Přeskočit na obsah

Bohnická léčebna čeká, že poplatky nevybere od třetiny pacientů

Poplatky za ošetření a hospitalizaci by mohly psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích přinést až 20 milionů korun ročně. Pouze však za předpokladu, že by platili všichni pacienti. To se ale podle vedení léčebny nestane. Optimistická varianta počítá s tím, že léčebna poplatky vybere asi od 70 procent pacientů. ČTK to řekla mluvčí bohnického zařízení pro duševně nemocné Dagmar Žaludová.

"Vycházíme ze zkušeností slovenské psychiatrické léčebny v Pezinku. Kolik pacientů ale poplatky nezaplatí u nás, to teprve ukáže čas," řekla Žaludová.

V léčebně jsou podle ní desítky nemocných, od nichž poplatky zřejmě vůbec nepřijdou. Jedná se třeba o pacienty, kteří nikdy nepracovali a nemají nárok na starobní, ale ani invalidní důchod. Například může jít o alkoholiky, lidi závislé na drogách nebo bezdomovce, uvedla mluvčí.

Platit nebudou ani lidé v hmotné nouzi, kteří předloží potvrzení ne starší 30 dnů. Paradoxní podle Žaludové je ale to, že poplatky ze zákona nemusí hradit ani pacienti, kterým léčbu nařídil soud. V Bohnicích se jich léčí méně než sto.

Většině pacientů by nicméně placení poplatků podle mluvčí nemělo působit problém. Psychiatrickým pacientům, kteří jsou hospitalizováni dlouhodobě, bude léčebna peníze strhávat vždy na konci měsíce přímo z účtu. K transakci musí dát souhlas pacient; v případě, že není svéprávný, tak jeho zodpovědný zástupce.

Za pacienty, kteří si invalidní či starobní důchod nechávají zasílat do léčebny v hotovosti, poplatky vybere pracovnice pacientské pokladny. Většinou se prý jedná o starší chronické pacienty, jejichž stav sice hospitalizaci nevyžaduje, není je ale kam umístit. V Česku totiž není dostatek sociálních zařízení pro lidi, kteří se většinu života léčili z duševních nemocí. Podle Žaludové se jedná asi o tři stovky takových lidí.

Do psychiatrické léčebny se lidé dostanou i jen na pár dní, například v případě akutního zhoršení dlouhodobé nemoci. Ze zákona mohou poplatky uhradit do osmi dnů. Dva dny po zavedení poplatků ve zdravotnictví tedy mluvčí léčebny nechce dělat žádné závěry. "Zatím jsme nezaznamenali žádné problémy, ani náznaky, že by k problému mohlo dojít," řekla Žaludová.

Poplatky ve zdravotnictví se vybírají od 1. ledna. Za návštěvu lékaře lidé platí 30 korun, za den hospitalizace 60 korun a za položku na receptu 30 korun.

Psychiatrické léčebně v Bohnicích poplatky sice pomůžou, celkově jde ale jen o kapku v moři. Za předpokladu, že poplatky uhradí 70 procent pacientů, získá léčebna za rok přibližně 14 milionů korun. Například oprava jednoho z pavilonů přitom léčebnu vyjde na zhruba 60 milionů korun.

Podle ředitele bohnické léčebny Ivana Davida by všechny psychiatrické léčebny v Česku potřebovaly asi šest miliard korun. Psychiatři si dlouhodobě stěžují, že stát dává na léčbu duševních nemocí nepřiměřeně málo peněz. Po Slovensku je Česká republika na posledním místě zemí EU ve výdajích na psychiatrickou péči. Jdou na ni zhruba čtyři procenta z celkových zdravotnických výdajů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…