Přeskočit na obsah

Analýza: Duševně nemocní by neměli zůstávat za zdmi léčeben

Psychiatrickou péči by v budoucnu neměly zajišťovat velké léčebny, ale ambulantní lékaři, speciální oddělení nemocnic a denní stacionáře. Vyplývá to z aktuálního průzkumu mezi psychiatry i pacienty, který zpracovalo Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví. Podle psychiatra Ondřeje Pěče je ale v ČR menších psychiatrických zařízení nedostatek a propojení mezi nimi a léčebnami moc nefunguje. Průzkum novinářům představil na pražském magistrátu.

Více než 80 procent psychiatrických lůžek v Česku se nachází v ústavech a léčebnách. Podle většiny respondentů průzkumu by se léčebny měly zaměřovat spíše na dlouhodobější pacienty, akutní stavy by se mohly řešit právě v menších komunitních zařízeních.

"V zahraničí už běžně funguje rozvinutý systém komunitní péče, kde je o duševně nemocné postaráno v jejich domácím prostředí, ne za zdmi ústavu," řekl Pěč. Postupnými kroky k tomu podle něj dojde i Česko. Za pozitivní považuje například institut psychiatrické sestry - ty od loňského roku mohou docházet za pacienty domů.

Směr ke komunitní psychiatrii podpořil také pražský primátor Pavel Bém (ODS), sám profesí psychiatr. Podle něj by měly být lépe dostupné služby typu chráněného bydlení a projekty sociální rehabilitace.

Metropole podporuje podobné projekty granty. Provozují je většinou nevládní organizace. Praha financuje zhruba šesti miliony ročně také krizové centrum RIAPS, které nabízí telefonní konzultace i několik akutních lůžek. Kapacita RIAPSu, jenž má sloužit hlavně v případech náhlých psychických zkratů a depresí, ale nedostačuje. V červnu totiž ukončilo z finančních důvodů provoz krizové centrum v Bohnicích. Dnes primátor Bém Bohnicím přislíbil finanční výpomoc.

"Já to od pana primátora slyším poprvé, nevím jak to bude," řekl na to ČTK ředitel bohnické léčebny Ivan David. Podle něj město zanedbává svou roli provozovatele sociálních služeb. V léčebně by mohlo být mnohem méně pacientů, kdyby je bylo kam posílat. "Minimálně tři sta našich pacientů je v léčebně jen proto, že marně čekají na umístění v domově důchodců," řekl David. V Praze podle něj chybí sociální zařízení, které by se ujalo duševně chorých důchodců. Nejbližší se nacházejí v Krásné Lípě, Svojšicích nebo Terezíně, tedy v severních nebo středních Čechách.

David za největší problém považuje podfinancování psychiatrie. Z celkových zdravotnických výdajů jde na psychiatrii jen 3,6 procenta, zatímco v zemích EU to je průměrně pět a více procent.

Psychiatrické léčebny v Česku hospitalizují zhruba 40.000 pacientů ročně, z toho sedm tisíc v Bohnicích. V Praze je vedle bohnické léčebny 95 soukromých ambulantních psychiatrů a sedm státních ambulancí. Pražské ambulance poskytují péči ročně asi tisícovce lidí. V psychiatrických zařízeních je celkem 1784 lůžek, z toho jen 356 v odděleních nemocnic.

V Praze funguje také osm denních stacionářů o 127 místech a k disposici je 43 míst komunitního bydlení. Některou z psychiatrických diagnóz trpí podle autorů výzkumu asi deset procent Pražanů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…