Přeskočit na obsah

Anketa mediků znamená pro pedagogy odměny, nebo vyhazov

Na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1. LF UK) studují zhruba tři tisíce budoucích lékařů a zubařů, což je nejvíc ze všech osmi lékařských fakult v ČR. Ke zkvalitnění výuky přispívají už osm let pravidelným hodnocením pedagogů i sami studenti. Vedení fakulty k jejich hodnocení přihlíží.

Pedagogové, kteří v anketě dopadnou nejlépe, dostanou finanční odměnu, naopak ti, co jsou na tom opakovaně nejhůře, obvykle z fakulty odcházejí. Možnost ohodnotit výuku studenti po překonání počáteční nedůvěry v anonymitu a účelnost ankety velmi oceňují.

„Objektivita systému je doložitelná tím, že lepší učitelé jsou jako dobří hodnoceni více let po sobě, což svědčí o jejich kvalitě. Odrazí se to pak na jejich odměnách a přihlížíme k tomu i při jejich kariérním postupu,“ říká děkan fakulty prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. (foto).

Připomíná, že většina vyučujících má pracovní smlouvy na dobu určitou a že jsou definována kritéria nezbytná k uzavření smlouvy na dobu neurčitou. To vytváří trvalý tlak na zvyšování kvality. Pokud je učitel opakovaně špatně hodnocen, fakulta s ním pracovní smlouvu neprodlouží. „Všichni se proto musíme snažit být co nejlepší a neusnout na vavřínech,“ uvádí.

Loňská absolventka MUDr. Jana Mašková potvrzuje, že se do hodnocení zapojuje čím dál víc studentů. „Vidí totiž, že to má smysl. Oceňují, že jsou odměňováni pedagogové, kteří učí dobře a že na názor studentů se bere ohled,“ dodává.

Anonymní hodnotící dotazníkové akce se účastní přibližně třetina studujících. Pedagogy známkují od jedničky do pěti jako ve škole a hodnotí je i slovně. Nad výsledky se schází komise pro hodnocení výuky, v níž jsou zastoupeni učitelé i studenti. Průměrná známka učitelů na 1. LF UK se ustálila na 1,65.

Kvalita učitele se podle děkana odrazí i ve výběru specializace, kterou si studenti medicíny zvolí. „Některé specializace jsou preferovány více – a není to spojen o pouze s jejich obsahem a podstatou, ale souvisí to i s tím, jak je daný obor vyučován. Také to je pro nás užitečná zpětná vazba,“ říká děkan. Podle průzkumu z roku 2012 si nejvíc studentů, kteří v tomto roce absolvovali 1. LF UK, vybralo jako budoucí obor internu, dále pak chirurgii, ortopedii, traumatologii, neurologii, psychiatrii a pediatrii. Dalším měřítkem kvality výuky je i skutečnost, jak dobré uplatnění najdou absolventi fakulty v tuzemsku i v zahraničí, a jak vysoké funkce vykonávají.


O tom, že výuka na fakultě snese srovnání se zahraničím, svědčí i zájem cizinců o studium. V současné době jich zde studuje přibližně pětina z celkového počtu. „Můžeme si představit školu, která je studentům otevřena striktně za peníze – a oni vědí, že když na ni přijdou, titul si koupí. To u nás neplatí už jenom proto, že naše fakulta má školné porovnatelné s předními evropskými učilišti, a jezdí k nám studenti, kteří skutečně chtějí mít vzdělání od nás, byť by je jinde mohli získat levněji,“ uvádí prof. A. Šedo. Cena studia všeobecného lékařství v anglickém jazyce činí 330 000 korun ročně, zubního lékařství pak 360 000 korun.

 

Fakulta dostává na studenta v českém jazyce dotaci, takzvanou kapitační platbu, která se mezi jednotlivými vysokými školami liší podle koeficientu jejich náročnosti. Na studenta všeobecného lékařství v českém jazyce představuje cca 90 000 korun ročně a studenta zubního lékařství přibližně o 22 000 korun více. Skutečné náklady jsou však zhruba o čtvrtinu vyšší. Fakulta tedy musí chybějící peníze získat jinou činností. „Součástí našeho každodenního boje není jen uspokojit akademickou zvídavost a produkovat vědecké výsledky, ale také vydělat peníze na to, abychom vůbec učit mohli,“ dodává prof. A. Šedo.

 

tisková zpráva
RNDr. Marie Fialová


O 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze

1. LF UK je přímou pokračovatelkou původní lékařské fakulty, která byla součástí Univerzity Karlovy již od jejího založení Karlem IV. roku 1348. V současnosti je 1. LF UK nejstarší lékařská fakulta ve střední Evropě a největší z českých lékařských fakult. Jejími základními studijními programy jsou všeobecné lékařství a zubní lékařství. Kromě toho 1. LF UK nabízí studium dalších zdravotnických oborů, specializační a celoživotní vzdělávání a řadu doktorských programů. Každoročně absolvuje 1. LF UK více než 300 nových lékařů, v letošním akademickém roce zde studuje 4426 pregraduálních a 934 postgraduálních studentů.

1. LF UK je zároveň nejproduktivnější institucí v biomedicínském a klinickém výzkumu – svědčí o tom jak počty a kvalita publikací, tak i řešených grantových projektů. Vědecká práce, pregraduální a postgraduální výuka probíhá na 75 teoretických ústavech a klinických pracovištích společných se Všeobecnou fakultní nemocnicí, Fakultní nemocnicí v Motole, Ústřední vojenskou nemocnicí, Thomayerovou nemocnicí, Nemocnicí Na Bulovce, ale i  v dalších mezioborových centrech včetně řady celostátních.

1. LF UK se rovněž podílí na projektu BIOCEV – evropském vědeckém centru excelence v oborech biotechnologie a biomedicíny – a projektu Kampus Albertov, zaměřeném na rozvoj excelentních vědeckých a výukových aktivit Univerzity Karlovy v oblasti přírodních a lékařských věd.

 

 

Zdroj: 1. LF UK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…