Přeskočit na obsah

Biologická léčba umožní běžný život pacientům se záněty střev

Biologická léčba umožní normální život pacientům se záněty střev. V Česku jimi trpí zhruba 50.000 lidí. U většiny se nemoc projeví mezi 20. a 30. rokem, začíná ale výrazně přibývat pacientů v dětském věku. Klasická léčba jen mírní příznaky. Na nové léčebné postupy se zaměří Centrum pro biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů Iscare.

"Biologická léčba je založena na podávání látek, které jsou připraveny metodami genetického inženýrství. Jde o protilátky, které blokují částice uvolňující se z buněk zánětu ve střevě," řekl novinářům primář centra Milan Lukáš. Centrum spolupracuje na léčbě s 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a podílí se na projektech univerzit v Barceloně, Regensburgu a Nottinghamu.

Lukáš uvedl, že biologická léčba se podává v infuzích nebo injekčně a zlepšuje stav nemocného za pár dnů. Pro jednoho pacienta stojí na rok až 450.000 korun. Výrazně ale zlepšuje kvalitu života, nemocní se vyhnou například časté komplikaci, kterou je vývod tlustého střeva.

"Infuze se podávají na nově zřízené infuzní jednotce, vybavené polohovacími křesly, infuzními pumpami a přístroji ke sledování životních funkcí nemocného," popsal primář. Spolupráce s lékařskou fakultou podle něj umožňuje, že pacienti podstupují střevní operace na první chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice.

Centrum přijímá nemocné z celé republiky, léčení hradí zdravotní pojišťovny. Podle Lukáše je důležitý správný výběr pacientů, biologická léčba není vhodná pro každého. Centrum se zaměřuje na léčbu ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci, což jsou chronická zánětlivá střevní onemocnění. Patří do skupiny civilizačních nemocí. To, že pacientů ve vyspělých zemích přibývá, souvisí se změnami v přípravě pokrmů a stravování.

Ulcerózní kolitida se projevuje bolestivým nucením na stolici, někdy i krvavými průjmy. Crohnova nemoc se nejčastěji projeví bolestmi břicha, hubnutím, průjmy a teplotou. Obě nemoci mají i mimostřevní projevy, jako je postižení kůže, kloubů a očí.

Biologická léčba pomohla například Pavlu Plzákovi. S ulcerózní kolitidou se léčí deset let. Nejprve bral kortikoidy. Nemoc na čas ustoupila, ale vždy na jaře a na podzim se příznaky zhoršovaly. "Před dvěma lety jsem dostal biologickou léčbu a od té doby mi vlastně vůbec nic není, nemám žádné potíže. Jen chodím každé dva měsíce na infuze," řekl pacient.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…