Advokátka nemocnice se odmítla vyjádřit k případu vražd
Marie Cupalová, advokátka havlíčkobrodské nemocnice, se včera odmítla vyjádřit k případu vražd ve zdravotnickém zařízení, ačkoli ji ředitel nemocnice ráno zbavil mlčenlivosti. Ještě minulý týden tvrdila, že chce o kauze hovořit, ale nesmí. Cupalová podala trestní oznámení související s úmrtím osmi pacientů, podle policie bylo ale špatně formulované. Advokátka včera řekla, že se k němu vyjádří písemně v úterý.
Kvůli obsahu oznámení vznikl spor mezi nemocnicí a policií. Policejní prezident Vladislav Husák uvedl, že trestní oznámení nebylo příliš konkrétní. Kriminalisté ho podle něj prověřovali přiměřeně tomu, jak bylo formulované.
Odvolaný ředitel nemocnice Josef Pejchl trvá na tom, že trestní oznámení nebylo špatně formulováno. "Neměli jsme žádný konkrétní důkaz, všechno to bylo na indiciích. Jestliže nic nemám, nemohu dát na někoho něco jmenovitě. Žádné konkrétní příklady," řekl ČTK.
Česká televize (ČT) ale uvedla, že představitelé nemocnice tvrdí, že Cupalová věděla o sporných úmrtích několika pacientů, ale v trestním oznámení o nich nebylo ani slovo. Advokátka trestní oznámení postavila jen na případu, kdy pacient útok heparinem přežil - o smrti dokument nemluví, uvedla ČT. Ředitel nemocnice a jeho nástupce podle ČT mimo kameru potvrdili, že o úmrtích pacientů na oddělení advokátka věděla.
Nemocnice podala trestní oznámení 16. října. Na konkrétním příkladu z 22. září upozorňuje, že pacientovi po operaci byl na oddělení ARO podán lék heparin, ačkoliv pro to nebyl důvod. V rozmezí tří dnů pacient opakovaně nepřiměřeně krvácel. Upozorňuje státní zastupitelství, že aplikaci heparinu stanovuje lékař a provádí zdravotní sestra. Podle zdravotní dokumentace lékař podání heparinu pacientovi nepředepsal. "Není tedy vyloučeno, že došlo ke svévolné aplikaci tohoto léku," píše se v trestním oznámení, jež zveřejnila policie. Skutečnost svévolné aplikace léku, jež může způsobit i vážné poškození zdraví, považuje oznamovatel za vážnou, napsala nemocnice zastoupená Cupalovou.
Policie dostala oznámení 23. října, 29. listopadu ji kontaktoval primář ARO Pavel Longin a teprve 1. prosince zatkla podezřelého Petra Zelenku. Podezřelý po propuštění z havlíčkobrodské nemocnice pracoval už měsíc na chirurgii v Jihlavě.
Podle šéfa havlíčkobrodské policie Jaroslava Hrdiny z oznámení nebylo patrné, že by šlo o spáchání trestného činu vyžadujícího neodkladná opatření. Policista, který měl případ na starosti, pak na tři týdny onemocněl. Policejní prezident nařídil postup podřízených prověřit.
Zelenka čelí ve vazbě obvinění z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu, ke kterým se přiznal.
Východočeská policie po zadržení Zelenky přislíbila, že poskytne další informace, což ale neučinila. Podle své mluvčí Ivy Markové o případu informovala na mimořádné tiskové konferenci 6. prosince. "Zřejmě v úterý vydáme tiskovou zprávu ohledně závěrů kontrolního šetření postupu policie v tomto případu," řekla Marková.
Zdroj: ČTK