Přeskočit na obsah

Antibiotika neúčinkují na všechny druhy bakterií

Až polovinu antibiotik v nemocnicích a 80 procent v ambulancích předepisují lékaři nesprávně a zbytečně. Bakterie si na léky zvykají a stávají se odolnými. Hrozí, že běžné záněty středního ucha nebo dýchacích cest mohou být pro některé lidi smrtelné. Vyplynulo to z dnešní lékařské konference o antibiotické politice v Praze.

Nejohroženější jsou děti do dvou let, senioři a lidé s oslabenou imunitou. V českých nemocnicích byla zjištěna až padesátiprocentní rezistence na některá antibiotika. Do budoucna by to mohlo ohrozit například transplantace nebo operace srdce. Kritickou se pro některé lidi může stát i meningitida či tuberkulóza, v zahraničí pak třeba malárie. Podle Peeta Tülla ze stockholmského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) jsou téměř všechny kmeny bakterií způsobujících malárii proti antibiotikům odolné a nově vyvinuté léky jsou asi padesátkrát dražší než ty původní.

V Česku existuje nejhustší síť antibiotických středisek, jež odborně sledují antibiotika, v Evropě. Přesto se odolnost vůči lékům snižuje a mezi lidmi se šíří resistentní bakterie. "Klíčová pro změnu je podpora státu," řekl českým lékařům Tüll. Podle primáře antibiotické stanice Nemocnice Na Homolce Vlastimila Jindráka funguje program antibiotické politiky v ČR už několik let, vláda však na něm loni ukončila spolupráci. Lékaři doufají, že se to změní, a vyjednávají s ministerstvem zdravotnictví formu podpory. Slibují si od ní zejména peněžní výpomoc, například při informační a osvětové kampani.

"Jsme omezeni katastrofálním stavem rozpočtu, ale o programu budeme jednat a jeho dobré části podpoříme," řekl k tomu mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Zdůraznil roli pojišťoven, jež bude třeba také do jednání zapojit.

Jindrák si od informační kampaně slibuje, že se mezi lidmi zvýší povědomí o nebezpečí snižování odolnosti antibiotik a pacienti se budou více lékařů ptát, jestli je nutné zrovna v jejich případě antibiotikum předepsat. Například rodiče prý často vyžadují pro děti antibiotika, protože se mylně domnívají, že takové léky jsou účinnější. Za zbytečné a chybné předepisování antibiotik zdravotní pojišťovny zaplatí až tři miliardy korun ročně. Rozumná a cílená preskripce by přinesla asi miliardovou úsporu. Velké problémy s antibiotickou rezistencí mají ve Francii, Španělsku nebo Itálii, naopak nejlepší je situace ve Skandinávii a Nizozemsku. Česko se pohybuje zhruba v polovině tabulky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…