Absolventi si o prázdninách nemusejí platit sociální pojištění
Čerství absolventi středních a vysokých škol, kteří okamžitě nenastoupí do práce a chtějí si naposledy užít prázdniny, nemusejí platit sociální pojištění. A to přesto, že stát jej za ně již nehradí. Zdravotní pojištění ale stát za absolventy platí ještě měsíc po ukončení studia.
"Sociální pojištění za studenty, kteří ukončili studium a nenastoupili do zaměstnání, nikdo nehradí," řekla ČTK Alena Fraňková z České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Přesto si lidé, kteří do zaměstnání nastoupí až po prázdninách, sami sociální pojištění platit nemusí. "Doba prázdnin se považuje pro účely důchodového pojištění za dobu náhradní, v takovém případě se pojištění na sociální zabezpečení nehradí," vysvětlila Fraňková. Konečný důchod však absolventům v důsledku takto stráveného času nevzroste.
Za studenty středních a vysokých škol po dobu jejich studia platí pojistné na sociální a zdravotní pojištění stát. V případě, že absolventi ihned po ukončení studia škol nastoupí do zaměstnání, přechází tato povinnost na zaměstnavatele, který část pojistného platí sám a část zaměstnancům strhává z platu.
Do náhradní doby pojištění se počítá kromě studia například také péče o dítě na mateřské dovolené; tato doba se zaměstnancům počítá do souhrnu doby rozhodné pro udělení důchodu. "Studium po 18. roce života se nyní započítává po dobu pěti let," uvedla Fraňková. "Pokud někdo studuje déle, může si hradit dobrovolné důchodové pojištění," konstatovala.
V případě, že začne platit sněmovnou schválená novela zákona, podle níž by lidé do důchodu odcházeli postupně až v 65 letech, studium by z doby potřebné pro získání nároku na penzi vypadlo. Přestalo by se však započítávat až od okamžiku začátku platnosti zákona, tedy po 1. lednu 2010.
Absolventi nemusejí platit sociální pojištění také v případě, že se nechají zaregistrovat na úřadě práce. "Pojistné se neplatí, protože nevzniká účast na nemocenském ani důchodovém pojištění, ale doba vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání je náhradní dobou pro účely důchodového pojištění," řekla Fraňková.
Absolventi středních škol nemusejí platit sociální pojištění, ani když po skončení středoškolského studia odejdou studovat na vysokou školu, vyšší odbornou školu nebo učiliště, případně začnou studovat zahraničí. Obdobná situace je u absolventů vysokých škol, kteří by chtěli pokračovat v dalším studiu.
Zdravotní pojištění za studenty a absolventy vysokých škol stát hradí až do konce studia a v kalendářním měsíci po jeho ukončení. "Podstatné přitom je, ve kterém měsíci byla složena poslední závěrečná zkouška, není důležité datum promoce," uvádí na svém webu Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Pokud absolvent nesežene práci a nechá se zaregistrovat jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce, platí za něj zdravotní pojištění opět stát. "Pokud se ale na úřadu práce nepřihlásí, musí si hradit pojistné sám jako takzvaná osoba bez vlastních příjmů," uvedl dále web VZP. Toto pojistné se nyní platí ve výši 1080 korun. Ukončení studia, datum nástupu do práce i odchodu ze zaměstnání a všechny další podstatné změny musí lidé na pobočce zdravotní pojišťovny oznámit do osmi kalendářních dnů.
Zdroj: ČTK