Audit by mohl přinést přehled obvyklých cen přístrojů
Ministerstvo financí dokončuje zprávu o auditu nákupů zdravotnické techniky v holdingu pěti nemocnic v Ústí nad Labem. Kontrolu provedla na základě podnětu ministerstva financí společnost Delloite and Touche. „Znění této zprávy zatím ještě k dispozici není, ale bude ve velice blízké době. Nyní zapracováváme připomínky od auditované strany – tedy od Krajské zdravotní,“ uvedl pro Medical Tribune Radek Ležatka z ministerstva financí.
Potvrdil, že jeho resort má od daného auditu všechny potřebné informace a určitě k případu vydá jednoznačné stanovisko. Ministerstvo financí dostalo zprávu od auditorské společnosti 26. listopadu a zhruba v polovině prosince by mělo výsledky šetření zveřejnit.
Vedení holdingu zakoupilo v lednu 2009 nové přístroje za 400 milionů korun. Většina techniky byla pořízena přes zprostředkovatelské firmy Hospimed a Puro-Klima. Nemocnice použily peníze z evropských fondů.
Na nesrovnalosti při nákupech techniky poukázali místní lékaři. Všechna předchozí šetření vždy skončila ve prospěch vedení Krajské zdravotní.
„Dosud tyto audity pouze zkontrolovaly formální stránku –v nemocnici jsou přístroje a nikoliv slepice. Nebyla ale zkoumána efektivita a hospodárnost nákupu, to, zda se nenakupovalo příliš draze,“ uvedla v březnu pro Medical Tribune MUDr. Alena Dernerová, která na případy předražených zakázek začala upozorňovat jako první.
A právě hospodárnost a efektivitu nákupů zkoumal až audit společnosti Delleoite and Touche, který požádal o pomoc odborníky z ČVUT. Ti měli pro účely kontroly určit obvyklou cenu přístroje. Pouze na základě konkrétní ceny mohou úřady posoudit, že nákupy jsou předražené. Úřady dosud memohly využít ani služeb soudních znalců, protože ceny přístrojů žádný státem uznaný odborník nesleduje.
Proběhnou další audity?
V kuloárech se hovoří o tom, že tentokrát audit vyjde v neprospěch Krajské zdravotní. „Myslím si, že tentokrát se ukáže, že přístroje byly předržené,“ řekla Medical Tribune MUDr. Dernerová. “Výsledky by měly vést ke vzniku metodiky při nákupu přístrojů. Ukazuje se, že je nutná změna zákona o veřejných zakázkách, do kterého by měla být včleněna věta, že nákupy z veřejných peněz musí být hospodárné a efektivní. A na základě tohoto ústeckého auditu by měly být provedeny další audity v jiných nemocnicích.“
Podle Dernerové by ministerstvo financí mělo nyní pracovat na metodice, jak zabránit předražování přístrojů. „Například vytvoření jakéhosi ceníku, který by obsahoval rozpětí možné ceny přístrojů.“
Nákupy v nemocnicích projedná parlament
V lednu se má problematikou nehospodárných nákupů ve zdravotnictví zabývat kontrolní výbor parlamentu.
Poradcem kontrolního výboru se po volbách stal bývalý poslanec Libor Ježek, který v minulém volebním období byl jedním hlavních kritiků předražených zakázek v nemocnicích. Právě Ježek přitom ještě jako poslanec poukazoval na to, že silně předražené přístroje nakupují také nemocnice, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví.
"Případ v ústecké Krajské zdravotní, která zneužila evropské peníze, ukazuje princip celého systému nákupů zdravotnické techniky v českém zdravotnictví. Při rozdělování peněz z integrovaného operačního programu volí ministerstvo zdravotnictví ve všech traumacentrech, onkocentrech či kardiocentrech předražený nákup od kompletátorských firem," uvedl Ježek pro Medical Tribune letos v březnu.
Redakce Medical Tribune poté zjišťovala podrobnosti těchto tendrů. Zjistila, proč se v řadě případů zúčastnila soutěže jediná firma, což prodražilo celkovou cenu zakázky. Ze získaných materiálů vyplývá, že z řízení byly vyloučeny firmy s nižším obratem. „Pokud se do tendru hlásí jedna firma, je špatně nastavený. A zodpovědný orgán by měl zjistit, proč. Zda záměrně nebo z nevědomosti,“ říká doc. Jan Pavel, odborník na veřejné finance. Čtete celý článek - Proč kupovaly nemocnice přístroje o třetinu dráž.
Ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí, že fakultní nemocnice kupovaly přístroje nejlevněji, jak bylo možné. "Všechny dosavadní audity prokázaly, že je vše v pořádku,“ uvedl ředitel přímo řízených organizací ministerstva zdravotnictví, ing. Zdeněk Kabátek. MZ: přístroje kupujeme nejlevněji jak můžeme.
Jenže - tyto audity byly stejně chybné jako všechny předchozí kontroly v Ústí. Zaměřovaly se pouze na formální stránku obchodní soutěže. Eketivnost a hospodárnost těchto tendrů nezkoumaly. Tu zjišťoval až současný audit firmy Deloitte and Touche.
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz