Přeskočit na obsah

Akce Klapačka. Po prakticích se nyní bouří i zubaři

„Máme plné zuby nezájmu, který o náš obor systematicky projevují současná i předešlé politické reprezentace této země. Dlouhá léta upozorňujeme politiky, zdravotní pojišťovny i pacienty na fakt, že úhrady některých výkonů ze zdravotního pojištění jsou hluboko pod náklady, které musíme vynaložit, abychom tyto druhy péče mohli našim pacientům s čistým svědomím poskytnout. Veškeré naše žádosti jsou ale vždy pouze vyslechnuty, jsme chlácholeni falešnými sliby a nakonec vždy dostanou přednost jiné obory medicíny, nejčastěji lůžková péče a tedy nemocnice. Tato situace je neudržitelná a proto už dál nemůžeme držet klapačku,“ řekl při vyhlášení protestní akce prezident České stomatologické komory (ČSK) MUDr. Pavel Chrz.

K současné reakci vyprovokoval stomatology podle slov jejich prezidenta i vládní slib desetiprocentního navýšení příjmů v nemocnicích. „Není to tak, že bychom kolegům záviděli, ale řekne-li se, že se zvýší platy, mělo by se říci z čeho. A rozhodně není fér, jestliže se tyto peníze vezmou z veřejného zdravotního pojištění, protože tím se jednoznačně podporuje jedna část poskytovatelů vůči všem ostatním. Dosud bylo vždy dobrým zvykem, že peníze, které se vyberou v rámci veřejného zdravotního pojištění, se rozdělovaly víceméně spravedlivým dílem všem,“ upozornil Pavel Chrz.

Komora je tedy připravena oslovovat politiky i veřejnost a vysvětlovat, že dlouhodobé podfinancování této péče u nás nepovede k ničemu jinému, než že bude přibývat lidí odkázaných na úplnou zubní náhradu, přezdívanou „klapačka“, která se stala symbolem protestů.

Chování českých zubařů ale nerozumí ministr zdravotnictví. „Zástupci České stomatologické komory a zdravotních pojišťoven uzavřeli pro rok 2017 dohodu o navýšení úhrad o 2,5 %, se kterou stomatologové souhlasili. V letošním roce pak byl růst úhrad dokonce tříprocentní. Proto protestu vyhlášenému dnes naprosto nerozumíme,“ uvádí v reakci Svatopluk Němeček a dodává: „Spíše by bylo možné v akci spatřovat začátek jakési předvolební kampaně některých představitelů České stomatologické komory před jejich nadcházejícím sjezdem.“

Komora požaduje v rámci dohadovacího řízení či úhradové vyhlášky zásadně navýšit platby za podhodnocené výkony a to v prvním roce o deset procent. Jako druhou možnost navrhuje začít legislativní proces směřující k vyjmutí některých výkonů, jako jsou výplně, léčba kořenových kanálků či ortodoncie u pacientů do 18 let ze systému veřejného zdravotního pojištění. V případě neúspěchu je komora připravena vyzvat své členy k radikálním krokům. Konkrétní doporučení se očekávají až na listopadovém sněmu, kde dojde i k volbě nového prezidenta ČSK.

Nicméně již nyní se mluví o tom, že zejména mladí lékaři jsou připraveni zastavit nebo již zastavili přijímání nových pacientů do svých ordinací a nehodlají poskytovat služby hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Podle ČSK v současné době část mladých zubařů odmítá do smluvních vztahů s pojišťovnami vůbec vstoupit a raději poskytují péči mimo veřejné zdravotní pojištění.

„Taková péče, jak ji známe my starší, se dnes vytrácí, ale mladé lékaře chápu,“ poznamenal Chrz, podle něhož na počet lékařů bude mít přímý negativní dopad i zavedení elektronické evidence tržeb. „Kolegové, kteří jsou blíže důchodovému věku, raději odejdou do penze, než by na tento výmysl v praxi přistoupili,“ dodal.

Zatímco v roce 1997 šlo do stomatologické péče sedm procent z celkových výdajů na zdravotnictví, dnes je to 4,5 procenta. Podle vedení ČSK je však nutné, aby určitá část zubní péče, zejména prevence nebo léčba bolesti, byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění a je tedy potřeba na ní mít dostatek financí. Podle ministerstva zdravotnictví však mají zubní lékaři v naší zemi velmi specifické postavení. Poskytují široké spektrum péče, která není hrazena ze zdravotního pojištění, takže pacienti za ošetření svého chrupu u zubaře nechávají nemalé částky.

„MZ nechce jít cestou vyjímání základní stomatologické péče z péče plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Je pravda, že příjmy zubních lékařů z „komerčně prováděné“ stomatologie jsou významně vyšší než z výkonů hrazených ze zdravotního pojištění. Dle našeho názoru však není možné platit za výkony hrazené z veřejného zdravotního pojištění komerční cenu. Cena za hrazené výkony je dohodována v rámci dohodovacího řízení mezi stomatology a zdravotními pojišťovnami. Tyto úhrady se každý rok postupně zvyšují. Upozorňujeme, že pro rok 2017 došlo mezi stomatology a pojišťovnami k dohodě,“ píše se v prohlášení ministerstva.

Symbolem kampaně má být zubní protéza, které se přezdívá klapačka. Podle zubařů podfinancování zubní péče může vést k tomu, že bude přibývat lidí, kteří budou na sklonku života odkázání na úplnou zubní náhradu.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…