Přeskočit na obsah

Antimonopolní úřad bude šetřit VZP kvůli internetovým knížkám

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) kvůli internetovým zdravotním knížkám IZIP. Důvodem je možné porušení zákona o  veřejných zakázkách při výběru tohoto projektu. Řekl to mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Podnět antimonopolní úřad dostal od poslanecké vyšetřovací komise, která zkoumá hospodaření VZP.

Společnost IZIP zahájení správního řízení uvítala. Podle vyjádření pro ČTK očekává, že se tak vyvrátí obvinění vůči ní a VZP.

Pojišťovna mohla podle antimonopolního úřadu porušit zákon o veřejných zakázkách, když na projekt nevypsala výběrové řízení a podepsala smlouvu se společností IZIP. "Vyžádali jsme si potřebné dokumenty a řízení jsme zahájili právě na jejich podkladě," řekla ČTK náměstkyně předsedy úřadu Jindřiška Koblihová. Úřad podle ní zástupce pojišťovny vyzve, aby se k  případu vyjádřili.

Náměstkyně míní, že by úřad mohl prvostupňové rozhodnutí vydat do měsíce. Pokud šetření prokáže, že VZP porušila zákon, hrozí jí pokuta až pět procent z ceny zakázky. "Ještě nikdy ale úřad nedal ve věci veřejných zakázek maximální pokutu," připomněla. Úřad dostal i podnět od ministerstva zdravotnictví, zahájí ale nejspíš jen jedno řízení.

Bývalá ředitelka VZP Jiřina Musílková je přesvědčena o tom, že pojišťovna zákon neporušila a správní rada VZP postupovala při schvalování výběru správně. ČTK dnes řekla, že VZP oslovila jediného zájemce proto, že jiný postup nebyl tehdy možný. Upřesnila, že projekt byl unikátní a nikdo další podobný návrh nepřipravil. "Pojišťovna postupovala správně, v okamžiku najetí na rutinní provoz bylo vypsáno výběrové řízení," řekla Musílková.

Před vyšetřovací komisí 8. března vypovídal Jaroslav Liška ze společnosti E-Health solution. Tvrdil, že firma pojišťovně podobný projekt nabídla v  červnu 2001 a představila ho ředitelce VZP. Doklady o jednání nebyl ale schopen doložit. "Nikdo jiný, ani já, ani mí kolegové jsme nedostali žádný jiný projekt na toto téma," řekla Musílková. Dodala, že jméno společnosti a jejího zástupce nenašla ani ona, ani její spolupracovníci ve svých starých diářích.

Podle spoluautora systému IZIP Pavla Hronka vedou obvinění k právní nejistotě nejen smluvních stran, ale i více než 888.000 uživatelů elektronických zdravotních knížek a téměř 8000 lékařů, kteří do nich zapisují. "Se systémem IZIP spolupracuje již 38 nemocnic, a proto je odstranění možných právních nejistot velmi potřebné," sdělil.

VZP za internetové knížky utratila zatím asi 300 milionů korun. Cenu i výběr firmy kritizoval už dříve ministr zdravotnictví David Rath. Na projektu dokládal napojení VZP na ODS. Ve firmě IZIP totiž figurovali europoslanci této opoziční strany. Musílková připomněla, že program sklidil již několik domácích i zahraničních ocenění. Knížky IZIP si nechává s  desítkou dalších projektů posuzovat i Evropská komise, mohly by se stát modelem pro elektronické zdravotnictví. Podle zahraničních odborníků je cena českého programu v porovnání se zahraničními směšná.

Ministr chtěl další placení projektu zastavit. S penězi na internetové knížky počítal ale letošní zdravotně pojistný plán pojišťovny. Vypuštěním financování projektu IZIP podmínil již dříve Rath ukončení nucené správy ve VZP. Její správní rada 9. března změny v plánu schválila. IZIP sice VZP hradit nebude, na přenos informací o pacientech po internetu ale letos vydá 172 milionů korun.

V elektronických knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, jimž to pacient dovolí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…