Beřkovická léčebna slaví 120 let, vládní škrty ji ale znejišťují
Kulatých 120 let svého fungování dnes slaví Psychiatrická léčebna Horní Beřkovice, po letech relativního dostatku peněz cítí nejistotu z vládních škrtů ve zdravotnictví. Na možnost hospitalizace to ale mít vliv nebude, řekl ČTK ředitel léčebny Jiří Tomeček.
K narozeninám si chce naopak dát ještě lepší spolupráci s neziskovými organizacemi, které by umožnily pacientům absolvovat třeba kurzy počítačové gramotnosti nebo rozumného ekonomického chování.
V beřkovické léčebně se scházejí už desítky let pacienti od Chomutova po Liberec a Kladno. Založena byla už v roce 1891 a po vzniku Československa se stala samostatnou léčebnou. Možná největšími změnami ale prošla až v posledních dvou dekádách.
"Za tu dobu se hodně změnilo. Lidé už nemají pocit, že je sem zavřou a nic nebudou smět, naopak, chceme lidi vracet. A ideálně jako daňové poplatníky," řekl ČTK Tomeček. I proto klesl počet lůžek z někdejších 1000 skoro na polovinu.
Za poslední léta získala léčebna 110 milionů korun na investice, opravila většinu pavilonů a teď chce jít ještě dál za rámec běžné léčby. "Snažíme se lidem maximálně zpříjemnit pobyt, třeba upravit park, ale i nabídnout další aktivity nad rámec pojištění.
V plánu máme kurzy na bezdlužnost nebo počítačovou gramotnost," dodal Tomeček. Kurzy by měly připravovat neziskové organizace, které chtějí shánět peníze společně s léčebnou.
Léčebnu ale nyní podle Tomečka svírá nejistota ze zamýšlených vládních škrtů ve zdravotnictví. "Zatím ještě dýcháme, ale jsou veliké obavy, co s námi udělají daňové změny, tlak na vznik zdravotně-sociálních lůžek, navíc se mají změnit platby od pojišťoven," řekl Tomeček a připustil, že při menších platbách by musela léčebna i propouštět.
"Jde o to, že si společnost musí říct, co chce; my poskytujeme azyl těm nejubožejším z ubohých. Léčebna tu byla, je a bude, a taky bude za daných podmínek poskytovat prvotřídní péči. Není to tedy tak, že by bylo kvůli škrtům těžší se dostat i do blázince," dodal.
čtk
Zdroj: čtk