Berou-li si lidé s sebou do letadla lék, potřebují potvrzení lékaře
Na cestu letadlem by si lidé, kteří užívají pravidelně léky, měli vzít potřebnou dávku do příručního zavazadla. V zavazadlovém prostoru jim nebudou nic platné. Pokud berou prášky, není množství omezeno. Pokud je lék v gelu nebo tekutý, mohou mít množství nutné na dobu letu; k tomu je zapotřebí potvrzení lékaře, že medicínu potřebují. Obecně smí vzít člověk na palubu tekutiny v balení do 100 mililitrů, řekla ČTK mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí.
"Platí to i pro inzulin. Pokud je plánován přestup nebo pacient potřebuje mít zásobu i na cestu zpět, potřebuje od lékaře potvrzení v angličtině pro úřady v cizině," připomněla.
Mluvčí ČSA Daniela Hupáková řekla ČTK, že v letadlech této společnosti jsou palubní lékárničky se základním vybavením. O lék mohou cestující požádat letušku. Všechny lety ČSA jsou výhradně nekuřácké, takže kuřák dostane zadarmo i nikotinové žvýkačky. K dispozici je na palubě i důkladněji vybavená lékárnička pro lékaře a defibrilátor, což je přístroj, kterým lze srovnat nepravidelný chod srdce nebo ho při zástavě znovu rozběhnout.
Letušky mají potřebné zdravotní školení. Podle několika průzkumů se ale v 65 procentech letů najde na palubě mezi cestujícími alespoň jeden lékař. Když je situace vážná a síly posádky na záchranu pacienta nestačí, kapitán a druhý pilot komunikují se zemí a přistanou mimo plán na nejbližším letišti.
Lidé se zvýšenou srážlivostí krve by si podle doporučení lékařů měli večer před odletem vzít preventivně acylpyrin a po dobu letu mít dostatek nealkoholických nápojů. Pokud trpí křečovými žilami, měli by si vzít na cestu pružné punčochy. Diabetici by kromě inzulinu měli mít po ruce i pár kostek cukru a diabetický průkaz v angličtině.
Zdroj: ČTK