BBC: Efekt Pomahačovy transplantace obličeje je ohromující
Za "ohromující" označil dnes zpravodaj britské rozhlasové stanice BBC změnu, kterou prošel třicetiletý Mitch Hunter z amerického Indianapolis za čtyři měsíce po transplantaci obličeje. Zákrok mu v Bostonu provedl tým chirurgů pod vedením dnes již proslulého ostravského rodáka Bohdana Pomahače.
"Viděl jsem Hunterovy fotografie po deseti letech plastických operací, ale když mi přišel otevřít dveře čtyři měsíce po transplantaci, zkameněl jsem překvapením," napsal dnes na webu BBC zpravodaj stanice Michael Mosley. "Není to už sice takový fešák, jakým býval, ale změna ve srovnání s podobou před transplantací je ohromující."
Hunterovi bylo dvacet, když před deseti lety se svým autem narazil do sloupu dálkového elektrického vedení s napětím 10.000 voltů. Když se po havárii pokoušel pomoci spolujezdci, zavadil o drát. Přišel o nohu a proud mu spálil obličej. V následujících letech se chirurgové pokoušeli rekonstruovat jeho tvář, ale bez většího úspěchu.
Až po narození svého dnes osmnáctiměsíčního syna se Hunter rozhodl pro transplantaci. Byla to teprve druhá operace tohoto druhu a Pomahač se nyní v Bostonu chystá k pěti dalším, píše BBC.
Aby pacient mohl podstoupit takovou operaci, musí mu chybět alespoň čtvrtina obličeje. Podle Pomahače je dnes v USA na 200 až 300 válečných veteránů, kteří pro zákrok připadají v úvahu. Program operací dotuje americká armáda. Hunterova operace trvala 14 hodin.
Bezprostředně po transplantaci měl Hunter tvář oteklou, ale jak otok mizel, vystupovaly původní rysy tváře. Pro podobu tváře po zákroku totiž není důležitá podoba dárce, ale struktura obličejových kostí příjemce. Zpravodaj BBC v Hunterově obličeji dokonce rozeznal podobu s jeho synkem.
Podle Pomahače se citlivost začíná vracet zhruba měsíc či dva po operaci. Postupně se dále zlepšuje a půldruhého roku po transplantaci by se pacient už měl cítit normálně. Dnes už Hunter vidí a koulí očima, může pohybovat rty a dokonce se usmát.
ČTK
Zdroj: ČTK