AFP: pouštění žilou jako léčebná metoda v Iráku
V zemí sužovaném násilnostmi se opět rozmáhá starodávné pouštění žilou. Údajně účinná léčebná metoda se využívá hlavně v centrální a jižní části země, kde obyvatelé čelí stresu z války a násilí, napsala agentura AFP.
"Předtím jsem stále pociťoval slabost. Nyní ale cítím báječnou změnu ve svém těle," rozplývá se dvacetiletý Muštak Razzak, který se právě chystá na zákrok.
"Asyřané, Číňané a obyvatelé antického Egypta využívali pouštění žilou, aby se zbavili zkažené krve," vysvětluje léčitel Hažám, zatímco ve své komoře v Sadrově Městě, ve velké šíitské čtvrti v Bagdádu, vypouští krev ze zad jednoho muže.
Murtada abú Alí, který chodí na pouštění žilou již pravidelně, tvrdí, že terapie má blahodárné účinky, jež moderní medicína poskytnout nemůže.
"Měl jsem už dost těch analgetik předepisovaných lékaři na mé bolesti v krku. Tak jsem se rozhodl podstoupit pouštění žilou a myslím si, že je to skvělé. Doporučuji všem, aby to vyzkoušeli," tvrdí pětačtyřicetiletý muž.
Pouštění žilou, kterému se v arabštině říká hižama a které je rozšířené i v dalších zemích Perského zálivu, vychází z teorie, že nemoci jsou výsledkem znečištění nebo nerovnováhy v tělesných tekutinách, zejména v krvi a žluči. Vybrané místo na kůži se nařízne a z rány pak krev pozvolna odtéká. Zákrok má podle jeho zastánců za následek zředění krve a zlepšení krevního oběhu zejména v cévách.
"Procento uzdravení je velmi vysoké, a to zejména pro ty, kteří jsou postižení srdečními nebo tepenními onemocněními, stejně jako u diabetiků," říká Hažam, který přijímá denně až 30 pacientů.
Léčitel, který si nepřál zveřejnit celé své jméno, se klienta nejprve ptá, kde ho bolí. Na označené místo přiloží umělohmotnou misku, kterou použije jako přísavku. Pak kůži několikrát nařízne, opět přisaje miskou a nechá několik minut krvácet. Poté ránu sterilizuje a zakryje náplastí.
Pouštění žilou se nejčastěji provádí na zádech, protože v nich je krevní oběh pomalejší, takže nehrozí nepřerušené krvácení. "Navíc jsou záda méně citlivá než jiné části těla," dodává Hažám.
"Prorok Mohamed si sám dával pouštět žilou, což se tehdy využívalo k léčení mnoha nemocí jako je artróza, ischias či neplodnost mužů i žen," upozorňuje Hažám.
Tato technika je tradičně využívána také lovci perel, kteří vyrážejí do Perského zálivu na plavbu trvající i tři měsíce a chtějí se preventivně vyvarovat nemocí.
"Navštívil jsem mnoho lékařů, ale nemělo to žádný účinek, tak jsem se rozhodl to vyzkoušet (pouštění žílou)," svěřuje se šestapadesátiletý abú Tárik, který za Hažámem chodí pravidelně. "Cítím teď více energie a života. Budu v tom pokračovat," dodává.
Zdroj: ČTK