Amerika na zdraví nešetří, zdravá však není
Třebaže se délka života Američanů i Američanek v posledních deseti letech prodloužila, v některých jiných vyspělých státech se obyvatelé dožívají vyššího věku. Zároveň mají současní padesátníci v těchto zemích naději na delší život, než na jaký se mohou těšit obyvatelé Ameriky.
Pozitivní zprávou jistě je, že screening nádorových onemocnění je v USA na vysoké úrovni, rovněž tak pacienti s nádorovým onemocněním a infarktem myokardu dosahují vysoké míry přežití. Avšak tato péče je drahá, pokud jde o procentuální podíl na HDP, jsou americké výdaje na zdravotnictví zhruba dvojnásobné oproti jiným rozvinutým zemím. Navíc, přes tyto vysoké výdaje je celkové mentální a fyzické zdraví Američanů relativně špatné.
Američané patří mezi „nejsedavější“ jedince spolu s Poláky, následováni Italy, Angličany a Španěly. Kromě Dánska došlo postupně ve všech rozvinutých zemích k omezení kouření, Američané patřili mezi nejtěžší kuřáky v minulosti, nyní se začaly následky kouření masivně projevovat především formou zkrácení délky života. Vedoucí místo drží USA stále v epidemii obezity, její následky se projevují jako diabetes, cévní mozková příhoda či kardiovaskulární onemocnění.
Z uvedeného opět vyplývá, že dosažení dobrého mentálního a fyzického zdraví Američanů vede, jak už se mnohokrát napsalo, cestou totální změny způsobu života a stravování. Jak této změny celoplošně dosáhnout, když je tak příjemné poobědvat v síti McDonald’s, nad tím bádají celé skupiny vědců.
ija
Zdroj: Medical Tribune