Přeskočit na obsah

Ať si lidé spoří část peněz i na zdravotní péči

- Měl jste dva největší odboráře pod jednou střechou, dnes už zaměstnáváte jen jednoho. Jak tu akci zpětně hodnotíte?

Tehdy jsem měl ostrou kontroverzi s oběma. Ale jako manažer nemocnice jsem se na to musel dívat tak, že když podali výpověď v rámci akce, musel jsem za ně najít adekvátní náhradu. V jednom případě se to povedlo, ve druhém ne, takže pan doktor Voleman u nás zůstal. Tolik k "pomstě". Bylo to normální, logické, manažerské rozhodnutí. Jinak: já jsem zásadně proti takovým akcím. Chápu, že odbory za zaměstnance bojují, ale nátlakové akce typu stávek a braní pacientů jako rukojmí, to neberu.

- Jaký dopad akce ve vaší nemocnici měla? Dostali lékaři přidáno, nebo jim ty peníze letos berete?

Obojí. Plat se zvýšil v rámci memoranda. U nejlépe placené skupiny lékařů, tedy těch atestovaných, jsme se dostali až na průměrný plat přes 71 tisíc korun.

- A co mladí?

Přes pětatřicet tisíc včetně služeb a dalších příplatků. To ale platí, pokud na to ten podnik má. Letos ty platy o něco klesnou, protože nemůžeme jít přes hospodářský výsledek do červených čísel, ale částečně to kompenzujeme tím, že platíme za služby o deset procent víc.

- Kam teď podle vás směřuje české zdravotnictví? Povedly se reformy?

Reformy jsou v pořádku, ale někdy nejsou dostatečně vysvětlovány. Je bohužel pravda, že jsme se nedostali ani do poloviny reformního procesu.

- Co je podle vás potřeba udělat především?

Se stávajícími penězi se ve zdravotnictví nic moc dobrého udělat nedá. Neznamená to, že se tam nedají hledat úspory. Ale máme-li zachovat kvalitu a rozsah péče, musíme dát víc peněz. Protože starých lidí, kteří potřebují víc a víc péče, prostě přibývá.

- Spousta nemocnic "zkrouhla" služby, a tak má dnes sestra v noci místo dvaceti na starosti čtyřicet pacientů. Jak to řešíte vy?

Spíš má sestra u nás místo patnácti na starosti pětadvacet lůžek. I my šetříme. Snížili jsme investice na polovinu. Snažíme se vyhlašovat soutěže na veškeré služby a materiál, to nese úspory. Šetříme i na přesčasové práci. Méně se slouží.

- Peníze chybí všude, kde byste je pro zdravotnictví bral vy?

Rozhodně bych nezvyšoval pojištění. Ale kdyby si pacienti jako třetí pilíř důchodu spořili část peněz na zdravotní pojištění, tak si myslím, že je to cesta. A také by stát měl přidat peníze za státní pojištěnce.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…