Americký Pfizer zaplatí rekordní pokutu
Největší farmaceutická firma Pfizer zaplatí 1,3 miliardy dolarů za nezákonnou propagaci léků (22,5 miliardy korun). Bostonský soud společnosti zároveň nařídil, aby za pochybení, která nebyla shledána trestným činem, zaplatila další miliardu dolarů (17,3 miliardy korun).
Jde o nejvyšší peněžní postih, který kdy byl ve Spojených státech udělen jedné společnosti.
Pfizer, který je největší farmaceutickou firmou na světě, trest přijal. Společnost ve svém prohlášení uvedla, že sobotní soudní stání je posledním krokem v dlouho trvajícím soudním procesu. Nekalé počínání Pfizeru odhalilo americké ministerstvo spravedlnosti spolu s tamním ministerstvem zdravotnictví koncem minulého roku.
Lékaři na golfu
Americké federální úřady Pfizer potrestaly za to, že firma inzerovala přípravek Bextra a některé další léky pro jiný způsob použití, než bylo schváleno. "Lék Bextra, který měl být předepisován na artritidu, byl používán pro léčbu jiných bolestivých onemocnění," vysvětlil před časem pro agenturu Reuters důvod udělení pokuty analytik farmaceutického průmyslu Damien Conover. Lék Bextra byl z trhu stažen v roce 2005, uvedla agentura Reuters.
Prodej léků pro jiné účely, než jaké schválily americké regulační úřady, ale nebyl jediným prohřeškem farmaceutické firmy. Federálním úřadům se také nelíbilo, jakým způsobem Pfizer prodej svých léků podporoval. Společnost totiž zvala lékaře na setkání v luxusních letoviscích, kde jim platila například golf nebo masáže.
Zaplatí bez problémů
Pfizer, který mimo jiné vyrábí prostředek proti impotenci Viagra, nebude mít se zaplacením rekordní sumy vážnější potíže. "Pfizer to přežije, i když peníze zaplatí. Kdyby bojoval proti vládě u soudu dál a prohrál, pak by zbankrotoval," uvedla bývalá státní zástupkyně Sandra Jordanová.
Pfizer není jedinou firmou v oblasti farmacie, která dostala pokutu. Začátkem roku musela firma Eli Lilly zaplatit 1,3 miliardy dolarů za to, že na trh uvedla lék Zyprexa, který byl zpočátku považován za přelom v léčbě schizofrenie. Záhy se ale ukázalo, že má řadu vedlejších účinků, o kterých firma údajně věděla.
Další společností působící ve zdravotnictví, která se nevyhnula pokutě, je Johnson & Johnson. Firma musela zaplatit 68 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) za to, že její antikoncepční náplast Ortho Evra způsobila vážné zdravotní komplikace celé řadě žen.
HN, Jana Horká
Zdroj: HN