Přeskočit na obsah

Aukce spoří nemocnicím miliony

V průměru třetina výdajů nemocnic padne na nákup zdravotnického materiálu, léků a přístrojů. Díky aukcím však podle fakultních nemocnic, které jejich používání po několik let testují, mohou špitály ušetřit na nákladech až 10 procent. "Jsme díky tomu schopní ušetřit na zvýšené DPH," podotkla ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Jurásková s tím, že za čtyři roky testování její zařízení uspořilo 175 milionů korun.

V praxi elektronická aukce vypadá tak, že nemocnice vyvěsí na internetu přesné požadavky na zboží, které potřebuje a pak vybírá z došlých nabídek. Ministerstvo zdravotnictví nyní sestavuje pro lepší orientaci referenční ceník.

Podle Juráskové velká konkurence při aukcích prudce stlačila ceny dolů. "Dodavatelé by to rádi zmařili, konkurence se jim nelíbí," doplnila ředitelka Fakultní nemocnice Plzeň Jaroslava Kunová. Online nákupy se podle šéfů špitálů osvědčily především při pořizování léků a zdravotnického materiálu, méně již při nákupu přístrojů.

Aukce proti korupci

Elektronické aukce podle ministra zatím využívá asi polovina přímo řízených nemocnic. Šéf resortu by je ale chtěl rozšířit do všech zdravotnických zařízení.

"Byli jsme vyzváni, abychom vybrali svého zástupce do pracovního týmu, který bude na přípravě systému pracovat. Na ministerstvu by měl pracovat od září," řekl LN šéf Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala. Využívání aukcí podporuje, obává se však toho, kdo bude systém financovat.

"Museli bychom na to najmout specializovanou firmu, která něco stojí. Příprava elektronických aukcí není věc za sto tisíc. Od komerčních firem by to stálo miliony. Muselo by se to vzít z prostředků na léčení pacientů," podotkl Fiala. "Když se to udělá z veřejných prostředků a když to bude ministerstvo organizovat, velice rádi se na tom budeme podílet," dodal.

Online nákupy mají podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) nejenom šetřit peníze, ale také snížit korupci. Organizace Transparency International uvádí, že se ročně ve zdravotnictví ztratí 27 miliard korun. Podle Platformy zdravotních pojištěnců ale ani zavedení online aukcí možnou korupci omezit nemusí.

"To, že někdo dělá elektronickou aukci, samo o sobě není záruka transparentnosti a získání té nejlepší ceny a toho nejlepšího výsledku," upozornila prezidentka platformy Michala Filipová.

Proti zákonu o internetových aukcích léků lobboval před časem u ministra zdravotnictví americký velvyslanec Norman Eisen. Snažil se tak hájit zájmy amerických farmaceutických firem, které obchodují na českém trhu. Jak se diskuse mezi úřady vyvíjí, však včera odmítlo velvyslanectví komentovat.

HELENA STINGLOVÁ

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…