Ani v bohaté Praze není zájem pacientů si připlatit
Nadstandardy přinesly zdravotnictví podle odhadu ministerstva za první pololetí loňska 30 až 40 milionů korun. Resort ročně spotřebuje 300 miliard. Nepoměr čísel potvrzuje zprávy z nemocnic, že zájem pacientů je malý.
Od loňského roku si mohou připlatit na lepší oční čočku, lehčí sádru, některá očkování a vybraného lékaře.
Pacienti by prý spíše měli zájem zaplatit si za kratší čekání na operaci, což nejde.
"Z dat, která máme, je patrný skokový nárůst zájmu mezi lednem a únorem 2012, poté lineární růst zájmu během prvního pololetí," řekla ČTK mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
"Zájem buď vůbec není, nebo o jiné nadstandardy, než ministerstvo umožnilo. Lidé se ptají na zákroky, které nemocnice nedělá, nebo chtějí urychlit operaci, což není možné," řekla ČTK mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová. Za celý loňský rok nemocnice vybrala za nadstandardy jen několik desítek tisíc korun - odlehčené sádry byly použity jen u dětí, dospělí je nechtěli, "nepatrný" zájem byl o čočky a očkování.
Lehkou sádru si lidé mohli kupovat už dřív, po zařazení k nadstandardu už jen doplácejí rozdíl mezi cenou a úhradou pojišťovny. Ústřední vojenská nemocnice podle mluvčí Jitky Zinke přesto nárůst zájmu nezaznamenala. "Zisk z nadstandardů za loňský rok vedený v účetnictví nemocnice je 132.760 korun, což je mizivá částka," řekla ČTK. Naproti tomu přes sedm milionů korun vybrala nemocnice za nadstandardní pokoje, možnost připlatit si na komfort mají pacienti ale už řadu let.
Nulový zájem o výběr lékaře za příplatek byl v Nemocnici Na Homolce. Tuto možnost proto nezavedla a neplánuje to. Jako superspecializované pracoviště má Homolka lékaře zaměřené v oboru na určité typy výkonů. Jejich odborná způsobilost je jedním z ukazatelů mezinárodní akreditace, kterou Homolka má. Mluvčí Jitka Kalousková ČTK řekla, že o sádru pacienti zájem neměli. V nemocnici není traumacentrum, kde by se větší zájem o sádry dal očekávat. O lepší oční čočky zájem po zavedení nadstandardů stoupl "velmi mírně", přesnější čísla nejsou k dispozici.
Volbu lékaře nabízí Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí. V akutní péči a při léčbě rakoviny možná není. "Systém je nastaven tak, že nemůže být jakkoli omezena péče pro ostatní pacientky. Ty, které službu využijí, nemohou být zvýhodněny žádným jiným způsobem, například přednostním ošetřením," řekl ČTK ředitel Jaroslav Feyereisl.
Možný je výběr porodníka k péči předporodní, poporodní i k porodu, anesteziologa a neonatologa k porodu, neonatologa k péči o novorozence, operatéra a anesteziologa k plánované gynekologické operaci. "Občas se pacientky ptají, zda mohou dostat účinnější léky. Jsou ujištěny, že dostávají z pojištění nejlepší možnou léčbu," uvedl ředitel.
Výše poplatku se řídí ceníkem, uzavírá se smlouva mezi pacientkou, ústavem a lékařem. "Zájem je zatím spíše sporadický, ale v poslední době zaznamenáváme nárůst," doplnil ředitel.
Loni od 1. července do 31. prosince si zvolilo lékaře 12 pacientek, letos k 14. únoru osm. "Dosud se jedná o zanedbatelný podíl, loni jsme odvedli celkem 5189 porodů, zájem o volbu lékaře projevilo devět rodiček, to je 0,17 procenta z celkového počtu porodů," upřesnil ředitel.
Z vybraných peněz dostanou lékaři mimořádnou odměnu ve výši 62 procent hrubé částky. Za volbu lékaře ústav loni vybral 185.000 korun, což je 0,0034 procenta výnosů. Letos do 14. dubna vybral 160.000 korun.
Ve Středočeském kraji je zájem hlavně o nadstandardní pokoje
Středočeské nemocnice většinou nezaznamenaly velký zájem o nadstandardní služby, které mohou pacientům za příplatek nabízet od začátku loňského roku. Lidé si nejčastěji chtějí připlatit za čočky, zájem naopak příliš nemají o sádry nebo volbu operatéra. Dlouhodobě je naopak vysoký zájem o pobyt na luxusnějších pokojích, zjistila ČTK od zástupců soukromých a krajských nemocnic.
Zavedení nadstandardů podle mluvčí mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice pouze nově nazvalo služby, které už nemocnice poskytovala a změnilo systém jejich hrazení. Nemocnice na tom prý nevydělává, protože převážná část peněz, kterou si pacient připlatí, putuje k dodavatelům zdravotnických prostředků. "Částka, která zůstává nemocnici, je minimální," uvedla Kamila Hamáčková.
Podle mluvčí příbramské nemocnice Moniky Bouškové se zvýšil zájem o čočky, které se používají při operacích. Zájem o odlehčené dlahy je naopak srovnatelný jako dříve. V této nemocnici si však pacienti nemohou vybrat operatéra nebo porodníka a podobná situace je i v kolínské nebo mladoboleslavské nemocnici. Všechna tato zařízení spravuje kraj.
"Možnost výběru porodníka nebo operatéra nemocnice nenabízí, a to proto, že u nás má každý pacient s ohledem na závažnost svého zdravotního stavu automatický nárok na nezbytně erudovaného operatéra," uvedla Boušková. "Poptávku po operatérech ani porodnících jsme v tomto smyslu nezaznamenali," sdělila mluvčí kolínské nemocnice Stanislava Kubincová.
Tyto služby naopak nabízí soukromá nemocnice v Mělníku, kde loni podle mluvčí uzavřeli deset smluv o volbě porodníka a porodní asistentky. Letos byly takové smlouvy uzavřeny zatím dvě. Ceny za tyto služby jsou 5000 za porodní asistentku, 5000 stojí operatér nebo porodník a 9000 korun primář.
Nemocnice se shodují na tom, že největší zájem je mezi pacienty o nadstandardní pokoje. Třeba v Klaudiánově nemocnici se za ně platí od 600 do 1000 korun denně a většinou jsou vybaveny televizí, ledničkou a toaletou s koupelnou. Největší zájem o tyto pokoje nemocnice zaznamenaly především na gynekologických, ortopedických nebo chirurgických odděleních a od pacientů, kteří mají možnost si pobyt dopředu naplánovat.
Zavedení nadstandardních služeb podle nemocnic především zlepšilo informovanost pacientů, protože si mohou víc vybírat, a zároveň se tím zlepšuje kvalita nemocniční péče. "Je to jakýsi tlak na další zvyšování kvality služeb a poskytované péče," uvedl třeba ředitel mělnické nemocnice Tomáš Jedlička.
V Libereckém kraji je zájem hlavně o nadstandardní pokoje
Z placených služeb nabízených nemocnicemi v Libereckém kraji mají pacienti zájem hlavně o nadstandardní pokoje. V Liberci se lidé také zajímají o lepší čočky nebo šetrnější typ operace křečových žil, v Jablonci láká nová ambulance tělovýchovného lékařství. Vyplývá to z průzkumu ČTK mezi zdravotnickými zařízeními v bývalých okresních městech Libereckého kraje.
"Nadstandard pokojů je využíván pacienty hojně," uvedl lékařský náměstek liberecké nemocnice Jan Mečl. Ceny na jednotlivých odděleních jsou různorodé, nejdražší je neurologie s 1000 Kč za den. Na ortopedii pacienti zaplatí 800 korun, na gynekologii 700 Kč, ale třeba na interně "jen" 300 Kč.
Z ostatních nabízených nadstandardních služeb je v Liberci zájem hlavně o lepší čočky při operací šedého zákalu. Lékaři takový zákrok provádějí zhruba u každého pátého až šestého pacienta, ročně provedou přes 1800 operací šedého zákalu. Za čočku si pacienti připlatí od 2000 do 24.000 korun.
Poměrně velký zájem je také o šetrnější typ operace křečových žil. V Liberci provedou na cévní chirurgii za rok 150 až 200 operací, pojišťovnami neplacenou metodu si ročně vybírá 30 až 50 pacientů. Za operaci křečových žil pomocí radiofrekvenční sondy se v Liberci platí 15.000 korun. Při této metodě nevznikají tak velké hematomy, pacient má menší bolesti a druhý den je schopen jít i do práce. "U klasické metody je léčba po operaci delší, týden i více. Záleží, jakou práci pacient vykonává," uvedl primář cévní chirurgie Jan Marušiak.
V Liberci naopak není moc velký zájem o takzvané lehké sádry. V ceníku placených služeb liberecké nemocnice je i možnost vybrat si lékaře na oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Zájemci za výběr doktora platí od 3000 do 10.000 korun.
V jablonecké nemocnici mají úspěch s ambulancí tělovýchovného lékařství, kterou otevřeli v závěru minulého roku a kde prověřují zdravotní stav sportujících lidí. "Vyšetřeno zde bylo již přes sto klientů a zájem o tuto službu stále stoupá," uvedla mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.
I v Jablonci je ale mezi nadstandardy největší zájem o pokoje. Cena za den se pohybuje od 300 do 350 korun. "Pediatrické oddělení umožňuje rodičům pobývat v nemocnici se svým dítětem. Ročně využije této možnosti kolem 50 procent rodičů hospitalizovaných dětí," podotkla Hybnerová. Získané peníze z nadstandardních pokojů podle ní postupně zpětně investují do zlepšování služeb o pacienty. "Například v současné době zajišťujeme pokrytí lůžkových oddělení wifi připojením, aby mohli pacienti lehce využívat přístupu k internetu. O této novince budeme pacienty po zkušebním provozu informovat," uvedla.
I v českolipské nemocnici si chtějí pacienti nejčastěji připlatit za nadstandardní pokoj, za den si nemocnice účtuje zhruba 500 korun. Podle mluvčího nemocnice Petra Pokorného jsou takové pokoje vytížené zhruba z 85 procent. "O lepší sádru je zájem mnohem menší, chce ji asi deset procent pacientů," dodal. V České Lípě si pacienti také hradí například návštěvu v dietologické a obezitologické poradně, anonymní vyšetření na HIV, platí také za poradnu na odvykání kouření a část žen hradí i mamografické vyšetření.
V Semilech nabízejí podle náměstkyně pro ošetřovatelkou péči Heleny Hejdukové jako nadstandard pouze lépe vybavené pokoje. "Zájem o ně je hlavně na ortopedii," uvedla Hejduková. Za pokoj se v Semilech platí od 210 do 380 korun.
V hradeckém kraji se možnosti nadstandardů nerozšířily
Nemocnice v Královéhradeckém kraji nerozšířily ani neuvažují o rozšíření nabídky nadstandardní péče, kterou zájemcům mohou nabízet za příplatek od začátku loňského roku. Největší zájem je mezi pacienty o takzvanou lehčenou sádru, v hradecké fakultní nemocnici lidé využívají i možnost připlatit si za nitrooční čočky, řekli ČTK mluvčí a ředitelé zdravotnických zařízení. Kromě toho nemocnice pacientům také nabízejí možnost pobytu v nadstandardních pokojích.
Například Fakultní nemocnice v Hradci Králové nabízí pacientům nadstandardy při implantaci nitroočních čoček, očkování a použití takzvané lehčené sádry. "O rozšíření nadstandardů vzhledem k legislativě neuvažujeme. Je nutné také přiznat, že zájem pacientů o nadstandardy je kromě očních čoček poměrně mizivý," řekl ředitel nemocnice Roman Prymula.
Velký zájem o oční čočky byl v hradecké nemocnici už před zavedením nadstandardů, pacienti za kvalitnější čočky platili prostřednictvím příspěvků nadaci.
V hradecké nemocnici například za cirkulární sádrový obvaz ruky zájemci zaplatí 455 korun, za 500 korun na den je možné si připlatit za nadstandardní pokoj. Tuto možnost nabízejí chirurgická, urologická a porodnicko-gynekologická klinika.
Ředitelka jičínské nemocnice Dana Kracíková řekla, že nemocnice nabízí pacientům možnost připlatit si za lehčenou sádru. "Například o možnosti vybrat si lékaře neuvažujeme. Podle našich zjištění o to není až tak velký zájem a navíc by to mohlo vést k přetížení určitých lékařů," uvedla. V jičínské nemocnici si zájemce o takzvanou lehčenou sádru na ruku musí připravit 400 korun, nadstandardní pokoj v nových pavilonech stojí 500 korun, ve starých pavilonech o sto korun méně.
V trutnovské nemocnici z nadstandardů nabízejí pacientům lehčenou sádru a také možnost připlatit si za lépe vybavený pokoj. "O žádném dalším rozšíření nadstandardů jsme zatím neuvažovali," řekl mluvčí nemocnice Miroslav Nývlt. Za lehčenou sádru na ruku zaplatí v Trutnově dospělí 620 korun. Za nadstandardní pokoj na porodnici zaplatí matka 500 korun.
Rozdělení péče na standardní a nadstandardní umožnila malá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění v roce 2011. Nemocnice podle ní mohly nabízet až 18 nadstandardů, například lehké plastové sádry, lepší nitrooční čočky nebo některá očkování, později přibyla také volba operatéra či porodníka.
V Karlovarském kraji si pacienti připlácejí za čočky nebo dlahy
Za nadstandardní pokoje, implantace nitroočních čoček nebo plastové fixační dlahy a obvazy jsou ochotni si nejčastěji připlatit pacienti nemocnic v Karlovarském kraji. Nabídky nemocnic využijí ročně stovky pacientů. Samozřejmostí se ale nadstandardy zatím nestaly, zjistila ČTK od mluvčích zdravotnických zařízení.
Podle mluvčí Karlovarské krajské nemocnice a.s. (KKN) Barbory Silné nabízí různé druhy nadstandardních služeb pro pacienty prakticky všechny oddělení nemocnic v Karlových Varech a Chebu. "Asi největší zájem je na odděleních gynekologie a porodnice, kde maminky často využívají nabídky našich nadstandardních pokojů, ale také na kardiologii nebo traumatologii," uvedla Silná. Za nadstandardní pokoj se platí kolem 500 korun denně.
Z takzvaných ekonomicky náročnějších variant zdravotní péče nabízí KKN například za doplatek cirkulární sádrové obvazy v cenách od 250 korun do 400 korun.
Nadstandardní lůžka nabízejí už řadu let i nemocnice v Sokolově a Ostrově, které spravuje společnost Nemos. Z ekonomicky náročnějších variant pak nabízí v Sokolově na očním oddělení implantaci různých druhů nitrooční čočky. Za ně si pacient může připlatit od 6000 až po 28.000 korun. Ortopedie a chirurgie pak nabízí za příplatek plastové dlahy a plastové obvazy, cirkulární nebo fixační.
"Co se týče jejich využitelnosti, největší zájem je o oční čočky. Za rok 2012 využilo tuto variantu 341 pacientů. Ostatní nadstandardy jsou využívány minimálně. Například u plastových fixací to bylo na chirurgii šest pacientů a na ortopedii jeden pacient," uvedla mluvčí sokolovské nemocnice Petra Soukupová.
Pacient podle ní vždy dostává na výběr mezi variantami a personál vysvětluje rozdíl mezi nimi. "O ceně jednotlivých ekonomicky náročnějších variant se klienti dozvědí na našem webu či přímo od lékaře," uvedla Soukupová.
Plastové fixace při zlomeninách a podobných úrazech nabízí i nemocnice v Ostrově. Loni je využilo 57 klientů. Kromě toho si pacienti mohou připlatit na rehabilitačním oddělení i za aplikaci takzvané rázové vlny. Této možnosti v Ostrově využilo 86 klientů.
Pacienti v Ústeckém kraji mají zájem o lepší pokoje v nemocnicích
Pacienti severočeských nemocnic příliš nevyužívají možnosti připlatit si za nadstandardní zdravotnické služby. Naopak velký zájem je o nadstandardní pokoje, především v porodnicích. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytly nemocnice v Ústeckém kraji.
"V porovnání s hrazenou zdravotní péčí bych zájem o produkty takzvané nadstandardní péče označil za malý. V našich nemocnicích je zvýšený jen zájem o oční čočky, stejně tak o lehčené sádry," uvedl Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní (KZ), která spravuje pět největších nemocnic v kraji.
Společnost vloni některé nadstandardní služby zlevnila. Lehčená sádra na ruku je oproti zavedení nadstandardů na začátku roku levnější o 50 korun, na nohu či bérec o 70 korun a celou dolní končetinu o 190 korun. Zlevnily i některé oční čočky. Mluvčí dodal, že KZ neposkytuje pacientům možnost zvolit si k ošetření za úplatu konkrétního lékaře.
Podobně jsou na tom i menší nemocnice v kraji, ani tam o nadstandardní zdravotní služby zájem není. "O sádry snad jenom v letních měsících. Ale v celku je to velmi malé procento," řekl ČTK jednatel Podřipské nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem Josef Krajník. O lepší sádry není velký zájem ani v Žatci. "Placenou možnost volit si operatéra neuplatňujeme. Ale když by o to měl pacient zájem a dalo se to dohodnout, tak bychom to udělali bezplatně," řekl ČTK ředitel Nemocnice Žatec Čestmír Novák.
Naproti tomu velký zájem mají pacienti o nadstandardní ubytování, a to jak ve velkých nemocnicích Krajské zdravotní, tak jinde. "Největší zájem je o nadstandardní pokoje na gynekologicko-porodnickém oddělení na stanici šestinedělí," řekl mluvčí KZ Vondra. Společnost jich má k dispozici 132, největší zájem je o ně v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.
"Ceny se pohybují v rozmezí od 200 korun do 1000 korun dle vybavení nadstandardních pokojů, kalkulace nákladů a poptávky služeb na daném oddělení," vysvětlil Vondra. Nadstandardní pokoje Krajské zdravotní jsou vybaveny polohovatelným lůžkem, lednicí, televizí, samostatným sociálním zařízením, varnou konvicí a mikrovlnnou troubou či připojením k internetu.
Podobně jsou na tom v menších nemocnicích. "Nadstandardní pokoje jsou využívány hodně. Byl by i požadavek, aby jich bylo víc," řekl ČTK ředitel pro zdravotní péči Městské nemocnice v Litoměřicích Leoš Vysoudil. Víc lepších pokojů za příplatek by se podle Nováka hodilo i žateckému internímu oddělení nebo dětskému v době zvýšeného výskytu dýchacích onemocnění. V Roudnici nad Labem jsou podle Krajníka kvalitně vybavené včetně sociálního zařízení všechny pokoje v porodnici. "To pro nás není nadstandard," dodal.
Možnost připlatit si za některé služby v nemocnicích mají pacienti od začátku loňského roku. Lidé tak mohou mít lehčí sádru, lepší oční čočku a některá očkování, celkem jde o 18 výkonů.
Ceník nadstandardů v nemocnicích v Ústeckém kraji:
nadstandard Krajská zdravotní a.s. Nemocnice Žatec o.p.s Lužická nemocnice Rumburk Městská nemocnice Litoměřice Nemocnice Kadaň s.r.o.
nitrooční čočky (různé druhy) 3460 až 32.600 Kč **
sádrový obvaz - h.končetina 400 Kč 250 (ruka) až 500 (loket) Kč 220 Kč cca 350 Kč (podle velikosti) 145 Kč plastové obinadlo
15 Kč plastový kroužek***
sádrový obvaz - noha, bérec 460 Kč 500 až 750 Kč 250 Kč cca 350 Kč (podle velikosti) 145 Kč plastové obinadlo
15 Kč plastový kroužek***
sádrový obvaz - dolní končetina 860 Kč 1000 Kč 250 Kč cca 350 Kč (podle velikosti)
145 Kč plastové obinadlo
15 Kč plastový kroužek***
aplikace vakcíny - chřipka 20 Kč - - - -
aplikace vakcíny - pneumokok Prevenar 480 Kč - - - -
aplikace vakcíny proti papilomavirům (rakovina děložního čípku) 300 Kč*/1830 Kč - 1990 - 3300 Kč - -
nadstandardní pokoj - gynekologie a porodnice 1000 Kč (Ústí n.L.)
600 Kč (Teplice)
500 Kč (Chomutov)
400 - 800 Kč (Most)
350 - 450 Kč (Děčín)
350 Kč 400 Kč 600 Kč 300 - 600 Kč
nadstandardní pokoj - ostatní oddělení 400 - 800 Kč (Ústí n.L.)
365 - 600 Kč (Teplice)
300 - 500 Kč (Most)
200 - 500 Kč (Chomutov)
350 - 450 Kč (Děčín)
300 - 450 Kč (podle kategorie) 200 - 400 Kč 600 Kč 300 - 400 Kč
*pro dívky 13-14 let, 1 dávka
** dle aktuálního ceníku, který je k dispozici v ordinaci
*** cena je součtem cen použitého materiálu
zdroj: Krajská zdravotní, Nemocnice Žatec, Lužická nemocnice s poliklinikou Rumburk, Městská nemocnice Litoměřice, Nemocnice Kadaň
Jihočeské pacienty lákají z nadstandardů hlavně lepší pokoje
Nadstandardní služby pacienti v jihočeských nemocnicích využívají jen v případě lepších pokojů. Další speciální péče, kterou jim dal zákon od 1. ledna loňského roku, pro ně není příliš zajímavá, vyplynulo z vyjádření zástpců nemocnic.
"Když to trochu odlehčím, tak pacienty zajímají pouze ty nadstandardní služby hotelového typu. To znamená komfortnější pokoje," uvedl za českobudějovickou nemocnici její mluvčí Jan Dušek. Dodal, že největší poptávka po lepších lůžkách je především na porodním oddělení. Další formy nadstandardu jako odlehčené sádry nebo nitrooční čočky podle mluvčího pacienty příliš nelákají.
Podobné zkušenosti má také nemocnice v Českém Krumlově. "Kapacita nadstandardních pokojů je u nás využita téměř na 100 procent," uvedl ředitel nemocnice Jaroslav Šíma. O další služby nad rámec péče prý téměř nikdo nežádá.
Podle ředitele písecké nemocnice Jiřího Holana nadstandardy někdy představují pro personál zdravotního zařízení určitou komplikaci. "My pacientům tyto služby musíme nabídnout a oni je většinou odmítají. My to však následně celé musíme sepsat, což je trochu práce navíc," řekl Holan.
Tato zkušenost se netýká nadstandardních pokojů. O ně je podle něj v Písku stejně jako jinde velký zájem. "Pokoj stojí 500 korun na den, pacienti v něm mají vyšší komfort," řekl Holan. Písecká nemocnice se však snaží vyjít pacientům vstříc dalšími službami na rámec péče. Například ustoupila od poplatku za to, když chce být otec u porodu. Podle Holana tyto peníze žádný velký efekt zařízení nepřinesly. "Zatím máme stále zpoplatněné připojení k internetu, ale dá se očekávat, že v budoucnosti od toho také ustoupíme," uvedl ředitel.
Předseda představenstva strakonické nemocnice Tomáš Fiala uvedl, že některé nadstandardní služby se v jejich zařízení využívají jen v řádu jednotek. "Když budeme mluvit o té takzvané odlehčené sádře, tak jde tak o deset případů za půl roku. U čoček si myslím, že se vejdeme do počtu pěti pacientů za půl rok," řekl Fiala. Na rozdíl od toho je stejně jako v ostatních nemocnicích zájem o příplatky za lepší pokoje. Ve Strakonicích je nyní nabízí porodnice a neurologie. "Na chirurgii, kde jsme nadstandardní pokoje rovněž nabízeli, nyní nejsou tyto služby kvůli rekonstrukci oddělení k dispozici," řekl Fiala.
O placené služby nemocnic pacienti na Plzeňsku téměř nemají zájem
Pacienti v Plzeňském kraji nemají velký zájem o nadstandardní služby v nemocnicích. Od loňska si mohou připlatit za lepší oční čočku, lehčí sádru, některá očkování či vybraného lékaře. Ze všech služeb za příplatek mají lidé největší zájem o nadstandardní pokoje s větším komfortem. Shodli se na tom zástupci soukromých, krajských i státních nemocnic, které ČTK oslovila. Finanční přínos z nových nadstandardních služeb tak pro hospodaření nemocnic nemá zásadní význam. Někde ani všechny tyto služby nenabízejí.
Například ve třech ze čtyř krajských akutních nemocnic není placený výběr operatéra. "Ve dvou oborech tuto možnost nabízí jen nemocnice v Domažlicích, která tento model ověřuje. A dle předpokladů je zájem mizivý," řekl mluvčí zdravotnického holdingu Jiří Kokoška. Ani v soukromé nemocnici Privamed v Plzni lidé nemají zájem připlatit si třeba za primáře u operace, potvrdil ředitel nemocnice Miroslav Mach. "Možnost výběru operatéra jsme vůbec nenabízeli a v nejbližší době ani neuvažujeme, že ji zavedeme," řekla mluvčí fakultní nemocnice (FN) Renata Kroupová.
Jen zhruba tři až deset procent pacientů krajských nemocnic žádá lehčí sádry. Jsou to zejména mladí lidé nebo je chtějí rodiče pro děti, a to spíše v létě než na podzim či v zimě. Ve FN lékaři dali za rok odlehčené sádry jen v jednotkách případů. "Plastové sádry u nás lékaři vůbec nedoporučují, maximálně u dětí u nekomplikované zlomeniny. Spíš se snaží vysvětlit, v čem je klasická sádra lepší a pacienti v tom dají na doporučení lékaře," řekla Kroupová. Také v Privamedu je o plastové sádry zájem malý.
Ještě méně žádají lidé o nadstandardní očkovací látky. Podle zdravotníků je to dáno tím, Češi v sobě nemají prevenci moc zakořeněnou. FN eviduje jen pár zájemců. Podle Kroupové lidé tuto možnost využívají spíš u praktických lékařů. Nulový zájem měli pacienti FN o placené oční čočky. Lidé, kteří si mohou dovolit příplatek, si už dříve zvykli chodit na soukromé kliniky. "Do FN se soustředí specializovaná péče a dlouhodoběji nemocní lidé s dalšími komplikacemi. Jejich finanční situace většinou není tak dobrá, aby si mohli dovolit ještě připlácet za čočky," řekla mluvčí.
Největší zájem je tak o lepší pokoje, i když díky miliardovým investicím v minulých letech jsou v kraji nové nemocnice s luxusnějšími pokoji. Platí to o loni otevřené klatovské nemocnici, o šest let staré domažlické nemocnici nebo o pět let staré porodnici ve FN. I běžné pokoje tam mají vlastní sociální zařízení a jsou maximálně třílůžkové.
Největší zájem o nadstandardní pokoje mají ženy v porodnicích. Ve FN chtějí tyto pokoje často také rodiče dětí hospitalizovaných na dětském ORL. Ve starších nemocnicích v Rokycanech a ve Stodě jsou nadstandardní pokoje obsazeny na 50 až 80 procent, na šestinedělí až z 90 procent. V Klatovech a Domažlicích jsou nadstandardy obsazené z deseti až 15 procent a šestinedělí na 70 až 90 procent, uvedl Kokoška.
ČTK
Zdroj: ČTK