Američtí vědci na prahu objevu léku na bakterie odolné vůči antibiotikům
Američtí vědci věří, že nalezli způsob, jak zastavit narůstající problém způsobený bakteriemi rezistentními na současné léky, uvedl zpravodajský server BBC News. Zjistili, že léky nazývané bisfosfonáty zablokují enzym, který bakterie využívá k změně genů a získání odolnosti proti antibiotikům.
Při laboratorních testech se ukázalo, že zásah do těchto enzymů může zničit bakterii, která se již stala rezistentní proti antibiotikům. Studie na toto téma se objevila v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Vedoucí výzkumník profesor Matt Redinbo ze Severokarolínské univerzity ve městě Chapel Hill k tomuto tématu prohlásil: "Naše objevy mohou vést ke schopnosti selektivně zabíjet bakterie odolné proti antibiotikům, a zastavit šíření rezistence na další bakterie."
V poslední dekádě se téměř každý druh bakterií stal rezistentnější na léčbu antibiotiky, což způsobilo snížení efektivity léčby smrtelných nemocí jako je například tuberkulóza.
Pokaždé, když někdo užívá antibiotika, lék zabije ty nejslabší bakterie v krevním oběhu. Avšak bakterie s odolností na antibiotika přežijí. Tyto rezistentní bakterie pak rychle akumulují užitečné mutace a sdílejí je pomocí vzájemného spojení s ostatními bakteriemi.
Toto spojení vzniká, když se bakterie k sobě připojí membránami, při tomto spojení pak jedna druhé předá část své DNA. Tento přesun DNA je nastartován enzymem, nazvaným DNA relaxáza.
Tým z Chapel Hill analyzoval strukturu tohoto enzymu a odhalil jeho slabiny. Ty pak bude možné využít při boji s těmito bakteriemi.
Objevili totiž, že využití bisfosfonátů obvykle používaných proti osteoporóze (řídnutí kostí), může zabránit enzymu ve vázání DNA.
Testy provedené na bakterii E.coli, která může způsobit vážnou otravu jídla, ukázaly, že bisfosfonátové léky mohou způsobit zkázu uvnitř bakterií, které se připravují k výměně genů. Vědci sice ještě nezjistili, jak přesně bisfosfonáty bakterie ničí, ale je zřejmé, že zničily veškeré bakterie E.coli, které obsahovaly DNA relaxázu.
Vědci proto plánují provádět další výzkum účinku těchto léků. Jejich cílem je zjistit, zda tyto léky budou stejně efektivní i proti dalším bakteriím.
Profesor Redinbo o celém výzkumu řekl: "Doufáme, že tento objev pomůže při léčbě současnými antibiotiky, nebo nabídne nové metody léčby nemocných infikovaných bakteriemi rezistentními na antibiotika."
Zatím však byla prokázána účinnost tohoto léku pouze proti bakterii E.coli, proto profesor mikrobiologie Kevin Kerr o výzkumu na Severokarolínské univerzitě říká: "Je to slibné, ale stále mají před sebou dlouhou cestu."
Zdroj: ČTK