Ambulantní specialisté hrozí, že budou psát léky za plnou úhradu
Ambulantní specialisté pohrozili, že začnou v lednu psát pacientům léky za plnou úhradu. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) jim prý dosud nedala nové smlouvy. Podle VZP je ale zpoždění s podpisem smluv na straně lékařů. Praktičtí lékaři si na smlouvy s pojišťovnami nestěžují; vydali prohlášení, že i po spuštění zdravotnické reformy od příštího roku budou stát na straně svých pacientů.
Ambulantní specialisté ve svých obavách vycházejí z faktu, že kdo z nich nebude mít smlouvu, tomu pojišťovna neproplatí recepty, které napsal. Než smlouvu dostanou, chtějí psát léky za plnou úhradu pacientem. "Neboť jinak, nebudou-li mít jistotu, že s nimi bude smlouva navázána, podstupovali by zbytečně velké finanční riziko. Pokud by totiž zůstala praxe nesmluvní, lékárny by úhradu za léky vyžadovaly po lékařích," vysvětlil výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.
"Lékaři na zaslané smlouvy nereagují a v krajích, kde již byly smlouvy rozeslány takřka všechny, se jich zatím vrátilo zhruba 20 procent," reagoval ředitel VZP Pavel Horák. Podle něj drtivá většina zařízení bude mít návrh smlouvy k podpisu v nejbližších dnech. VZP chce podle Horáka uzavřít standardní smluvní vztahy do konce roku.
Praktičtí lékaři si na smlouvy s pojišťovnami nestěžují. Vadí jim spíše spory politiků a některým se nelíbí ani připravovaná reforma. Předseda sdružení Paktik.cz Pavel Lindovský ČTK řekl, že současná politická reprezentace hazarduje s trpělivostí zdravotníků a zneužívá jejich poslání pomáhat bližním.
Lékaři musejí vybírat poplatky od pacientů, mnozí se obávají, že to naruší jejich vztahy s nemocnými. Od ledna začnou vybírat od pacientů 30 korun za návštěvu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Vybírat budou také lékárníci, a to 30 korun bez rozdílu, zda lék vydali v běžných hodinách nebo při pohotovostní službě. Ročnímu rozpočtu zdravotnictví ve výši 200 miliard korun přinesou poplatky zhruba čtyři miliardy, další čtyři miliardy by měly ušetřit tím, že lidé omezí zbytečné návštěvy a lékaři zbytečná vyšetření.
Zdroj: ČTK