Přeskočit na obsah

Belgický král byl po zlomenině operován, zákrok úspěšný

Tříhodinová operace zlomeného krčku stehenní kosti belgického krále Alberta II., který se v úterý večer podrobil naléhavému zákroku, byla úspěšná. Informoval o tom v noci na dnešek mluvčí královského paláce.

Král Albert (73) je v Belgii vnímán jako jedno z mála pout mezi dvěma často znesvářenými komunitami, holandskojazyčnými Vlámy na severu země a frankofonními Valony na jihu království.

Panovník, který by byl operován na bruselské klinice Saint-Jean, bude ještě několik dní hospitalizován. První pracovní schůzky by Albert II., který si zlomeninu přivodil po klopýtnutí v bruselském královském paláci, mohl prý mít už ve čtvrtek.

ČLK: Reforma je nutná, ale samostatně, ne s veřejnými financemi

Česká lékařská komora (ČLK) považuje reformu zdravotnictví za nutnou, nesouhlasí ale s tím, aby se spojovala s reformou veřejných financí. Poslance všech parlamentních stran dnes vyzvala, aby toto oddělení prosazovali při projednávání reformy ve sněmovně. Návrh ČLK podpořilo zhruba 60 zástupců lékařských sdružení z celé republiky.

"Reforma zdravotnictví je příliš závažné téma a změny tak zásadní, jaké navrhuje ministerstvo, nelze prosazovat takto nestandardním postupem," uvádí se v usnesení představenstva ČLK, jež lékaři dnes podpořili. Souhlasili i s výzvou představenstva, že situace, kdy ministerstvo zdravotnictví nekomunikuje s profesní organizací lékařů, která je zřízena ze zákona, je pro pacienty škodlivá. ČLK nabídla svoji půdu pro jednání odborníků o reformě.

Ministr Tomáš Julínek (ODS) pro jednání o reformě vytvořil takzvaný kulatý stůl. Pozval k němu zástupce pěti parlamentních stran, ČSSD odmítla. Mezi odborníky přizvanými k jednání o reformě není ani představitel ČLK. Její prezident Milan Kubek řekl, že Julínek je prvním ministrem zdravotnictví, který s profesní samosprávou vůbec nekomunikuje.

Kubek zdůraznil, že cílem reformy nemůže být jen snaha ušetřit peníze za každou cenu. Ministr chce omezit příliv peněz státu do zdravotního pojištění, lékaři si výpadek mají vybrat na poplatcích od pacientů. "Pokud necháme Julínkovy návrhy, jak jsou, pustíme psa bez obojku a pak ho těžko budeme hnát do kotce," zaznělo z pléna. Podle Kubka mají regulační poplatky jen odvrátit pozornost od závažnějších kroků, jako je zrušení dohodovacích a výběrových řízení a snaha o ovládnutí Všeobecné zdravotní pojišťovny státem.

"Chceme reformu a chceme se na ní podílet," zaznělo rovněž z pléna. "Reforma je určitě nutná, základem ale je stanovit, jaký rozsah péče bude hrazen z veřejného zdravotního pojištění," řekl další diskutující. Tyto dva názory podpořili všichni přítomní.

Kubek je poté vyzval, aby své poslance v místě bydliště oslovili a pokusili se jim vysvětlit, proč ČLK odmítá Julínkovy návrhy. Lékaři naznačili, že udělají vše pro to, aby změny ve zdravotnictví jako součást reformy veřejných financí neprošly, a to i za cenu, že "budou protestní akce na náměstích".

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…