2012: zdravotnictví bez obálek
Chcete lepší kontaktní čočky, očkovací vakcínu nebo lehčí sádru? Připlaťte si za nadstandard. Bude to možné od 1. ledna roku 2012, kdy vstoupí v platnost vyhláška ministerstva zdravotnictví, která zavede praxi takzvaných standardů a nadstandardů.
Už žádné obálky, přicházejí nadstandardy Podle ministerstva si díky nim budou moci pacienti konečně legálně vybrat, bez vkládání obálek do kapes bílých plášťů, jakou chtějí péči.
Budou si moci například připlatit na dva typy lepších nitroočních čoček. Za klasickou, která vyléčí šedý zákal, nezaplatí nic, za dražší, jež navíc odstraní krátkozrakost, si připlatí přibližně čtrnáct tisíc korun a už nebudou muset nosit brýle.
Místo sádrového obvazu si mohou nechat pacienti fixovat polámané končetiny obvazem z polymerovaného plastu. Ten bude stát okolo 400 korun, stejně tak si člověk může připlatit za lepší vakcínu proti sezonní chřipce, tetanu, pneumokokové nákaze, tuberkulóze, rakovině děložního čípku a vzteklině.
"Vymezení nadstandardů je pro pacienty výhodné," říká Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví. Lidé doplatí jen rozdíl mezi tím, co uhradí pojišťovna, a tím, kolik si nemocnice či lékař za čočky, sádru nebo očkování naúčtují.
Platby se mohou v jednotlivých zařízeních lišit, pořád to ale bude prý pro pacienty levnější než dosud. Pacienti nemusí nikam chodit s účtenkami, zaplatí rovnou v ordinaci. Ostatní si vyřídí lékař se zdravotní pojišťovnou.
Novinkou je i očkování dívek ve věku 13 až 14 let proti rakovině děložního čípku. Od ledna ho budou nově hradit pojišťovny, nicméně bude možné si vybrat dražší vakcínu a připlatit si v rámci nadstandardů. Podobně je to s očkováním dětí proti pneumokokovým nákazám.
Léky a výběr pojišťovny
Od ledna příštího roku se mění platba za léky. Pacient zaplatí pouze 30 korun za recept místo dosavadních 30 korun za každou položku na receptu. Lidé tak mají ušetřit a lékárny budou mít snazší administrativu. Nicméně s tím šetřením řadových občanů to zase tak horké nebude.
Od prvního dubna je totiž plánována další změna - léky, které bude možné pořídit bez receptu, si budou muset pacienti hradit zcela sami, bez příspěvku pojišťoven. Těm tak mají zůstat peníze na drahé lékypro léčbu vážně nemocných. Pokud někomu po 1. lednu přestane vyhovovat jeho dosavadní zdravotní
pojišťovna, může si jednou za rok vybrat jinou, tak jako doposud, ale pouze v jednom termínu. A to vždy k 1. lednu.
Další razantní posun spočívá v tom, že změna se musí nahlásit minimálně šest měsíců předem. Tedy do 30. června.
Doposud mohou lidé oznámit změnu v každém čtvrtletí.
Mluvčí ministerstva to považuje za extrém, který vedl k tomu, že pojišťovny čtyřikrát do roka lákaly nové klienty akčními nabídkami. "Nový systém bude stabilnější," zdůrazňuje Sršeň.
Zatímco pojišťovny si změnu pochvalují, budou alespoň půl roku dopředu znát přesný počet svých zákazníků, ze strany pacientů se objevují první nesouhlasné reakce. Například občanské sdružení Platforma zdravotních pojištěnců na svém serveru uvádí, že "tato změna je pro lidi nevýhodná".
"Lidé musí platit pojistné a přitom nebudou mít možnost tak jako doposud alespo,volit nohama‘, tedy v případě nespokojenosti změnit pojišťovnu vždy ke kalendářnímu čtvrtletí. Tento princip měl být zachován...," uvádí sdružení.
Od dubna klientem Největší počet změn nás čeká od 1. dubna roku 2012 a většina z nich povede k tomu, že se pacient stane skutečným zákazníkem nemocnice nebo lékaře.
Zdravotníci o něho budou usilovat, protože nový platební systém počítá s tím, že pojišťovny už nebudou platit paušálně, ale jen podle odvedené práce. Tento systém má napomoci tomu, aby si lidé mohli od 1. dubna oficiálně vybírat nemocnici, ve které podstoupí léčbu.
V roce 2012 se totiž poprvé výrazně uplatní platba podle takzvaného systému DRG. Ten dává do souvislosti diagnózy nemocných osob a náklady na jejich léčbu. "Tato změna konečně vytvoří konkurenční prostředí, kde pacient bude vítán, místo toho, aby měl pocit, že jenom otravuje a je na obtíž," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Sršeň. Na rovinu ale dodává, že nemocnice , které nedokážou přilákat pacienty, se mohou dostat do ekonomických problémů a patrně budou muset poskytovat jinou než akutní péči, třeba dlouhodobou. Doktore! Řekněte, jak léčíte?
Pozici pacienta ve vztahu k lékaři posílí také větší právo na informace. Dnes je zakotveno v podobě etických kodexů vyvěšených obvykle v čekárnách a na chodbách nemocnic.
Od 1. dubna je toto právo určeno zákonem o zdravotní službě, takže v krajním případě si informace může pacient i vysoudit. Zákon stanoví nárok na podrobnou informaci o prováděném výkonu. Lékař musí pacienta seznámit s průběhem zákroku, s jeho důsledky a následky.
Výjimkou jsou urgentní výkony v ohrožení života či případy, kdy si člověk informaci výslovně nepřeje. Podle Pavla Hroboně, poradce ministra zdravotnictví, nejde o revoluční změnu, ale o vytvoření zákonného rámce, který umožní každému pacientovi a lékaři, aby si našli správnou formu komunikace.
"Zákon musí reflektovat realitu a je třeba říci, že v některých případech je určitě třeba posílit postavení pacienta, který se domáhá informací a možnosti nahlížet do své zdravotní dokumentace. To je věc, která musí být velmi jasně stanovena zákonem," zdůrazňuje Hroboň.
Pacienti budou mít rovněž právo na přítomnost příbuzných nebo jiné osoby při vyšetření. "To je velice důležité, protože nezaujatý člověk si může zapamatovat a pochopit víc než sám vystresovaný pacient, který je zrovna v ambulanci," říká Jana Petrenko, předsedkyně Koalice pro zdraví. Pokud by měl pacient podstoupit vážný zdravotní výkon, smí jej a svoji diagnózu konzultovat ještě s dalším lékařem na náklady pojišťovny.
Na sanitku si počkáme déle Maximální čas, ve kterém se záchranka musí dostavit na místo, se od 1. dubna prodlouží z 15 na 20 minut. Ministerstvo zdravotnictví zdůvodňuje svůj návrh analýzou dostupnosti záchranné služby z roku 2008. Podle studie nebylo možné dodržet příjezd záchranky do 15 minut přibližně u 1970 obcí, tedy zhruba u 1,3 milionu obyvatel. Při dojezdové době do 20 minut ji pak nebude možné dodržet u 439 obcí, tedy asi u 211 tisíc obyvatel.
Zákon také upravuje práva a povinnosti záchranářů. Budou smět vstupovat do cizích objektů a požadovat od občanů pomoc. Pokud by při poskytování pomoci byl ohrožen život či zdraví záchranářů, zákon jim dovolí nezasahovat a odjet.
Konec dvojčat ze zkumavky Pozornosti ministerstva neunikly ani "děti ze zkumavky". Od 1. dubna proplatí pojišťovny více cyklů umělého oplodnění pouze u žen mladších než 40 let.
Pojišťovna bude po dohodě s příjemkyní proplácet umělé oplodnění čtyřikrát za život v případě, že se v prvních dvou pokusech zavede jen jedno embryo. Má se tak předejít riziku předčasných porodů u dvoučetných či vícečetných těhotenství.
Zásadněji se změní pravidla pro sterilizace. Ženy mohou podstoupit dobrovolnou sterilizaci od 21 let věku. Sterilizaci ze zdravotních důvodů (třeba při onkologickém onemocnění) je možné provést po písemném souhlasu od 18 let. U nezletilých to bude možné jenom se souhlasem zákonného zástupce, po kladném stanovisku odborné komise a souhlasu soudu.
Dříve mohly dobrovolnou sterilizaci podstoupit ženy až od 35 let, pokud měly alespoň tři děti, a ze zdravotních důvodů až od 40 let.
Rok 2012 bude zřejmě zlomový pro vyznavače marihuany coby léčiva. Jako lék by se tato droga měla stát legální počátkem července. Záleží na tom, zda poslanci a senátoři stačí projednat návrh pracovní skupiny, který nyní posuzuje ministerstvo zdravotnictví
.
Zdroj: Lidové noviny