Ambulantní specialisté se při schválení kontroverzního poslaneckého návrhu obrátí na soud
Doplnění stanoviska Rady
Sdružení ambulantních specialistů ČR, o.s. (dále jen SAS)
k návrhu na změnu § 22 zákona 95/2004 Sb.
(pozměňovacímu návrhu ke sněmovnímu tisku 723)
Přijato 1.9.2016
Dne 31.8.2016 jednal zdravotní výbor Poslanecké sněmovny o tzv. komplexním pozměňovacím návrhu ke změně zákona 95/2004 Sb. o vzdělání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů.
Hlasování ale odložil.
Na toto jednání a další mediální zprávy z posledních dnů Rada SAS reaguje takto:
* Trváme na svém odmítavém stanovisku k záměru zavést pro soukromé lékaře povinné „stáže“ v nemocnicích zveřejněném na našem webu (www.sasp.cz) a rozeslaném všem poslancům a senátorům i mediím 15.8.2016.
* Odmítáme snahu o bagatelizaci celého problému ministrem zdravotnictví a některými poslanci. Výpadek provozu ambulance ½ dne by znamenal ztrátu v jejích měsíčních tržbách minimálně 2,5%, tj. pokud by musel lékař „stážovat“ mimo své vlastní pracoviště dvě odpoledne v měsíci, šlo by o minimálně 5%ní propad příjmů jeho ambulance. Přičemž zde nejde jen o mzdu jednoho člověka, ale o příjem celé ambulance, z něhož je třeba hradit nájem, mzdu sestry a všechny další povinné režijní položky, které nezmizí tím, že lékař po nějakou dobu neambuluje.
* Záměr zavádět tyto povinné „stáže“ považujeme za protiústavní. Robota byla zrušena roku 1848.
* Rada SAS je připravena v případě schválení této změny otevřeně vyzvat lékaře k občanské neposlušnosti, tj. nerespektování tohoto ustanovení. Je připravena bránit své členy i soudně.
* Nejspíše nikdo si neumí představit podobnou situaci v jiných oborech lidské činnosti. Považují snad navrhovatelé a podporovatelé záměru „stáží“ lékaře za otroky? My ne.
Rada SAS
Zdroj: Rada SAS