Biologická léčba je u kolorektálního karcinomu úspěšná
Na 13. května připadá Český den proti rakovině, který připomene zásady zdravého životního stylu a využívání možností preventivních vyšetření, které mohou pomoci předejít zhoubným onemocněním. Do této skupiny patří také rakovina tlustého střeva a konečníku.
Ta v České republice představuje druhou nejčastější onkologickou diagnózu po karcinomu prostaty u mužů a karcinomu prsu u žen.
Nemocných přitom stále přibývá. Podle odhadů Národního onkologického registru České republiky (NOR) se počet diagnostikovaných pacientů v roce 2015 vyšplhá na 8 a půl tisíce, což představuje od roku 2011 nárůst téměř o 5 %.
Dobrou zprávou ale je, že se snižuje úmrtnost pacientů. Velký podíl na tomto trendu má také cílená biologická léčba.
Česká republika patří k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny tlustého střeva a konečníku
Rakovina tlustého střeva a konečníku je zhoubné nádorové onemocnění, které se hojně vyskytuje především ve vyspělých zemích západní Evropy, severní Ameriky a v Austrálii. České republice přitom v současnosti v diagnostice nových případů patří nelichotivé 1. místo v rámci celé Evropy.
Předpokládá se, že v průběhu roku 2015 bude tímto onemocněním na našem území trpět 66 tisíc pacientů. Rakovina tlustého střeva a konečníku se tak po rakovině prsu stane nejvíce se vyskytujícím zhoubným onemocněním v České republice.
„Tento vývoj je alarmující a do velké míry za ním stojí nesprávná životospráva české populace, tedy málo pohybu, nezdravá strava, kouření a konzumace alkoholu. Lidé se často vymlouvají, že rakovina tlustého střeva a konečníku je způsobena dědičností. To ale platí jen pro každý sedmý případ. Ovlivnit své zdraví tak můžeme především my,“ říká MUDr. Stanislav Batko z Onkologické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
Moderní léčba pomáhá snižovat úmrtnost pacientů
Za dobrou zprávu můžeme považovat naopak to, že se mírně snižuje úmrtnost pacientů s tímto onemocněním. Tento trend platí pro posledních dvacet let a úzce souvisí s vývojem nových léčebných postupů. „Začátkem devadesátých let zemřelo 50 ze 100 000 nemocných mužů. V současnosti je to pouze 30. U žen je situace podobná,“ uvádí MUDr. Stanislav Batko.
Velkou měrou k tomu přispěla i cílená biologická léčba, která představuje naději pro nemocné s pokročilým nádorovým onemocněním. Tato terapie dává pacientovi šanci na dlouhodobé přežití a lepší kvalitu života.
„Individuální přístup má výrazný dopad na výsledek léčby u konkrétního pacienta. Biologická léčba v tomto ohledu zaujímá důležité místo, protože účinkuje velmi efektivně proti zhoubnému bujení nemoci. V letošním roce ji však podstoupí jen přibližně 900 ze všech diagnostikovaných pacientů, kteří rakovinou tlustého střeva a konečníku v České republice trpí. Je proto důležité zvýšit dostupnost cílené terapie pro větší počet pacientů,“ uzavírá MUDr. Stanislav Batko.
AMI Communications
Zdroj: AMI Communications