Astma je nejčastější chronickou nemocí dětí, pacientů přibývá
Astma je nejčastější chronickou nemocí dětí. Zhruba třetina z něj "vyroste", v dospělosti je trápí dál třeba jen alergická rýma. Pro dvě třetiny zůstává astma celoživotním nevítaným společníkem. Chronické onemocnění průdušek provázené dusivým kašlem postihuje sedm procent lidí a postižených stále přibývá. Novinářům to dnes řekl vedoucí lékař centra alergologie a imunologie Nemocnice Na Homolce docent Vít Petrů.
"Astma může vzniknout v jakémkoli věku, nejčastěji v dětství. S přibývajícím věkem riziko klesá," uvedl lékař. Větší riziko mají podle něj děti z rodin, kde už někdo astma má. Onemocnět ale může i člověk, který k této nemoci nemá žádné genetické vlohy.
Pokud se astma zjistí, je vždy nutné zahájit léčbu, zdůraznil lékař. Neléčené nebo špatně léčené astma vede k nevratnému poškození plicních funkcí. Dušnosti jsou časté a silné, stav vyžaduje stálé zvyšování dávek léků a pacient je opakovaně na JIP. Nemoc ho ohrožuje přímo na životě.
Naproti tomu dobře léčený astmatik může normálně žít i sportovat. Astma však přináší omezení po celý život. Astmatik musí vždy myslet na to, co jeho stav zhoršuje. Měl by vždy u sebe mít lék, který zabere při náhlých obtížích.
Lidé s těžší formou nemoci musejí denně užívat léky a docházet zhruba jednou za tři měsíce na lékařské kontroly. Jejich stav jim obvykle znemožňuje i větší fyzickou zátěž, mohla by vyvolat záchvat. Ten ale může spustit například i pobyt v zakouřeném prostředí či přítomnost domácího zvířecího mazlíčka.
Astmatické onemocnění dítěte ovlivní život celé rodiny. Jak žít s astmatem a zvládat potíže spojené s touto nemocí se dozvědí rodiče i malí pacienti v klubu alergických a astmatických pacientů Klub AA Homolka. Vznikl před deseti lety a sdružuje zhruba stovku rodin.
Členství v klubu je podle jeho spoluzakladatelky a úsekové sestry centra Jaroslavy Šimoníčkové součástí komplexní léčby. V ordinacích mnohdy nezbývá čas na podrobné dotazy. Klub proto vydává třikrát ročně zpravodaj Motýlek. Největší každoroční akcí je přímořský léčebný pobyt, obvykle pro 70 dětí. Loni se konal v Řecku.
"Jsem vděčná, že Deniska mohla jet na tábor s dětmi, které mají stejné problémy, a že byla pod dohledem zdravotníků. Poprvé za deset let, kdy má zdravotní problémy, jsem byla naprosto v klidu, že je o ni dobře postaráno," shrnula pocity rodičů maminka jedenáctileté Denisy, která se v centru na Homolce léčí.
Zdroj: ČTK