Až Rath podepíše lékovou vyhlášku, nebudou známy doplatky
Pokud ministr zdravotnictví David Rath dnes podepíše lékovou vyhlášku, nebudou pacienti hned vědět, zda od srpna dostanou v lékárně svůj lék zdarma, nebo si na něj doplatí a kolik. Odborník na lékovou politiku Josef Suchopár řekl, že převedení úhrad z vyhlášky do úhrad konkrétních léků potrvá několik týdnů. Nemohl tak zatím říci, zda norma nezpůsobí zvýšení doplatků, jak podle původního návrhu hrozilo.
Rath plánoval, že mu v úterý vládní legislativci vyhlášku vrátí s kladným stanoviskem. Podle mluvčí Jany Kocové text do podvečera neobdržel. Firmy dovážející do Česka drahé originální léky se obávají, že jejich přípravky budou zatíženy doplatky a pro pacienty budou nedostupné. O situaci včera Rath krátce mluvil i s premiérem Jiřím Paroubkem.
Ministerský předseda soudí, že "žádné horory" se v souvislosti s vyhláškou nedějí. Ministerstvo ji musí vydat, aby mohla vláda splnit slib zavedení degresivní marže, konstatoval premiér na tiskové konferenci. Rathovi prý poradil, aby věc vysvětlil na tiskové konferenci. Ta se zřejmě uskuteční ve středu.
Podle Českého statistického úřadu způsobily vyhlášky, které dosud ministr vydal, růst výdajů občanů na zdravotnictví v prvním čtvrtletí letošního roku oproti stejném období loňska o 15,7 procenta. Za posledních pět let je to nejvyšší nárůst, dosud byl v rámci čtvrtletí mezi čtyřmi až deseti procenty. V korunách to je proti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšení ze 148,28 koruny na 171,57 koruny na osobu. V této částce jsou i platby v ambulancích, u zubařů či v nemocnicích, ale léky a zdravotnické prostředky z ní tvoří 77,3 procenta.
"Na klíčové skupiny, jako jsou léky na depresi, vysoký tlak či srdeční selhání, se můžeme podívat bezprostředně a dopady jsme schopni vyčíslit v řádu dnů. Ale celkový dopad, aby úhrady odpovídaly předpokládané spotřebě, budeme počítat několik týdnů," uvedl Suchopár.
Složitost propočtů souvisí podle něj s tím, že vyhláška vyjmenovává účinné látky a jejich úhradu v denní definované dávce. Podle obsahu účinné látky v léku se vypočte úhrada z pojištění. Rozdíl mezi úhradou od pojišťovny a cenou výrobce doplatí pacient.
Rath trvalé snižování úhrad z pojištění vysvětluje tím, že tak donutí firmy, aby neprodávaly léky v Česku dráž než jinde ve světě.
"Kde je to možné a generika jsou, je snižování úhrady prospěšné. Kde ale jsou jen dražší patentově chráněné léky, je otázka, zda mají mít stejnou úhradu, protože pak se stávají obtížně dostupné," řekl Suchopár, který za dob vlád ODS v devadesátých letech působil jako ředitel odboru léčiv na ministerstvu zdravotnictví.
Při propočtech se podle Suchopára kontroluje i to, zda vyhláška je v souladu se zákonem o veřejném zdravotním pojištění, tedy zda v každé ze 300 lékových skupin je hrazen z pojištění alespoň jeden lék.
Ministr vydal k 1. dubnu seznam léků bez doplatku, je v něm zhruba 2000 položek. Podle Suchopára jich je ale méně, v seznamu je řada léků obsahujících stejnou účinnou látku. Pro pacienta je to jeden lék, nemůže brát najednou tři desítky stejných léků s jiným názvem, bere jeden a je mu jedno, že dalších 29 je plně hrazeno, dodal Suchopár.
Zdroj: ČTK