Babák: Předseda správní rady VZP může být odvolán
07.02.2011
Moderátor (Ondřej Černý):
Naším hostem je poslanec Věcí veřejných Michal Babák. Kromě jiného jste ve Sněmovně členem výboru pro zdravotnictví a tato oblast v posledních týdnech je v epicentru dění. Nechtěně se v minulém týdnu stal hvězdou ředitel nemocnice v pražském Motole Miloslav Ludvík, který na interním videu mluvil o tom, že ví, jak funguje v nemocnici korupce a nabádá lékaře k upřednostňování prominentů.
Host (Miloslav Ludvík):
Korupce zdravotníků ze strany dodavatelů, páni přednostové, primáři samostatných oddělení velmi dobře vědí, že my sice občas soutěžíme, ale ta soutěž vypadá tak: pět firem, které můžou dodat materiál, tak se řekne firma A se zúčastní, firma B se účastní, firma C se zúčastní, firma D vyhraje a firma E se zúčastní. Příště se to prohodí. Fakt si myslíte, že to nevím? Jak dlouho dělám v˙tom oboru?
Řekl šéf Motola Miloslav Ludvík. Co s tím uděláte?
Babák
Co my s tím uděláme? No tak samozřejmě se to musí především prošetřit. Ale co se ptám takových těch ostřílených lékařů, tak bohužel prostě to je určitej úzus, kterej v tom zdravotnictví funguje.
Tedy popsal systém, jak funguje skutečně. A co se s tím dá dělat, když takhle mluví šéf největší nemocnice v zemi?
Babák
Co se s tím dá dělat? S tím se musí dělat něco od svrchu, protože ta ryba smrdí od hlavy. To znamená, například tu korupci především řešit na těch největších zdravotních pojišťovnách, potom na Ministerstvu zdravotnictví a potom se podívat například na ty fakultní nemocnice, který těch je jedenáct, který patří přímo pod to Ministerstvo zdravotnictví. O tom prostě víme. To, to nám neřekl pan primář nic novýho nebo pan ředitel. Bohužel prostě tak to funguje, bohužel je to takhle zajetý pravděpodobně už ještě od dob komunismu nebo postkomunismu též. Tak s tím se musíme nějak vypořádat.
Tak vy se snažíte vypořádat s ředitelem největší zdravotní pojišťovny v Česku a sice Pavlem Horákem, ale mluvíte, že ryba smrdí od hlavy a že problém je také na ministerstvu. Tedy jaké jsou možnosti?
Babák
Tak za prvé podporujeme maximálně pana ministra Hegera. Protože
Radek John ostatně říkal, že on byl tím prvním, kdo převzal tu jeho protikorupční strategii.
Babák
Ano, ano. Protože myslíme si, že opravdu je to čistej člověk a že to chce změnit. Ale bohužel tam má pořád skupiny lidí, který to ministerstvo nějakým způsobem ovlivňují ze vnitř.
Jako koho? Náměstky nebo vedoucí odborů?
Babák
Například vedoucí odborů, například náměstky, například
Budete konkrétní?
Babák
Nebudu konkrétní samozřejmě, nechci mu do toho mluvit, ale je to prostě podobná věc jako na Ministerstvu vnitra. Tam když jsme došli nebo respektive když došel pan John, tak taky se nestačil divit, jak je ta, jak je to ministerstvo provázaný zevnitř a jak tady tyhlety věci se dějí. Takže nám trvalo, dobře víte, více jak půl roku vyměnit nejdůležitější osobu na tom Ministerstvu vnitra a nedivím se panu Hegerovi, ministru, že mu to také trvá hodně dlouho.
A budete třeba na ministra tlačit, aby pana Ludvíka odvolal nebo se spokojíte s tím, co říká Miloslav Ludvík, že to bylo tendenčně sestříhané a že on sám podává trestní oznámení na neznámého pachatele?
Babák
Já vám se přiznám, že jsem to nějak ani neslyšel celé. Že jsem jenom potom
Ono je to 70 minut.
Babák
Tak to ani nešlo. Ale myslím si, že to necháme všechno na pana ministra, jestli se to nějakým způsobem prošetří a jestli bude ho chtít odvolat. Je to v jeho gesci.
Spíš se ptám, kolik času mu dáte? Protože vy jste do politiky jako Věci veřejné vtrhli s tím, že chcete čistotu, že chcete čistý stůl a teď tedy říkáte, je to na ministrovi, ale je to ministr koaliční vlády, v níž jste členem. V momentě, kdy on nic neudělá, tak něco ulpí i na vás.
Babák
Pane redaktore, já, když jsme vtrhli do politiky, tak jsme si mysleli, že za pět minut bude vyčištěno. Ale ono to tak bohužel není, protože tady za posledních deset, respektive dvacet let je opravdu provázanost korupční a tady těchto věcí veliká. To znamená, že určitě necháme panu ministrovi Hegerovi velký prostor na to, aby řešil jak pana ředitele, tak další věci. To znamená, určitě, opakuji, je to v˙jeho gesci a nebudeme mu do toho mluvit a nebudeme ho tlačit k odvolání pana ředitele.
Každopádně snahu odvolat ředitele máte v případě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Vy jste členem správní rady a snažíte se nějakým způsobem, už teď v lednu to tedy ještě nebylo, ale mluví se o tom, že těch hlasů máte k dispozici dost a že v momentě, kdybyste s tím skutečně v únoru přišli, takže je šance. Proč vlastně usilujete tak výrazně o odvolání nejen Pavla Horáka, ale také šéfa správní rady Marka Šnajdra?
Babák
Víte, pane redaktore, tam jsme zjistili za toho půl roku nebo respektive tři, čtyři měsíce působení v té správní radě, že tam je spoustu, spoustu různých špatných rozhodnutí v tom managementu. A teď je otázka například, kdo pana Horáka do toho tlačil, do těch špatných rozhodnutí nebo, teď jsme zjistili spoustu věcí jako například IZIP a tak dále, že, že nebyl ani za pana Horáka. Čímž nechceme pana Horáka nějakým způsobem očišťovat. To znamená, že v zásadě si myslím a myslí si to i mí kolegové, že je potřeba dát tu vinu i na tu správní radu, která to měla celé kontrolovat. A což pan Šnajdr byl předsedou správní rady za období tohoto, těchto nekalých věcí, který se tam děly a proto samozřejmě nějakým způsobem debatujeme o tom v rámci nějaké očisty té Všeobecné zdravotní pojišťovny, abychom měli tu větší kontrolu nad tou správní radou. To znamená, abychom například vyměnili předsedu správní rady.
A vnímáte to tak, že ta atmosféra v té správní radě se změnila do značné míry s tím, jak přišly nové politické strany, ať už Věci veřejné nebo TOP 09, které nebyly nějakým způsobem, jejich politici, zaangažováni. Protože v minulosti řada politiků z VZP pobírala zajímavé částky. Vnímáte to tak, že s tím, jak se obměnila personálně ta rada, jak se obměnila Sněmovna a nominovaly různé strany různé lidi, takže se změnilo také v uvozovkách to politické krytí?
Babák
Bezesporu. Minulá správní rada měla, řekněme, v té koalici té správní rady, když to nazvu takhle hloupě v uvozovkách, protože to není koalice vládní, ale je to
Je to formální, ale řekněme je to neformální
Babák
Tak měla, měla jednoznačně nadpoloviční většinu. Takže ta správní rada si tam mohla dělat, co chce. Dnes je ta situace bohudík už jinačí. To znamená, že například i ti, co tam byli předtím a i ti, co nahlas na té správní radě vytýkali spoustu problémů, tak bohužel neměli nadpoloviční většinu. Dnes se to naštěstí mění. To znamená, dnes už operujeme nadpoloviční většinou. To znamená, že si můžeme dovolit říkat, že může být odvolán předseda správní rady.
A podáte ten návrh na únorové schůzi správní rady?
Babák
Nechte se překvapit.
Co to znamená?
Babák
Nevím ještě. Ještě samozřejmě proběhnou jednání na úrovni pana ministra zdravotnictví, který samozřejmě bezpochyby v˙tomto má to hlavní slovo a má, si myslím, že rozhodnout o tom. A samozřejmě i dalších koaličních nebo i opozičních partnerů.
A to trestní oznámení, už jste ho podali?
Babák
Ne, zatím ne, protože v˙tuto chvíli se jeví, že jak jsme ty případy nějakým způsobem řešili, tak to trestní oznámení přímo na pana Horáka asi podávat nebudeme, protože ta skupina lidí, která pana Horáka ovlivňovala, si myslím, že není nebo respektive spíš budeme šetřit, kdo pana Horáka tady tímto způsobem ovlivňoval.
A kdo ho ovlivňoval? Byli to politici, byli to lidé z byznysu? Kdo?
Babák
Politici, lidé z byznysu, prostě skupina lidí.
Z jakých stran?
Babák
Teoreticky ze všech stran.
I z vaší?
Babák
Ne. Tak my jsme noví.
Tomu rozumím, ale z jakých stran tedy? Z těch, které v minulosti byly nejsilnější nebo ze všech, které byly zastoupeny v Poslanecké sněmovně?
Babák
No já jsem vám napověděl tím, že
Já jsem hloupý novinář. Proto se doptávám.
Babák
Já se omlouvám. Já jsem vám napověděl tím, že v minulé správní radě existoval určitý úzus a byla tam nadpoloviční většina určitých lidí. Dál mě, prosím vás, k tomu nenuťte, abych jmenoval ty lidé. Oni si to domyslí, všichni si to domyslí. Takže v tuto chvíli
Takže případně podání, trestní podání na neznámého pachatele?
Babák
Může být, ano. To si myslím, že
Touto cestou tedy spíše půjdete.
Babák
Ano, to si myslím, že to, to je ta cesta toho řešení v tuto chvíli.
Velkým tématem, zdá se, ještě několik týdnů bude akce lékařských odborů Děkujeme, odcházíme a postup také Ministerstva zdravotnictví. Česká lékařská komora s ministrovým návrhem, který jí dal v minulém týdnu, nesouhlasí a ústy svého prezidenta Milana Kubka vyzvala lékaře k podpoře své akce. Může ministr Leoš Heger počítat s podporou Věcí veřejných nebo s jeho postupem, že nějakým způsobem ustupoval, máte problém?
Babák
Ne, ne, ne. Ministr Heger má v tuto chvíli naši maximální podporu.
Proč tedy Věci veřejné chtějí jednat samy na vlastní pěst se zdravotními odbory?
Babák
Jediné, jediné co teď neříkám, to je silné slovo, vytýkáme ministru Hegerovi, je, že se přestalo jednat. To, že jim bylo nabídnuto lékařům dvě miliardy korun, to jsme podporovali. A to, že lékaři chtěli věci, které nejsou technicky možné, to znamená garantovat od vlády návrat do nemocnic, to prostě musíme podporovat pana ministra Hegera a celou vládu. Takhle to prostě je nastavený. To bysme porušovali iks zákonů, kdybychom tady tuto věc garantovali. To znamená, v zásadě podporujeme pana ministra Hegera ve všem a jsme připraveni maximálně pomoci těm, tomu vyjednávání, na které vlastně už se podílíme několik týdnů, tak ho vést dál.
Ale proč tedy říkáte, budeme se podílet na jednání, ale podporujeme plně ministra Hegera, proč tedy nebo jak si vysvětlit včerejší slova Víta Bárty, že Věci veřejné skutečně vstoupí do jednání se zdravotnickými odbory? Proč to tedy nenechat na jedné lince, kterou vede Ministerstvo zdravotnictví?
Babák
Víte, pane redaktore, ono i ten nejlepší manažér, když si myslím, že přetečte ta poslední kapka v tom vyjednávání, tak může být iracionální. To znamená, že do hry když vstoupí další členové, kteří to vidí třeba z˙jiné perspektivy, tak si myslím, že to může být jenom plus. To znamená, v tuto chvíli si navzájem velice důvěřujeme s panem ministrem Hegerem a ta důvěra si myslím, že dnes je i ze strany České lékařské komory, co se týče Věcí veřejných. To znamená, že nevidím důvod, proč bychom se do toho nevložili a nějakým způsobem nezprostředkovali nějaké další jednání.
Posloucháte Studio Česko dnes s poslancem Věcí veřejných Michalem Babákem. Stejně jako bychom měli na začátku března vědět, kolik lékařů tedy skutečně odejde, tak by podle harmonogramu měla být známá podoba důchodové reformy. Ta by se měla kromě jiného zaplatit také ze zvýšené sazby daně z přidané hodnoty. K čemu je ale dobré, aby se tedy véčkaři vyjadřovali k tomu, zda chtějí zvýšit DPH u léků, tepla nebo potravin, když je z logiky věci jasné, že nechtějí? Protože, proč zvyšovat daně.
Babák
Takže ta otázka v tom referendu zněla
Souhlasíte se sjednocením DPH na 19 procent pod záminkou financování důchodů bez plné kompenzace důchodcům a rodinám s dětmi? Takto.
Babák
Dál pokračuje, předpokládám.
To byla jedna ze čtyř otázek.
Babák
No, no. Tam my v podstatě si tady tímto děláme jakýsi, jakousi focusku, když to řeknu lidově. To znamená, jak to jednání dál máme vyvíjet. My jsme nastavili určitou hranici, pod kterou nepůjdeme, to znamená, že základní potraviny necháme ve snížené sazbě. Co se týče základních potravin, tak samozřejmě nám bylo doporučeno od Ministerstva financí plus Ministerstva zdravotnictví, že odlišit ty základní potraviny technicky bude určitý problém. To znamená, že jestli nechceme náhodou přistoupit na to, což by bylo daleko jednodušší, to znamená nechat ve snížené sazbě teplo a nebo léky. Což já jsem byl absolutně proti, protože teplo si myslím, že je v zásadě určitá komodita lidí velice malá. Léky jako takové po tom, jak proběhne zdravotní reforma, tak by měly být, když to řeknu lidově, zadarmo ty základní léky všechny, jo? To znamená
Plus pak tam bude ochranné pásmo.
Babák
Samozřejmě. To znamená, že tam nebude, to, jestli budou v základní nebo ve snížené sazbě nebude hrát nebo nemělo by hrát obzvlášť pro nízkopříjmové skupiny, nemělo by hrát roli. To znamená, já neustále bojuji za to, co říkáme půl roku, nechme pět až deset komodit ve snížené sazbě, abychom tím napomohli těm nízkopříjmovým skupinám.
Na druhou stranu proč neustále nějaké výjimky? Proč ten systém daňový nezprůhlednit? Protože čím více výjimek, tím větší riziko korupce nebo úniků.
Babák
To je jednoznačná pravda, co vy říkáte. A my budeme bojovat o to, aby za tři, čtyři roky, až se srovná nějaká hospodářská krize a až budeme moci se nějakým způsobem například těm nízkopříjmovým skupinám, ať jsou to důchodci nebo, nebo pracující rodiče s dětmi, až to budeme moci jiným způsobem tady tyto finanční prostředky jim dát. Ale v tuto chvíli to neumíme.
Tedy vy trváte na tom, aby potraviny byly v oné snížené sazbě DPH.
Babák
Ano. Obzvlášť, když v tuto chvíli mám pocit, že by
I když by na tom měla havarovat celá důchodová reforma?
Babák
To si nemyslím. Já si myslím, že je to otázka, dobře to máme propočítané, nějakých šesti miliard.
Mluvilo se až o sedmi.
Babák
Šest celých tři, kdybychom měli být úplně exaktní. To znamená, pokud my sjednotíme na 19 procent sazbu DPH a odděláme tady ty základní potraviny do snížené sazby, tak máme nějakých 45 miliard. To znamená, jde o 10 procent toho inkasa navíc. To znamená, dle mého názoru to nemůže bortit celou důchodovou reformu. Dle mého názoru je to marginální.
Tedy potraviny ano, u toho tepla a léků máte problém?
Babák
U toho tepla a léků máme problém. U toho tepla a léků jako nemáme problém, aby byly ve zvýšené sazbě. Tak, ano.
Přesně tak.
Babák
U toho tepla a léků samozřejmě vzhledem k těm lékům, což jsem teď vysvětlil, si myslím, že tam je to zcela logické a co se týče toho tepla, tak to je bohužel opravdu pro jenom určitou skupinu lidí.
A posunuli jste se třeba při debatě s koaličními partnery právě k tomu vašemu požadavku? Ustupují nebo jakým způsobem se ta debata v tuto chvíli vyvíjí? Protože vláda si jasně stanovila harmonogram, ty termíny jsou také plus mínus jasné a teď je tedy otázka, zda ustoupíte vy jako Věci veřejné. Vy říkáte, my jsme ochotni v těchto dvou položkách ustoupit, ale v této zásadní rozhodně ne. Nebo zda ustoupí vaši koaliční partneři?
Babák
Tak já to vnímám, že pro každého koaličního partnera je každá ta teze nebo je něco jiného zásadního, jo. Například u TOP 09 je zásadní opt out, u ODS je zásadní, tam to bude zajímavé, tam není ten opt out jenom pro ty, kteří si to zvolí. To znamená nepodmíněný opt out. A my chceme být sociálně citliví. To znamená, chceme, aby to těm nízkopříjmovým skupinám ublížilo co nejméně. Proto máme dvě teze, na které prostě nechceme nechat šáhnout a to je to snížené DPH a druhá teze je podpora rodin s dětmi. Ale tam, tam se to vyvíjí ještě třeba nějakýma pěti směrama. Takže tam se bude určitě ještě hodně jednat.
Tak důchodová reforma možná ještě vztahy ve vládní koalici rozpumpuje. Ale to už se v minulosti povedlo několika kauzám. Proč třeba v té poslední ministra obrany Alexandra Vondry není Věci veřejné víc slyšet? Protože když jste vstupovali do Sněmovny, tak jste chtěli uzdravovat veřejné finance, chtěli jste transparentnost a třeba v souvislosti s českým předsednictvím v Evropské unii se zbytečně utopila spousta peněz, což konstatoval i ministr financí Miroslav Kalousek a zdá se, protože ty výklady jsou různé, že za to zodpovídal právě tehdejší vicepremiér Alexandr Vondra.
Babák
Víte, to je úplně podle mne prosté a jednoduché. V době, kdy jsme neovládali policii, kdy ta policie byla nějakým
Počkat, vy ji jako Věci veřejné ovládáte?
Babák
Ne, jako jinak, v době, kdy jsme si mysleli, že policie je ovládána ještě od lidí, který tam působili před květnem roku 2010, kdy jsme nemohli věřit policejnímu prezidentovi, tak každou kauzu jsme maximálně mohli tak medializovat. To znamená, kausa Drobil a tak dále. V tuto chvíli, kdy bezpochyby věříme panu Lessymu a věříme tomu, že se tady ta věc prošetří, jak říká pan premiér padni komu padni, tak nepotřebujeme dál rozdmýchávat nebo lít žhavý oheň do ohně nebo jak se to říká. To znamená, že v tuto chvíli důvěřujeme tomu, že se to prošetří a na druhou stranu nechceme dělat peklo, protože chceme dodělat důchodovou reformu, daňovou reformu, zdravotní reformu. A aby se to zase někde seklo v tuto chvíli, to by určitě nebylo racionální.
Takže než rozdmýchávat spory ve vládní koalici, tak necháte policii vyšetřovat. Mimochodem, vy už v tuto chvíli
Babák
Tak by to mělo, omlouvám se, tak by to mělo
Ne vždy tomu tak v politice bývá, ale
Babák
Bývá, mělo by to tak být.
Vy věříte tomu, že s výměnou policejního prezidenta, s nástupem pana Lessyho se věci mění? Protože současný ministr vnitra Radek John, předseda Věcí veřejných, říká, že ví, že jeho předchůdce Ivan Langer stále v policii má řadu svých lidí. Tedy toho už se, toho jeho vlivu už se neobáváte? S tím, že se změnil policejní prezident?
Babák
Samozřejmě tím, že se změnil policejní prezident, tak tím se, řekněme, změnilo 50 procent nebo těžko bych to teďka exaktně procentuálně pojmenoval, ale byla to bezesporu věc, která tady tu, tu záležitost odlangrovávání Ministerstva vnitra pořešila nebývale hodně. To znamená, v tuto chvíli věříme tomu, že se to prošetří tak, aby pan Ivan Langer na to neměl bezpochyby žádný vliv.
Na závěr našeho pořadu k vám osobně. Vy jste na kampaň do sněmovních voleb v letech 2009 až 2010 dal straně šest milionů korun?
Babák
Ano, ano.
To je tedy investice do strany. Ale také dáváte svůj poslanecký plat na charitu. V čem je tedy pro vás výhodné být poslancem, když jste zainventoval šest milionů a po dobu pobytu ve Sněmovně nedostáváte žádné peníze?
Babák
Tak nedělám to asi kvůli penězům, jak jste si všimnul.
To bezesporu. Ale tak v čem je to výhodné pro člověka, který má manželku a tři děti?
Babák
No tak asi má jiný zdroje příjmů, což bezpochyby mám, jinak bych to nemohl dělat. Zaprvé. A za druhé líbí se mi ta teorie, že v uvozovkách bez peněz do politiky nelez, jo. To znamená to, že bych
Tedy stará Anglie, kdy třeba podle
Babák
I dnes Spojené státy americké a senátoři, kteří si musí celou kampaň platit sami ze svých a teď nevím, jak to tam funguje s platy, ale myslím si, že též neberou nic. To znamená, je tam určitá teorie, že pokud v uvozovkách ti někdo nabídne úplatek jeden milión korun, tak já, když to mám na účtě, když to nepotřebuju, tak budu logicky se tomu bránit daleko víc, než někdo, kdo potřebuje zaplatit hypotéku a kdo potřebuje dát manželce na dovolenou nebo koupit nějaký šperk nebo já nevím, koho to bude tlačit víc samozřejmě.
Tak zatím po vás Jiří Paroubek nechtěl zveřejnění vašich majetkových možností, jako to chtěl v případě vašeho kolegy ze strany Víta Bárty. Ale můžete alespoň rámcově naznačit, v jakých částkách se pohybuje zisk vaší firmy? Aby vás nikdo nenařkl skutečně z toho, že si tento způsob života, to znamená nepobírat ze Sněmovny žádné peníze, můžete dovolit?
Babák
Samozřejmě. Ještě se vrátím, když jsme získali mandát, tak takřka všechny média otiskly, kolik máme hypoték, kolik máme na účtě, to jsme prostě dělali bezpochyby několik, když ne desítek, tak pět až sedm anket, kde jsme se vyjadřovali, úplně do detailů jsme se svlékli, jo, kolik vyděláváme měsíčně. Já v tuto chvíli vám nedokážu říct, jestli měsíčně vydělává moje firma, plus další firmy, ve kterých nějakým způsobem participuji jako člen správní rady nebo člen dozorčích rad, jestli, jestli mám, též mám ještě příjem z pronájmů z nemovitostí, jestli mám 200 nebo 300 tisíc na útratu měsíčně.
Pohybuje se to prostě ve sta tisícových částkách.
Babák
Bezesporu.
Tolik dnešní Studio Česko. Hostem byl poslanec Věcí veřejných Michal Babák. Děkujeme, že jste přišel a někdy příště opět na slyšenou.
Zdroj: ČRo Rádio Česko