Bezplatná vakcinace proti pneumokokům odstartovala
Klatovsko - Od ledna mají děti narozené po 2. srpnu 2009 nárok na bezplatnou vakcinaci proti pneumokokovému onemocnění. Rodiče mají možnost se rozhodnout, zda své dítě chtějí nechat očkovat, či ne. Vše plně hradí zdravotní pojišťovny, nákup vakcíny má na starosti pediatr, který následně dostane vakcinu proplacenu od zdravotní pojišťovny dítěte.
Rodiče, kteří své dítě nechali očkovat již v minulém roce, mají smůlu. Nevztahuje se na ně osvobození od poplatku za vakcínu, ani za následná přeočkování, takže vakcinu, která se kojencům podává ve čtyřech nebo třech dávkách, podle měsíce zahájení očkování od narození, hradí v plné výši, což bývá téměř šest tisíc korun. Ale ani tak nejsou rodiče, kteří do zdraví svých dětí již v minulém roce investovali, tím, že se na ně výhoda nevztahuje, nijak roztrpčeni.
Václava Bláhová se čtrnáctapůlměsíčním Alešem z Loučimi potvrdila, že synovi koupili již tři dávky Prevenaru. "Tři dávky vakcíny nás stály již téměř šest tisíc," upřesnila. Kačenka Jany Tomanové z Miletic má za sebou již první dávku Prevenaru. "Očkovat jsme nezačali hned ve třech měsících, dcera měla problémy s jiným typem očkování. Prevenar jsme kupovali ve Švihově, kde mají nejnižší ceny, jedna dávka nás stála 1770 korun," dodala Tomanová.
Marie Haisová z Čihaně o možnosti očkovat své děti věděla, ale ani pětiletou Aničku, ani tříletou Kateřinu nechat očkovat neměla v úmyslu. O očkování naopak uvažovala Hana Nováková z Klatov, která po poradách s kamarádkami i lékaři usoudila, že by to na šestnáctiměsíčního Tomáška byla zbytečná zátěž.
V čekárně u doktorky Šafránkové jsme zastihli Martinu Kašperákovou z Klatov se sedmiměsíční dcerkou Julií, které naopak na očkování Synflorixem dorazily.
"Druhá dávka nás stála 1381 korun, ta první byla trochu dražší." Doprovázel je tříletý David, který byl již v minulosti díky starostlivé mamince proti pneumokokům také očkován. K vakcinaci dětí mě přimělo zjištění přítomnosti pneumokoka u dítěte kamarádky, které bylo očkované, a nemělo žádné další potíže," dodala Kašperáková.
Dvě vakcíny
Na trhu jsou v současné době dva typy vakcín: Prevenar a Synflorix. "V minulém roce jsme rodičům vakcíny prodávali, lidé u nás upředňostňovali Synflorix, protože byl trochu levnější, jedna dávka byla za 1644 Kč, Prevanar stál 1974 Kč," potvrdil Viliam Stančík z lékárny v Plánické ulici v Klatovech. Stejnou cenu za Synflorix, 1644 Kč, nám aktuálně potvrdila i Jaroslava Řáhová v lékárně Na Pražské v Klatovech, Prevenar zde prodávají za 1727,- Kč.
Horažďovický pediatr Jan Jehlík byl jediným osloveným lékařem, který změnu v očkování nijak negativně nevnímal. "Pro své pacienty mám již vakcíny připravené, a již v minulém roce jsem očkoval zhruba 35 % z nich. Maminku, která chtěla své dítě očkovat již v prosinci, ale vztahuje se na ni nový zákon, jsem přesunul na leden, aby měla očkování zdarma," sdělil.
"V lednu by měl být na trhu již "vylepšený" Prevenar, účinný proti 13 kmenům," dodal Jehlík. Vakcíny mají podobný účinek a i cena je mnohdy téměř stejná, aplikace se doporučuje hlavně pro děti do dvou let, nejvíce ohroženi jsou zhruba půlroční kojenci, shodují se oslovení lékaři.
Zaznívá i kritika
Na nesrovnalosti v doporučeném postupu při očkování upozorňuje klatovská pediatrička Vladimíra Šafránková. "Pokud ke mně přijde pětiměsíční dítě na první očkování, těžko mohu doočkovat v doporučeném limitu do sedmého měsíce věku dítěte tři dávky, neboť se běžně stává, že dítě onemocní a další vakcina nemůže následovat po měsíci, ale musí se odložit," sdělila Deníku.
"Mám připravený Synflorix, do budoucna uvažuji o Prevenaru, když na trh míří vylepšená verze. Obě vakcíny nám, lékařům, v současné době distributoři poskytují za 1163 korun," dodala. Také minulý rok očkovala proti pneumokokům zhruba třicet procent svých malých pacientů. Na nedostatečně zpracovanou koncepci očkování uzpozorňuje i její klatovská kolegyně Bohuslava Jandová, i v její ordinaci se v minulém roce očkovalo, přeočkovala zhruba třetinu dětí. Také se shoduje, že očkování je důležité hlavně pro děti do dvou let.
Lékařka Dana Heinerová z Hartmanic je na nový postup při vakcinaci také připravena, ale při malém počtu pacientů se jí problém nijak zvlášť nedotýká. "Zatím počítám tak se čtyřmi pěti dětmi, jejichž rodiče by očkování mohli využít," sdělila.
Janotův balíček byl měl pojišťovny donutit, aby vydávaly peníze na prevenci, a ušetřily tak na následné péči při léčbě těžkých zápalů plic, zánětů středouší, zánětů mozkových blan a otrav krve. Rodiče novorozenců již nemusí děsit reklama o dítěti ohluchlém po prodělané pneumokokové infekci, stačí navšívit praktického lékaře a domluvit si očkování.
Regionální deníky, EVA URBANOVÁ
Zdroj: Regionální deníky