Přeskočit na obsah

Australští vědci vyvinuli test zjišťující účinnost chemoterapie

Australští vědci vyvinuli testovací metodu schopnou během několika dnů prokázat, jestli chemoterapie nebo radioterapie účinně destruují tumorózní buňky. Lékaři by díky nové metodě mohli rychleji zahájit alternativní léčbu, která méně zatěžuje pacientovo zdraví, informovala dnes agentura Reuters.

Nová testovací metoda je založena na injekci molekulárního barviva, které se váže na mrtvé a rozpadající se tumorózní buňky. Snímky na tomografu lékařům ukážou, jak se nádor zabarvil a nakolik je terapie úspěšná. Barvivo je možné aplikovat 24 až 48 hodin po první dávce chemoterapie nebo radioterapie a lékaři mohou okamžitě rozhodnout o vhodném pokračování léčby. Dosud museli pacienti podstoupit úplnou chemoterapii, která trvá několik měsíců a ničí i zdravé buňky.

"Onkologové potřebují být schopni rozhodnout hned po zahájení terapie, jestli léčba skutečně zabíjí karcinomové buňky," říká Philip Hogg z Centra pro výzkum rakoviny na Novojihowaleské univerzitě v Sydney. Testovací metoda jeho týmu jim to prý umožní. "Jestli léky proti karcinomu účinkují, nádor pohltí velké množství barviva. Pokud neúčinkují, nádor ho pohltí jen málo," vysvětluje.

Klinické testy nové metody začnou příští rok a Hogg doufá, že by se molekulární barvivo mohlo začít využívat do pěti let. Podle údajů jeho týmu účinkuje metoda u karcinomu plic, prsu, střeva a prostaty.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…