Přeskočit na obsah

Astma je nejčastější dětskou chronickou nemocí

Nejčastější chronickou nemocí dětského věku je astma. Až čtvrtina dětí ve věku do pěti let zažije nějaké zhoršení dýchání s pískoty. Ne vždy sice jde o astma, ale mnohdy to jsou první příznaky tohoto onemocnění. Obdobné příznaky mohou být i známkou jiných nemocí, ale astma je nejpravděpodobnější.

Pětina případů astmatu se projeví už v prvním roce života, další desetina astmatiků onemocní v předškolním věku. Většina pacientů dostane chorobu dříve než dospěje, řekl odborník na dětské astma Petr Pohunek.

Astmatikům se pod vlivem podnětů především z vnějšího prostředí občas stáhnou průdušky, což jim znesnadňuje dýchání. Příčinou vzniku tohoto stavu je chronický imunologický zánět dýchacích cest. Vyvolávajícími faktory astmatu mohou být genetické dispozice, reakce na alergeny a znečištěné prostředí. Astmatikům škodí kouření, a to i pasivní. Přesto řada rodičů astmatických dětí kouří, zdůraznil Pohunek.

Důležité je astma diagnostikovat. Pokud není včas podchyceno a léčeno, může se rozvinout jeho závažnější a hůře léčitelná forma. Astma nelze definitivně vyléčit, ale při dobré léčbě u většiny pacientů nezhoršuje kvalitu života.

Podle Vratislava Sedláka z plicní kliniky v Hradci Králové organismus až pěti procent astmatiků nereaguje na léčbu adekvátně. Mají každodenní obtíže, musejí omezovat fyzickou aktivitu a jsou často hospitalizováni.

Ředitel České iniciativy pro astma František Salajka uvedl, že za deset let vzrostl v České republice počet evidovaných astmatiků o 170 procent na současných 146.000 pacientů. Zároveň se díky důsledné protizánětlivé léčbě o třetinu snížil počet hospitalizací astmatiků i jejich úmrtnost. Odborníci předpokládají, že astma má až 800.000 obyvatel ČR. Většina z nich pravděpodobně zatím nepociťuje silné obtíže.

Ke zvýšení povědomí veřejnosti o nemoci přispívá každoročně Světový den astmatu. Letos připadl na 1. května, ale v Česku byl vzhledem k svátku práce vyhlášen na pátek 4. května. V tento den bude na pražském náměstí Míru v provozu stan, v němž si zájemci budou moci nechat změřit plicní funkci a získají informace o astmatu.

Pokud léčba astmatu nemá dobrou úroveň a nemoc se nedaří dostat pod kontrolu, náklady na léčbu se zvyšují. Náklady na péči o špatně léčeného astmatika jsou o 37 procent vyšší než náklady na nemocného, který je léčen správně, řekl plicní lékař Viktor Kašák. Kritizoval to, že výrobci v posledních letech v Česku nezvyšují ceny léků na astma, ale zdravotní pojišťovny snižují úhradu těch nejúspěšnějších a nejvíce předepisovaných léků. To znamená, že pacienti musejí platit vyšší doplatky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…