AČMN žádá vládu a parlament, aby se zabývaly rušením nemocnic
Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) se obrátí na vládu a parlament s požadavkem, aby se zabývaly záměrem rušení regionálních nemocnic. Zástupci 127 členských nemocnic na úterním shromáždění odmítli, aby o existenci nemocnic rozhodovaly zdravotní pojišťovny na základě kritérií, které jsou podle nich nelegitimní a odborně nepodložené.
"Jsme realisté, víme, že restrukturalizace je třeba, ale podle jasných pravidel, ne na základě kuloárních materiálů, které obsahují parametry naprosto nerealistické a neodpovídající odborným požadavkům na poskytování zdravotní péče," řekl předseda AČMN Eduard Sohlich.
AČMN odmítla kritéria pro restrukturalizaci, která vypracovala Všeobecná zdravotní pojišťovna ke schválení své správní radě. "Jsou bez analýzy a odborného posouzení, bez projednání vládou a Poslaneckou sněmovnou, tudíž bez jakékoli odpovědnosti za následky omezení a v důsledku faktické zrušení desítek regionálních nemocnic," uvádí se ve schváleném usnesení.
O kritériích rušení lůžek a změn v nemocniční síti chce AČMN jednat s odbornými lékařskými společnostmi. Rada AČMN má podle usnesení vypracovat návrh varianty akutní i následné nemocniční péče a předložit ho ministerstvu zdravotnictví.
Pojišťovny všechny smlouvy vypověděly a od 2013 některým nemocnicím nové nedají. Uzavírání nových smluv chtějí využít k tomu, že část lůžek zruší.
Nejohroženější rušením jsou podle Sohlicha právě malé regionální a okresní nemocnice, které nemají finanční rezervy. Pokud jim klesnou příjmy od pojišťoven, protože jim přestane platit za zrušené dětské oddělení, fixní náklady nemocnice se nezmění a dostane se do problémů finančních i odborných.
Hrozí, že když nemocnice nebude mít dětské oddělení, bude muset zrušit i všeobecnou chirurgii, protože bez pediatra nemůže operovat. Pro pacienty to podle Sohlicha znamená, že budou mít ke svému lékaři dál, dostupnost péče v regionech se sníží.
Ředitelé nemocnic chtěli v úterý mluvit s ministrem Leošem Hegerem (TOP 09), z jejich shromáždění se ministr omluvil. Ředitelé s ním chtěli projednat parametry pro rušení lůžek.
Chtěli mu také předat své propočty, že peníze od pojišťoven nestačí na růst platů, na kterém se loni dohodly odbory s vládou. Ke stejným výsledkům dospěly lékařské odbory, požádaly v pondělí o naléhavou schůzku premiéra jako poslední pokus o smírné řešení.
ČTK Naďa Myslivcová
Zdroj: ČTK