Babiš nechce valorizovat platby za státní pojištěnce
Na programové prohlášení vlády se odkazují oba ministři. Šéf resortu zdravotnictví na tu část, kde se vláda zavazuje k pravidelné platbě za státní pojištěnce. Ministr financí zase na pasáž, ve které vláda slibuje odkrytí systému fianncování zdravotnictví. A to se podle Andreje Babiše zatím nestalo. Stejný názor má také předseda zdravotního výboru prof. MUDr. Rostislav Vyzula:
"My určitě chceme respektovat programové prohlášení a zásadně chápu pana ministra v tom, že prostě chce být řádný hospodář. On prostě chce vědět, jak jsou, jak jdou toky peněz ve zdravotnictví a ministr Němeček zatím neukázal ani jedinou cestu, jak zprůhlednit tyto toky a eventuelně i ušetřit," uvedl Vyzula v pondělních Událostech ČT a dodal:
"Já si myslím, že je tady celá řada prostoru, která by se dala využít. Na to nemáme určitě čas, ale můžeme se podívat například na zdravotnické prostředky, to jsou ty zmiňované kardiostimulátory, kde v podstatě za celou oblast zdravotnických prostředků můžeme ušetřit několik miliard ročně. Nebo je to na druhé straně třeba některé léky, kde jasně víme, že cena těchto léků je v zahraničí vyšší než u nás a my reagujeme na tu cenu opožděně, třeba s ročním zpožděním, a to nám taky bere několik stamilionů korun ročně. A nebo další příklad jsou, je přístrojová technika. Tak těch příkladů je celá řada," řekl Vyzula v ČT.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je české zdravotnictví podfinancované a další miliardy v systému jsou nutné. "Ve zdravotnictví se krade a plýtvá, tak jako se krade a plýtvá v celém našem národním hospodářství. Zdravotnictví teď v dané chvíli slouží jako otloukánek, kdy si v něm politické strany navzájem dávají facky," citoval prezidenta ČLK server ČT24. Na rozdíl od silniční dopravy či jiných oblastí života totiž podle Kubka zdravotnictví funguje slušně.
Programové prohlášení vlády - odstavec Ministerstvo zdravotnictví
- Vláda zajistí ekonomickou stabilitu, efektivitu a transparentnost systému veřejného zdravotnictví, zdravotních pojišťoven (včetně VZP) a poskytovatelů zdravotních služeb.
- Vláda bude trvat na dodržení principu solidarity zdravých lidí s nemocnými, neziskovosti a všeobecné dostupnosti kvalitní zdravotní péče hrazené z veřejných prostředků. Zavede předvídatelný, stabilní a průměrným nákladům odpovídající systém úhrad pro všechny typy zdravotní péče. Podle principu „za stejný rozsah a srovnatelnou kvalitu péče“ bude hrazena stejná úhrada. Vláda zavede pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce a prosadí snížení DPH na léky. Zavede spravedlivý model přerozdělení pojistného, který zohlední skutečné výdaje na nákladné diagnózy a přinese významné úspory systému, především v nákladech na léky a zdravotnické prostředky. Vláda prosadí transparentní a kontrolovatelný systém hospodaření s veřejnými prostředky, zavede povinné zveřejňování smluv zdravotních pojišťoven s poskytovateli péče a smluv veřejných nemocnic se svými dodavateli. Vláda nebude znovu zavádět poplatek za hospitalizaci. S účinností k 1. lednu 2015 zruší poplatek za recept i za ošetření v ambulantní sféře. Ponechá pouze regulační poplatek za využití pohotovostních služeb. Výpadek zdrojů spojených se zrušením regulačních poplatků bude systému veřejného zdravotního pojištění a následně poskytovatelům péče kompenzován ze státního rozpočtu.
- Vláda důsledně oddělí vlastnictví zdravotnických zařízení a zdravotních pojišťoven a zamezí jejich vzájemnému ovládání nebo ovládání třetí osobou.
- Vláda posílí státní dozor nad toky zdravotního pojištění a nad fungováním zdravotních pojišťoven. Zajistí kontrolu státu nad zaváděním DRG systému převzetím těchto činností Ministerstvem zdravotnictví z tzv. Národního referenčního centra. Vláda dále posílí efektivitu Státního ústavu pro kontrolu léčiv a jeho lékové politiky a cenotvorby s cílem zajistit lepší dostupnost léků pro občany.
- V průběhu roku 2015 vláda předloží zákon o veřejných neziskových nemocnicích, který umožní jejich transparentnější a efektivnější řízení. Vytvoří tím podmínky pro tvorbu uznávaných postupů v odborné lékařské péči.
Zdroj: www.tribune.cz