Ad "Ředitel nemocnice? Lékař!"
Pan docent Roman Šmucler mě článkem "Ředitel nemocnice? Lékař!" potěšil. Situace při obsazování ředitelských postů v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních snad se už postupně obrací ve prospěch zdravotnických profesionálů.
Rozložíme-li řídící proces na jeho provázáné fáze, tj. na pozorování - rozhodnutí - organizace - kontrola - výchova a adepti na ředitele lékař v. ekonom podrobněji popíší, čemu se budou prioritně věnovat a jak budou postupovat v konkrétním případě, potom sami ozřejmí, kdo má mít přednost ve funkci vrcholového manažera. (Fáze řízení lze označit moderněji, počínaje analýzou.)
Výše uvedené neplatí jenom pro zdravotnictví. Náš nejúspěšnější výrobce obuvi byl švec. Ujímá se řízení farmy nezemědělec? Proč nám dnes chutná pečivo lépe než před třiceti lety? Napadne dnes někoho obsadit místo předsedy okresního soudu někým jiným než právníkem s potřebnou praxí soudce? Uchází se o řízení vědecké instituce polovzdělanec v oboru?
Za první republiky bylo u nás nemyslitelné, aby v čele nemocnice nestál lékař, v menších nemocnicích chirurg; ovšem pan správce nemocnice resp účetní byl rovněž nezastupitelný.
Stále je tu samozřejmě nezbytný předpoklad - morální síla dotyčného, kterou prověří až praxe. Na přechodnou dobu může podle relevantních okolností vést dobře zdravotnickou organizaci ekonom, technik nebo právník.
Moderní teorie řízení však vychází z odbornosti, nikoli z řízení pro řízení a z minimální závislosti na politických a ekonomických vztazích. Někteří kolegové s námi nebuou souhlasit. Proč?
MUDr.Josef Žán,CSc., Rokycany
Zdroj: www.tribune.cz