Přeskočit na obsah

Atmosféru nezvládáme, říkají sestry v Břeclavi. A odcházejí

Za poslední tři měsíce odešla z ARO břeclavské nemocnice celkem desítka sester a další odchod plánují.

Některé míří pracovat do Rakouska. Tři sestřičky, které pečovaly o ty nejvážněji nemocné pacienty, teď zase místo toho uspíšily odchod na mateřskou dovolenou. Sečteno: je to téměř polovina veškerého vysoce odborného personálu. Který se nahrazuje jen těžko – a pravděpodobně méně zkušenými sestrami.

"Nové kolegyně musíme v náročné práci na ARO složitě zaučovat, což je časově náročné a komplikuje nám to plnění vlastních povinností. Navíc kvůli špatné atmosféře už odcházejí i ty sestry, které nově přišly jako náhrada," uvedla jedna ze sester. Své jméno se zveřejnit bojí, stejně jako její kolegyně.

Jsou odchody náhoda? Jak už MF DNES dříve napsala, situace se vyhrotila poté, co v říjnu loňského roku na oddělení byla noční kontrola nadřízených. Všechny tři sloužící sestry podle záznamu našla mezi pacienty na přístrojích vyžadujícími usilovnou péči spící.

Dvě ze zaměstnankyň nemocnice odešly dohodou, třetí – Jitka Truksová – byla vyhozena pro hrubé porušení pracovních povinností. Jasný případ? Řada sester z břeclavského ARO si to dodnes nemyslí.

"V nemocnici jsem pracovala dvacet let. Za celou dobu jsem takovou kontrolu nezažila. Tato přitom přišla měsíc poté, co jsme požádaly ředitelku nemocnice o řešení špatných pracovních podmínek na oddělení. Dva dny před kontrolou se mnou měla pohovor vrchní sestra," popsala už dříve sama Truksová. V oficiálním zápisu z noční kontroly je u jejího jména poznamenáno, že spala v uzavřené místnosti na matraci.

"Průměrná výše měsíčních přesčasových hodin je 55 na jednu zdravotní sestru. Aby přesčasy dále nenarůstaly, byl zredukován počet sester na nočních směnách. Za stávajících podmínek nemůžeme dlouhodobě kvalitně zajišťovat ošetřování nemocných," píše se v dokumentu, který o měsíc dříve podepsala za celkem 24 sester ARO právě Truksová, jejich tehdejší neoficiální mluvčí.

Žádost o proplacení přesčasů pak dostala na stůl ředitelka nemocnice Janka Bambasová. Že by stížnost souvisela s následnou přepadovou kontrolou a vyhazovem Truksové, však šéfka nemocnice důrazně popřela.

Ani po čtyřech měsících od kontroly se však k řešení celé situace na oddělení Bambasová veřejně nevyjádřila. Na dotazy MF DNES neodpověděla ani včera. "K předmětnému mohu konstatovat s ohledem na ochranu osobních údajů a zejména soukromí zaměstnankyň pouze to, že chod oddělení je plně zabezpečen, a to v souladu s konkrétními předpisy vztahujícími se k provozu oddělení," uvedla Bambasová. Sestry se přitom obrátily také na Jihomoravský kraj, který břeclavskou nemocnici zřizuje. Výsledek? "V tomto případě jde o personální záležitosti, které jsou plně v kompetenci ředitelky nemocnice. Zřizovatel se k věci vyjadřovat nebude," popsal šéf odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje Jan Čupera.

Podle něj hejtman Michal Hašek (ČSSD) uložil šéfce nemocnice, aby situaci vyřešila. "Jsem v kontaktu s vedením břeclavské nemocnice a dle ujištění paní ředitelky je situace na tamním ARO stabilizovaná a bez problémů," konstatoval Hašek. Zatímco její kolegyně zvolily v některých případech dobrovolný odchod, Truksová se o neplatnost výpovědi stále plánuje soudit.

 

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…