Přeskočit na obsah

Ambulantní protidrogová léčba je vhodná pro matky s dětmi

Zejména pro drogově závislé matky je podle vedoucí denního stacionáře Sananim Ilony Preslové vhodná ambulantní protidrogová léčba. Na rozdíl od ústavní a pobytové léčby může do ambulance žena docházet a přitom se doma starat o dítě. Úspěšný je tento typ léčby také pro starší uživatele drog, kteří mají velkou motivaci ke změně životního stylu. Naopak pro mladé a méně zralé závislé se jako vhodnější ukazuje podle odborníků pobytová léčba, která klienta načas vzdaluje lákadlům ulice.

"Někdy velmi drogově zkušení, ostřílení a věkově starší klienti bývají u nás dlouhodobě úspěšní, protože oceňují míru volnosti," řekla Preslová. Naopak u velmi mladých méně motivovaných bývá právě tento fakt zrádnou překážkou, dodala.

Ambulantní léčba v Sananimu se nabízí ve dvou programech. Do ambulance mohou docházet klienti nepravidelně podle potřeby a domluvy. Denní stacionář poskytuje intenzivní nepobytovou léčbu. Matky s dětmi tvoří přibližně 40 procent klientů denního stacionáře. Loni jich denním programem prošlo 108.

Většina klientů denního stacionáře Sananimu se léčí ze závislosti na pervitinu (60 procent). Druhou skupinou jsou lidé závislí na heroinu (15 procent) a opiátové substituční látce Subutexu (11 procent).



Denní stacionář funguje v Sananimu již 12 let. V tříměsíčním léčebném programu nabízí více než dvacet hodin psychoterapie týdně a takzvané katamnestické studie. Ty pravidelně zjišťují stav a vývoj pacienta v určitém časovém odstupu po léčbě.

Ambulantní léčba byla hlavním tématem letošní celostátní konference Společnosti pro návykové nemoci, která se konala tento týden od pondělí do středy ve Vojenské zotavovně Měřín na Slapech.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…