AISLP představuje spolehlivé lékové informace
Když jsem začátkem 90. let spolu s kolegy z Komise pro nová léčiva přispíval svými články do tehdy rodící se databáze, ještě jsem netušil, že za 20 let dozná program tak velkého rozšíření ve zdravotnictví. Mnohaletá erudovaná práce soukromé firmy, ale i vstřícnost státních ústavů SÚKL Praha a ÚSKVBL Brno a výborná spolupráce dalších firem a institucí postupně vytvořily databázi, která ve své komplexnosti nemá v Evropě obdoby. Databáze je natolik odborně uznávaná, že se z ní přímo sázejí i knihy o léčivech, jako je edice Brevíř (22 vydání všeobecného Brevíře a na 40 vydání oborových Brevířů).
Programové vybavení se vytvářelo mnoho let, je neobyčejně rychlé a především připravené pro obvyklé intuitivní používaní u cílových uživatelů. Už při prvním seznámení s lékovou databází AISLP někdy před 20 lety jsem oceňoval její mimořádnou uživatelskou přátelskost, která jí zůstala dodnes, přestože databáze je mnohem bohatší a komplexnější. Kdykoliv zápasím s různými jinými softwary, vždy si vzpomenu na mimořádnou snadnost instalace a užívání AISLP (a přitom si říkám, proč to musí jít složitě, když to jde i jednoduše). AISLP má i jednoduchou a přitom velmi účinnou ochranu před nelegálním kopírováním, nevyžadující žádná hesla, vzdálené aktivace a další často selhávající konspirativní akce, jak je to nutné k plnému využívání u mnohých zahraničních softwarů.
AISLP se ukázal být velmi užitečný při preskripci (výběru konkrétního léčiva s ohledem na jeho úhradu, kontraindikace, interakce, dávkování apod., nebo při „nevíš‑li co dáti“ hledání zasvěcené úvodní informace a rady v Kompendiu). Stal se nepostradatelným i při výuce a výzkumu, protože podává aktuální, podrobnou a spolehlivou informaci o používání léčiv (např. o spotřebě jednotlivých léčiv) v České republice. To, co jsem právě napsal, možná zní jako reklama, ale není tomu tak. Už dlouhou si při používání AISLP říkám, že by někdo měl aspoň článkem ocenit tento český produkt a jeho skromného a nenápadného tvůrce pana RNDr. Bohuslava Škopa, CSc. Podnětem k tomuto článku není nějaké výročí AISLP nebo jeho tvůrce ani jiný důvod, ale pouze pocit, že dobré a užitečné by mělo být pochváleno, zejména když samo na sebe moc neupozorňuje.
Na vzniku AISLP a na jeho dalším datovém obohacení se ovšem podílely i další osoby. Pokud vím, byl to prof. MUDr. Jan Švihovec, DrSc., který od začátku dbal na odbornou úroveň databáze a staral se o její realizaci. Později AISLP významně obohatil PharmDr. Josef Suchopár knižním modulem lékových interakcí a Kompendiem. Důležité bylo rovněž pochopení a podpora ředitelů Státního ústavu pro kontrolu léčiv, počínaje prof. MUDr. Jiřím Elisem, DrSc., který přál vzniku AISLP již při jeho zrodu. A tak díky tomu, že AISLP mnoho osvícených lidí přálo, že nešlo primárně o zbohatnutí, ale o věc, se dobré dílo podařilo.
Data jsou v databázi uložena promyšleně a natolik úsporně, že se na jediné CD vejde „na písmenka“ více než 130 tisícistránkových knih. Databázi lze přímo používat pro různá počítačová prostředí: DOS, Windows, Windows mobile (pro PDA a telefony s tímto systémem), internet, intranet a vyvíjí se verze i pro Android (tablety a mobily na této bázi).
Podrobný popis obsahu databáze, možnosti programového vybavení, obchodní kontakty apod. jsou dostatečně k dispozici na www.aislp.cz. Na této webové adrese si lze program objednat na CD, ev. předplatit i přímé internetové používání.
Lze si jen přát, aby databáze byla nadále kvalitně odborně udržována a programové vybavení stále rozvíjeno. Podle mého názoru by mikro‑verze AISLP měla být v budoucnu zařazena jako univerzální informační prostředek do připravovaného e‑health pro všechny články zdravotnictví, kde jsou spolehlivé lékové informace potřeba.
Prof. MUDr. Miloslav Kršiak, DrSc., FCMA, Ústav farmakologie 3. LF UK v Praze
Zdroj: MT