Audit odhalil v ostravské nemocnici chyby, ředitelé ale dostanou odměny
Audit podle vedení města odhalil i zakázky na nákup léků, zdravotnického zařízení i techniky zhruba za 700 milionů korun, na které nebyla vyhlášena soutěž. Město už systém odměňování na manažerských pozicích změnilo, řekl primátor Tomáš Macura (ANO).
Nykel měl původně nárok na roční odměnu 96.000 korun, Mrázek na 102.000 korun, radní nakonec rozhodli, že výši odměn upraví. Přesto bude bývalým ředitelům vyplaceno 78.000 a 84.000 korun.
"Oba bývalí páni ředitelé, stejně jako ostatní manažeři městských firem, mají uzavřeny smlouvy, které řeší podmínky získání nároku na výplatu ročních odměn. V konkrétním tomto případě byla výplata ročních odměn ředitelům nemocnice za rok 2014 podmíněna splněním několika, tuším že pěti, kritérií," uvedl Macura.
Podle něj bývalí ředitelé některá tato kritéria splnili, patřilo k nim například dosažení plánovaného hospodářského výsledku, respektive jeho překročení. "V případě splnění těchto ukazatelů holt je ta roční odměna nároková," podotkl primátor. V případě, že by odměna vyplacena nebyla, mohl by nemocnici hrozit právní spor, a pokud by někdejší ředitelé nemocnic odměnu nárokovali soudní cestou, zřejmě by podle primátora spor vyhráli. Macura řekl, že u některých ukazatelů, kde to bylo možné, se výše původně přiznaných odměn krátila.
Primátor uvedl, že město motivační systém u manažerů městských společností změnilo už loni. "Od roku 2016 a částečně už od roku 2015 ředitelé mají ta kritéria postavena jinak, kdy je tam poměrně zásadní část těch ročních odměn závislá na vyhodnocení jejich manažerského působení v jimi řízených organizacích. Tato složka dává právě možnost zhodnotit mimo jiné i tyto události, ke kterým došlo v tomto případě," řekl Macura. Výplatou odměn za rok 2014 se radní zabývali až nyní, protože byla pozastavena právě kvůli auditu, na jehož výsledky město čekalo.
Forenzní audit se zaměřil na období let 2011 až 2014 a město ho nechalo v nemocnici udělat poté, kdy některá pochybení odhalili už auditoři města. V tomto období nemocnici vedl nejdelší čas Nykel. Ve funkci skončil v květnu 2014, ostravští radní ho tehdy odvolali v souvislosti s korupční aférou spojenou s lobbistou Martinem Dědicem, která souvisí i se zakázkami městské nemocnice. Mrázek do čela nemocnice nastoupil v srpnu. Nykel už dříve ČTK řekl, že nemocnici v době svého odchodu předával ve vysoce ziskovém stavu se spokojenými pacienty i zaměstnanci.
Městská nemocnice Ostrava navrhla opatření k lepšímu hospodaření
Ostravští radní schválili soubor nápravných opatření, která by měla vést ke zkvalitnění hospodaření v Městské nemocnici Ostrava. Návrhy na změny v nemocnici si město vyžádalo od nynějšího vedení poté, kdy forenzní audit provedený ve zdravotnickém zařízení, odhalil pochybení v hospodaření. Novinářům to dnes řekl primátor Tomáš Macura (ANO).
Forenzní audit se zaměřil na období let 2011 až 2014 a město ho do nemocnice poslalo poté, kdy některá pochybení zjistili už auditoři města. Audit podle vedení města poukázal i na zakázky na nákupy léků, zdravotnického zařízení i techniky zhruba za 700 milionů korun, na které nebyla vyhlášena soutěž. Soubor nápravných opatření měl do konce března předložit vedení města Josef Grochol, který byl řízením nemocnice pověřen loni v létě.
"Opatření, která předložena byla, jsou ve dvou hlavních oblastech. První oblast je vnitřní kontrolní systém nemocnice, kdy už jsou odstraněny základní nedostatky týkající se chybějící evidence o veřejných zakázkách," uvedl Macura. Provedeny podle něj byly rovněž některé organizační změny, například ve fungování obchodního a ekonomického útvaru nemocnice.
"Ta druhá oblast, na kterou reaguje ten soubor opatření, je oblast veřejných zakázek, kde také došlo k významným změnám. Vypovídají se postupně nevýhodné smlouvy. Zahajují se soutěže i v oblastech, kde se dříve nesoutěžilo," řekl Macura.
Rada ale uložila Grocholovi doplnit materiál ještě informací o tom, zda městská nemocnice s ohledem na pochybení zjištěná auditory bude uplatňovat nějaké náhrady nebo postihy bývalých či současných zaměstnanců, kteří by mohli být za pochybení zodpovědní.
Grochol ČTK řekl, že nemocnice například posílila oddělení veřejných zakázek. "My jsme za loňský rok vysoutěžili 85 výběrových řízení, letos máme v plánu 130. Na to, aby ta nemocnice byla opravdu pokryta novými smlouvami, potřebujeme další rok," uvedl Grochol. Za nejzásadnější opatření považuje například elektronickou evidenci smluv, kterou nemocnice bude zveřejňovat i na webu.
"Přislíbili jsme městu i rozšíření účetního softwaru tak, aby docházelo k jasnému párování faktury, objednávky a smlouvy," řekl Grochol, který se přihlásil i do výběrového řízení na ředitele, které město před časem vypsalo. O novém řediteli nemocnice by se mělo rozhodnout tento měsíc.
Zdroj: ČTK