Přeskočit na obsah

Annan kritizoval boj proti AIDS

Generální tajemník OSN Kofi Annan na úvod třídenní konference o nemoci AIDS v New Yorku kritizoval nedostatek pokroku v boji proti šíření viru HIV ve světě. Většině zemí se nepodařilo naplnit sliby, které daly na podobné schůzce před pěti lety, prohlásil Annan.

Konference OSN v New Yorku, které se účastní několik tisíc vysokých politických představitelů a aktivistů z celého světa a jejímž cílem je hledat nové způsoby potírání viru HIV, předchází 25. výročí prvního dokumentovaného případu nákazy HIV z 5. května 1981. V úterý vydala OSN výroční zprávu, v níž konstatovala, že šíření AIDS se podařilo ve světě zpomalit, ale zásadní boj s nemocí svět na mnoha frontách nadále prohrává.

Boj proti AIDS u žen a dětí není úspěšný a řada mladých lidí nadále o nemoci prakticky nic neví, řekl Annan. Virus HIV "se rozšířil více a rychleji a má katastrofálnější dlouhodobé následky než kterákoli jiná nemoc... Její dopady jsou ohromnou překážkou pro rozvoj civilizace", dodal.

Účastníci konference, mezi nimiž jsou i hlavy některých států, se pokusí vytvořit strategii, která by zajistila univerzální přístup k prevenci a léčení AIDS do roku 2010.

"Vaším velkým úkolem je nyní zaručit, aby tento dokument nebyly jen prázdné sliby, ale východisko pro cílenou akci," řekla sedmadvacetiletá jihoafrická představitelka hnutí Treatment Action Campaign (TAC) Khensani Mavasaová, která je údajně prvním HIV pozitivním člověkem, jenž kdy přednesl projev ve Valném shromáždění OSN.

Až budete na textu pracovat, chtěla bych, abyste si vzpomněli, že každý den se objeví 14.000 nových nakažených a 8000 lidí nemoci podlehne," dodala Jihoafričanka a vyzvala rovněž k lepší ochraně žen, které v Africe tvoří 77 procent mezi nově infikovanými.

Na schůzce by měly být rovněž zhodnoceny sliby z konference v roce 2001, na níž byl představen první obsáhlý plán boje proti AIDS. Většina tehdejších závazků splněna nebyla, včetně slibu zajistit do konce roku 2005 léčbu třem milionům chudých lidí nakažených AIDS.

Ředitel Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) Peter Piot vyjádřil naději, že konference přinese množství nových finančních prostředků k boji proti AIDS, na nějž je každoročně potřeba 18 až 22 miliard dolarů. Nyní příspěvky dosahují asi deseti miliard dolarů. "Musíme přijmout strategii, která uznává AIDS jako dlouhodobou prioritu i jako akutní problém, vyžadující okamžitou odezvu," řekl Piot. Nejvíce peněz nyní poskytují Spojené státy, které na pětileté období slíbily 15 miliard dolarů.

Podle úterní zprávy OSN žije nyní ve světě téměř 40 milionů lidí infikovaných virem HIV, z nichž je 17 milionů žen. Největší počet nemocných registruje Indie, nejhorší situace je ale nadále v subsaharské Africe, kde je nakaženo téměř 19 procent dospělých obyvatel. Zatímco v Indii tvoří nemocní AIDS pouhých 0,9 procenta z 1,02miliardové populace, kupříkladu v africkém Svazijsku trpí AIDS každý třetí občan. Kritická situace je prý také v Číně, Indonésii a Vietnamu.

Od roku 1981 se virem HIV nakazilo 65 milionů lidí a 25 milionů z nich nemoci podlehlo. Loňský počet nově infikovaných dosáhl 4,1 milionu, přičemž 2,8 milionu lidí na AIDS zemřelo, většina ze subsaharské Afriky.

Annan na konferenci rovněž vyzval Spojené státy a muslimské země, aby ze svých programů boje proti AIDS nevyčleňovaly prostitutky, narkomany a homosexuály. "Chceme-li uspět, nemůžeme strkat hlavu do písku a tvrdit, že tito lidé neexistují nebo nepotřebují pomoc," upozornil Annan.

USA, islámské a další státy namítají, že prostituce, užívání drog a homosexualita jsou v řadě zemí nelegální a že zmiňovat tyto skupiny v oficiálních dokumentech by mohlo být chápáno jako jejich podpora.

V New Yorku demonstrovalo proti údajnému špatnému postupu USA v boji proti AIDS několik desítek aktivistů, kteří se k sobě připoutali řetězem v hale sídla americké mise při OSN. Policisté 21 z nich zadrželi.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…