Přeskočit na obsah

Americkým medikům chybí v českých nemocnicích klimatizace

Americké studenty medicíny, kteří v Praze absolvují třítýdenní stáž právě v době, kdy zemi sužují letní vedra, překvapilo, že ani v předních českých nemocnicích není většinou klimatizace. "Byla jsem zcela v šoku," reagovala medička z New Yorku na dotaz, jaký nejmarkantnější rozdíl ji při srovnání s americkými nemocnicemi napadá. S jejím názorem souhlasili nejen i další Američané, ale také studenti z Kanady a Austrálie. Zároveň si ale velmi pochvalovali, že si díky stáži mohou také už konečně "osahat" praxi.

"Jsme ve druhém ročníku a doma jsme měli zatím jen teorii. Tady jsme byli i u operace. Dneska jsme se dokonce učili šít," pochlubili se spokojeně Jennifer a Ryan, kteří studují na Newyorské státní univerzitě.

Stáž organizuje šéf Polikliniky na Národní Martin Jan Stránský, který se v USA narodil a medicínu tam také vystudoval. Jeho záměrem je, aby se zahraniční studenti podívali, jak se dělá medicína v Česku, a měli srovnání. "Můžou vidět, co se třeba dělá jinak, leckdy za méně peněz lépe," řekl.

Na 120 studentů z 21 lékařských fakult z USA, Kanady, Austrálie a dalších zemí je nyní v polovině svého pobytu. Dopoledne absolvují stáže ve fakultních nemocnicích v Motole, na Karlově náměstí, v Krči, na Vinohradech a v Ústřední vojenské nemocnici. Na odpoledních seminářích v Poliklinice na Národní rozebírají různé zdravotnické modely a systémy.

Včera se studenti setkali s americkým velvyslancem v ČR Williamem Cabanissem, který mimo jiné vyzdvihl působení českých lékařů v Afghánistánu a Iráku a náročné operace a léčbu iráckých dětí v ČR, které hradila česká strana.

Podle Stránského si medici v Česku uvědomí, že zdravotnictví je otázka společnosti, financování a systému. Každý systém má výhody a nevýhody. V Evropě se stát stará o své občany, v USA je to na jednotlivci, neexistuje tam státní pojištění, každý se musí o pojištění rozhodnout sám. Státní síť je jen pro chudé, popsal již dříve Stránský.

"Nikdy jsem nebyl v zemi se státním zdravotnictvím a nevěděl jsem, co mám čekat. Byl jsme ale velmi překvapen, jak štědré dokáže být. Alespoň v oblasti pediatrie mi připadlo, že se zde vynakládá maximální úsilí o co nejdůkladnější péči," uvedl během debaty s Cabanissem jeden ze studentů.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…