AFP: Před karnevalem v Riu roste psychóza kvůli viru zika
Ačkoli úřady slíbily, že se pokusí zastavit množení komárů-přenašečů, podle epidemiologa Roberta Medronhoa z místní univerzity je jich v Brazílii stále mnoho. Je to podle něj dáno "divokou urbanizací a nepříliš účinnými sanitárními programy".
"Je velice těžké kontrolovat výskyt komára druhu Aedes aegypti v Riu, když třetina populace žije ve favelách s mnoha ohnisky množení, jako jsou stojaté vody," řekl Medronho agentuře AFP.
Radnice v Riu de Janeiro minulou neděli ujišťovala, že před srpnovými olympijskými hrami ve městě zesílí kontroly - a to i přesto, že v tuto dobu bývá komárů méně, neboť v Brazílii nastává zima. "Ale během karnevalu, který se koná v létě a kdy do města dorazí velké množství lidí, je riziko nákazy virem zika reálné," řekl Medronho.
Ani ministr zdravotnictví Marcelo Castro minulý pátek nehýřil optimismem. Komár Aedes aegypti podle něj vyhrává "válku", kterou už 30 let vede proti brazilským zdravotnickým úřadům. Ženám doporučil, aby v tuto chvíli raději těhotenství odložily.
Některá velvyslanectví, jako britské nebo francouzské, na hrozící nebezpečí upozornily své sportovce a státní příslušníky žijící v Brazílii, Spojené státy doporučily těhotným ženám, aby necestovaly do Latinské Ameriky. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že virus zika se bude šířit po americkém kontinentě, s výjimkou Kanady a Chile.
Zjištění, že mezi virem zika a případy mikrocefalie u dětí existuje souvislost, bylo traumatizující pro všechny těhotné brazilské ženy, včetně sedmatřicetileté prokurátorky Manuely Mehlové. Dozvěděla se o tom na začátku těhotenství, tedy zrovna v období, které je z hlediska nákazy považováno za nejnebezpečnější pro plod.
"V prvních týdnech jsem byla opravdu nervózní. Nevycházela jsem z domu," řekla tato obyvatelka Copacabany. Nyní je v 16. týdnu těhotenství. "Lékař mi doporučil repelent, což je jediný prostředek proti komárům." Ukazuje při tom na asi třicítku výrobků, které nakoupila ve spěchu poté, co tyto produkty prakticky zmizely z lékáren.
"Druhé dítě jsme chtěli. Kdybych ale nebyla těhotná v momentě, když se tyto informace objevily, raději bych neotěhotněla, abych se vyhnula tomu stresu," řekla Mehlová a připomněla, že potrat je v Brazílii nezákonný, s výjimkou znásilnění nebo plodu, u nějž se nevyvinul mozek.
Od roku 2015 bylo v Brazílii zaznamenáno 3893 případů mikrocefalie u novorozenců, tedy vrozené vady hlavy, která brzdí duševní vývoj. Většina z nich připadá na severovýchod země. Jsou přisuzovány právě viru zika, kterým se nakazila matka a který kontaminoval placentu. V roce 2014 to bylo pouze 147 případů.
"Některé děti nepřežijí a další mají následky. Během let mohou nastat další komplikace, například hluchota, jako tomu bývalo u zarděnek. To, čeho jsme svědky dnes, je jen vrchol ledovce," soudí Medronho.
Situace je podle něj srovnatelná s 60. lety minulého století, kdy se rodily děti bez nohou a rukou, neboť jejich matky užívaly v těhotenství závadný lék thalidomid. "Je tu riziko dětí s mikrocefalií a neuropatiemi, a ty nebudou moci ani studovat, ani pracovat. Je to tragédie pro jejich rodiny, hlavně pro ty chudé. Epidemie pomine, ale lidé s mikrocefalií tu budou stále, což také zatíží zdravotnický systém," zdůraznil vědec.
ČTK/AFP
Dánsko, USA a Kostarika hlásí první osoby nakažené virem zika
První evropský případ nákazy virem zika, který je spojován s poškozováním mozků novorozenců, dnes ohlásilo Dánsko. Informovala o tom agentura Reuters. První nemocné mají rovněž Spojené státy a Kostarika. Všichni pacienti včetně evropského se podle úřadů nakazili při pobytu v Latinské Americe. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že virus se nejspíš rozšíří do všech zemí amerického kontinentu s výjimkou Kanady a Chile. Americký prezident Barack Obama vyzval k rychlému vyvinutí léku a vakcíny.
Zdravotnické úřady v dánském Aarhusu informovaly, že pacient, u něhož byl virus zjištěn, se vrátil z Latinské Ameriky. Dánské úřady doporučily těhotným ženám, aby se vyvarovaly cest do této oblasti, která je virem především postižena. Zároveň uvedly, že Dánsku epidemie nemoci nehrozí.
Dva případy nákazy oznámily Spojené státy. Nemocní původem z Virginie a Arkansasu se také nedávno vrátili ze zemí Latinské Ameriky, kde se nakazili. Nemocná osoba se nakazila mimo USA a nepředstavuje žádné riziko pro své okolí, uvedla v úterý zástupkyně zdravotnického úřadu státu Virginie Marissa Levineová. Důvodem je prý fakt, že ve Virginii nyní není sezóna komárů, kteří nákazu přenášejí. Nemocná osoba v Arkansasu trpí prý jen mírnou formou onemocnění.
První případ nákazy virem zika v úterý potvrdila také Kostarika. Pětadvacetiletý muž se prý nenakazil přímo v zemi: nakažený komár ho pravděpodobně bodl při nedávné návštěvě Kolumbie. Úřady už v okolí jeho domu provedly postřik proti komárům, aby zabránily šíření viru.
Virus zika je přenášen komáry druhu Aedes aegypti, kteří jsou také přenašeči horečky dengue. Jeho příznaky jsou obvykle spíše mírné, může se projevovat vysokými teplotami, vyrážkou, bolestí hlavy i kloubů, které trvají asi sedm dní. Virus ale pravděpodobně způsobuje rovněž to, že se nakaženým matkám rodí děti s výrazně menší hlavou, což je často způsobeno nedostatečně vyvinutým mozkem. V Brazílii byly takto postiženy tisíce dětí, nejméně pět z nich zemřelo. Silně postižená je také Kolumbie.
Obama již vyzval k rychlému pokroku ve vývoji účinných léků a preventivních prostředků. "Prezident zdůraznil nutnost urychlit výzkum, aby byly dostupné lepší diagnostické testy, vakcíny a léky," uvedl Bílý dům v prohlášení. Obama rovněž chce, aby všichni Američané měli o viru dostatek informací.
Proti viru dosud neexistuje účinný lék. Americké úřady dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum však bude trvat několik let. Zatím totiž nejsou jasné všechny způsoby, kterými se virus přenáší. Vedle komářího bodnutí to může být podle WHO patrně i pohlavní styk.
Americké aerolinky United Airlines v úterý oznámily, že umožní svým klientům, kteří si zakoupili letenky do zemí postižených virem zika, odložení letu nebo vrácení peněz. Americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) nedoporučilo těhotným ženám cestovat do Karibiku a Jižní Ameriky, kde dochází k přenosu nemoci.
Už o víkendu varovaly Kolumbie, Ekvádor, Salvador a Jamajka ženy, aby se kvůli viru zika dočasně vyhnuly otěhotnění. Později se přidaly i další středoamerické a jihoamerické země.
ČTK
Zdroj: ČTK/AFP