Bioveta vyvinula potravinový doplněk proti zubnímu kazu
Přední český výrobce veterinárních přípravků Bioveta vyvinul přípravek, který má pomáhat v boji proti zubnímu kazu a paradentóze. Firma se nyní snaží získat potřebná povolení, aby tablety mohla prodávat jako potravinový doplněk. Na trh ho chce uvést letos v březnu, řekl dnes ČTK ředitel společnosti Libor Bittner. Zubní lékaři se k možné účinnosti přípravku vyjadřují zdrženlivě.
Preparát Dentivac funguje podle výzkumníků na podobné bázi jako vakcína. Obsahuje bílkovinný výtažek z pěti kmenů bakterií, které v ústech způsobují zubní kaz a paradentózu. "Při cumlání tablety se v dutině ústní vytvářejí sekreční protilátky proti kmenům těchto patogenních bakterií," řekl ČTK člen vývojového týmu Vladimír Vrzal. Podle něj tak klesá pravděpodobnost, že se vytvoří kaz nebo se rozvine paradentóza.
Podle odborníka nemůže užívání doplňku stravy nahradit čištění zubů ani péči o chrup. Když jsou například zuby pokryty vrstvou zubního plaku, látky obsažené v tabletě se k nim nedostanou a účinnost přípravku se snižuje. "Neříkáme, že by dentisté ztratili práci," řekl Vrzal.
Bioveta se věnuje primárně výrobě veterinárních přípravků. Preparáty pro humánní užívání začala vyvíjet před několika lety. Na trhu má už jeden potravinový doplněk - přípravek Candivac pro zvýšení obranyschopnosti proti vaginálním mykózám.
Výroba obou látek je podle Vrzala závislá na know-how firmy. V Biovetě mají zkušenost z pomnožováním bakterií, dokážou z nich izolovat bílkoviny a stabilizovat je. Bioveta upozorňuje, že Dentivac není v žádném případě lékem ani vakcínou. Výhledově však uvažuje, že se pokusí získat atesty a povolení potřebná pro prodej přípravku jako léčiva, řekl Bittner.
Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek by k účinkům preparátu byl velmi zdrženlivý. "Záleží na tom, jestli by byl účinek klinicky prokázaný," řekl Deníku. List uvádí, že Bioveta testovala tablety asi na 400 lidech. Vrzal to ČTK nepotvrdil.
Zdroj: ČTK