
Zdravotnictví
Klinický farmaceut jako součást multidisciplinárního týmu
Evropa jde cestou odklonu farmaceuta od pouhého výdeje léčiv a logistiky jejich zásobování a volá po jeho zapojení do léčby konkrétního pacienta.…
Za tři měsíce bylo v ČR sdíleno přes 7 000 pacientských souhrnů
O svůj elektronický pacientský souhrn žádají tisíce občanů. Většinou ale prakticky použitelné zdravotní údaje nedostanou. Probíhá i výměna…
Více než 800 českých eReceptů vyzvednuto v zahraničí
Český pacient si eRecept v zahraničí vyzvedává, zahraniční pacienti v Česku mají smůlu. Čeští lékárníci se do projektu, který je pro ně dobrovolný,…
NOOL: Jsme na špičce v ověřování pravosti léků. Padělky u nás nejsou
Český Národní systém pro ověřování pravosti léčiv (NSOL) funguje již pět let a jen za loňský rok v něm bylo provedeno 450 milionů operací. Do systému…
Žitníková: Zdravotník má náročnou profesi. Některá rizika eliminovat nelze
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka představil svou verzi návrhu důchodové reformy. Jednu z klíčových změn představuje rozšíření seznamu…
V investicích do výzkumu české podniky přešlapují
Maďarský firemní výzkum a vývoj v oblasti zdraví během posledních deseti let posílil na víc než dvojnásobek, polský na trojnásobek, zatímco v Česku…
Specializovaná centra – naděje pro pacienty se vzácným onemocněním
Dlouhá cesta ke správné diagnóze, nedostatečná informovanost o jednotlivých nemocech, náročné vyhledávání specializované péče, neodpovídající…
Proč mají dětští psychiatři tolik práce?
Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…
Karásek: Má smysl koncentrovat nemocné se srdeční zástavou do center?
V rámci akutní kardiologie probíhá debata o institucionalizaci péče o nemocné se srdeční zástavou. Tato diskuse je ale dominantně založena na datech…
Žák: Náklady na hematoonkologii budou růst. Připravme se na to
„Moderní farmakoterapie je pro české hematologické pacienty dostupná, nejsme na tom hůře než západní Evropa. Samozřejmě výjimky by se našly.…
Fórum: Rezidenti po česku
Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…
Elektronické komunikace: proč vymýšlet kolo, když jezdíme auty
Nastupoval jsem do nemocnice a psali jsme na psacích strojích. Všude hromady papírů, stohy kopíráků, úspěch byl, když byla někde kopírka. Pak přišly…
Co přinesl protest lékařů? Hlavně sliby, ale také změnu myšlení
Navýšení platů a mezd, redukce maximálního množství přesčasových hodin a spousta příslibů v oblastech pracovních podmínek a specializačního…
David Cibula: náš výzkum mění onkogynekologickou praxi
„Akademická studie SENTIX měla jasný cíl a výstup pro klinickou praxi. Přinesli jsme první prospektivní data o bezpečnosti provádění biopsie…
Ambulantní specialisté premiérovi: odboráři vás nevolí
Sdružení ambulantních specialistů ČR poslalo premiérovi a místopředsedům vlády otevřený dopis a žádá je o schůzku. Vláda prý podporuje jen nemocniční…
VZP sehnala praktiky i zubaře, dětských praktiků méně
Největší česká zdravotní pojišťovna podpořila vznik 11 nových ordinací praktických dětských lékařů. Problém s jejich dostupností zůstává kritický.…
Monhart: Centralizaci interní medicíny se nevyhneme
Naše schopnost poskytovat moderní, kvalitní a dostupnou zdravotní péči je závislá na dobré organizaci a ekonomickém zajištění našeho zdravotnictví.…
Zveřejněných zdravotnických dat přibývá. Jsou na NZIP
Koncem roku 2024 by měla být dostupná data ze všech velkých součástí Národního zdravotnického informačního systému. ÚZIS má strategii zveřejňování…
Rada poskytovatelů kritizuje dohodu vlády s protestujícími lékaři
„Nesystémový politický krok, který nic neřeší.“ Zástupci zaměstnavatelů ve zdravotnictví a soukromých lékařů vyjádřili na jednání s ministrem…
Choosing Wisely: Když méně znamená více a „nic“ je výhra
Jak se dají aplikovat principy iniciativy Choosing Wisely v urgentní medicíně a angiologii? Je to vůbec možné? A jak je iniciativa kompatibilní se…
Foltýn: V roce 2026 budou lékaři centrálně sdílet první typy zdravotních záznamů
„Elektronizace musí být v souznění s lékaři, ambulancemi, odbornými společnostmi a různými pracovními postupy poskytovatelů. To není jednoduché,“…
Choosing Wisely: Jak pacienta zbytečně nezatěžovat v gastroenterologii
V rámci kampaně Choosing Wisely se zástupci napříč medicínskými obory zabývají racionalizací volby diagnostických a terapeutických postupů. I v…
Choosing Wisely: Co se stane, když nebudeme dělat nic?
Lékaři se často obávají, zda nezapomněli udělat všechna potřebná vyšetření. Méně si však lámou hlavu s tím, zda nějaké vyšetření neudělali zbytečně.…
Které odbornosti lékařů jsou nejstarší
O problému stárnutí praktických lékařů a dětských praktiků se mluví roky. Nejsou to ale zdaleka jen tyto dvě odbornosti, které mají problém s…
Krize praktického dětského lékařství v datech
Nedostupnost dětské primární péče se bude ještě zhoršovat, varuje nad čísly z Národního zdravotnického informačního systému ředitel ÚZIS Ladislav…
Parent Project: Koordinace zdravotní a sociální péče je efektivní, ale v praxi chybí
Profesionální pečovatelé, odborníci na sociální a lékovou politiku, psychologové nebo logistici. Mámy a tátové, jejichž děti – převážně chlapci –…
Úspěšný vývoj nových léků vyžaduje senzitivní biomarkery
Nejmodernější technologické postupy používané při analýze řeči mohou znamenat nejen průlom v možnostech časné diagnostiky řady neurodegenerativních…
Švec: Nejdřív měřit, pak centralizovat
Součástí podmínek pro specializovaná centra by se mělo stát i externí hodnocení indikátorů kvality, říká JUDr. Ladislav Švec, ředitel Kanceláře…
VZP chce v roce 2024 vyjednat změny v síti nemocnic
Extrémní případy vykazují obložnost i pod dvacet procent. Z některých dětských oddělení mohou být denní stacionáře, uvádí PhDr. Mgr. Jan Bodnár, LL.M…
Dohodnuté přesčasy: Zákoník povolí v průměru osm hodin týdně
Kolik přesčasů budou moci sloužit lékaři legálně v lednu 2024? Předpokládá se, že už oficiální limit klesne zpátky na 416 hodin ročně. Názory se…
Propojit sociální a zdravotní systém pomáhá i soukromý sektor
O tom, že i zdravotnické zařízení může být místem, kde se lidé cítí dobře, svědčí nové Centrum následné péče Praha, které v lednu 2024 otevře skupina…
Psoriáza má podobně negativní dopad na kvalitu života pacientů jako rakovina prsu
Psoriáza postihuje kolem 60 milionů lidí na celém světě. Polovina z nich pociťuje středně významné až významné negativní ovlivnění kvality života…