Americké CDC kvůli ebole aktivovalo nouzové operační centrum
Na mimořádném slyšení v Kongresu to řekl šéf amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Thomas Frieden.
V USA jsou nyní pod přísným dohledem dva nakažení ebolou, jde o zdravotníky, které se Američané rozhodli z Afriky přepravit. Jejich stav se po podání experimentálního léku zlepšuje.
"Jsme přesvědčeni, že velké rozšíření eboly ve Spojených státech nenastane," řekl Frieden zákonodárcům v podvýboru pro zahraniční záležitosti. Dodal nicméně, že existuje možnost, že do USA zanesou virus lidé, kteří navštívili západní Afriku, a pak jím nakazí své příbuzné a zdravotníky.
Frieden také řekl, že CDC aktivovalo nouzové operační centrum, které má pomoci reagovat na dosud nejhorší nákazu virového onemocnění ebola. Ta si v Africe od února podle poslední bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala životy 932 lidí, více než 1700 osob se nakazilo.
"Výzvou (které čelíme) ve skutečnosti není strategie, výzvou je zavedení strategie do praxe," prohlásil Frieden. Zákonodárcům zopakoval, že CDC ví, jak nemoc v její cestě do USA zastavit, a že se úřad snaží nákazu zastavit přímo u zdroje v Africe.
Úřad CDC do Guineje, Sierry Leone a Libérie, tedy centra epidemie, již vyslal 31 odborníků, dalších padesát do oblasti posílá.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Poslední vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.
ČTK
Zdroj: ČTK