Přeskočit na obsah

Asociace nemocnic zveřejnila případy potíží s úhradovou vyhláškou

Asociace českých a moravských nemocnic zveřejnila na svém webu přes dvě desítky zdravotnických zařízení, která se dostala kvůli úhradové vyhlášce do potíží. Na zhoršení péče si stěžují i pacienti. Jednotlivé případy popisovali i zástupci krizového štábu zdravotníků. Na protest proti vyhlášce a postupu ministra Davida Ratha štáb pořádá v pátek v Praze velkou demonstraci.

Podle vyhlášky by měly být letos v prvním pololetí úhrady za stejnou péči jako loni o tři procenta vyšší než před rokem. Výkony, které se nevejdou do stanovených limitů, pojišťovny neproplatí. Za překročení hrozí sankce. Někteří lékaři již přestali vyšetření a léky poskytovat. Rath dříve uvedl, že doktoři zbytečně propadli panice. Omezení podle něj nejsou nutná, problémy nemají až tak nemocnice, jako spíš některé léčebny dlouhodobě nemocných.

"To však není problém úhradové vyhlášky, ale je to určité dědictví po bývalé ředitelce VZP (Jiřině) Musílkové, která srážkami chtěla řešit určité nesrovnalosti v personálním obsazení léčeben. Vyřešit toto dědictví z minula není tak jednoduché. Myslím, že spousta úředníků pojišťovny nám stále klade klacky pod nohy. Asi bude potřeba být ráznější. Řešení už jsme se současným ředitelem VZP našli a dohodli se na něm," řekl Rath novinářům při dnešní návštěvě Mostu.

Navrhuje, aby úhrady nemocnicím za poskytnutou zdravotní péči vzrostly ve srovnání s loňským rokem o pět procent místo současných tří procent. "Současně mají na zvlášť účtované léky a na všechny pomůcky nad rámec 98 procent, tak tam bychom šli na 100 procent a možná i nějaké procento nad tu stovku. Ale znovu říkám, léky hodně zlevnily, takže můžete dneska napsat těch léků víc... Zdravotnictví je ale tak ekonomicky náročné, že je schopno spotřebovat prakticky jakékoli finanční prostředky," dodal.

Podle místopředsedy asociace nemocnic Tomáše Janíčka například léčebna dlouhodobě nemocných ve Středočeském kraji dostane kvůli limitům jen 30 procent loňské částky. Další léčebna má pak deset volných lůžek. Loni totiž ošetřovala jen pár klientů od menší pojišťovny a 50 lidí od VZP. Těch letos léčí jen 40. Na desítku volných postelí nemocné od jiných pojišťoven ale přijímat nemůže, nedostala by za ně od nich zaplaceno. Uhradí totiž jen péči o desítku nemocných jako loni, popsal Janíček. "Systém zdravotního pojištění není loterie. Tam člověk musí spoléhat na to, že když bude mít štěstí, vyhraje, tedy dostane ošetření," uvedl Janíček.

Stížnost ministerstvu zdravotnictví a své pojišťovně zaslala podle šéfa sdružení dětských lékařů Pavla Neugebauera i jedna pacientka s roztroušenou sklerózou. Nemoc se u ní projevila letos. Pro léčbu připadal v úvahu lék interferon, kvůli limitu tento preparát ale žena podle Neugebauera nedostala.

Hospici v Jihočeském kraji pak jedna z pojišťoven prý odmítla uhradit péči za umírajícího pacienta. "Ze sdělení zdravotní pojišťovny vyplývá, že péči ke zmírnění bolestí a důstojné smrti nepovažuje za péči akutní a neodkladnou," popisuje případ asociace na svých stránkách.

V seznamu zařízení s problémy se ocitla i léčebna v Plzeňském kraji. Už začátkem února přečerpala pololetní limit pro pacienty jedné z pojišťoven o 666 procent. "Buďto příslušná pojišťovna poruší vyhlášku a zaplatí poskytnutou péči, nebo se nezaplacená částka projeví v péči o všechny pacienty," stojí v popisu.

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára se na svaz za necelý měsíc obrátilo se stížností přes 200 lidí. Většinou je jejich lékař poslal ke specialistovi, aby jim předepsal léky. Sám měl limit totiž již vyčerpaný, popsal Olejár.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…