Přeskočit na obsah

16 miliard na modernizaci fakultních nemocnic

Program Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny fakultních nemocnic

V návaznosti na ustanovení § 13 odst. 2 písm. a) zákona č. 218/2000 Sb.,  o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla)   a usnesení vlády ze dne 29. října 2007 č. 1212, o změně ukazatelů programu reprodukce majetku ev. č. 235110 Podpora  rozvoje a obnovy materiálně technické základny fakultních nemocnic je předkládán návrh na změnu závazně určeného parametru účasti státního rozpočtu na financování programu.

Ke změně parametru dochází zejména v souvislosti se schválením vládního návrhu zákona ze dne 27. března 2009 č. 112/2009, kterým se mění zákon č. 178/2005 Sb., o zrušení Fondu národního majetku České republiky § 5 odst. 3 písm. k), kterým byla kapitole Ministerstva zdravotnictví přidělena částka v celkové výši 3 000 mil. Kč na podporu strategických investic ve zdravotnictví. Následně na základě usnesení vlády ze dne 4. května 2009 č. 586 byla v roce 2009 převedena částka ve výši 1 500 mil. Kč a v roce 2010 na základě usnesení vlády ze dne 29. března 2010 č. 243 byla kapitole Ministerstvo zdravotnictví převedena další částka ve výši 1 500 mil. Kč na realizaci strategických investic. Převážná část strategických investic je realizována v programu 235110.

K výše uvedenému důvodu přistupují další:

-   nutné změny časového harmonogramu realizace a věcných parametrů některých vládou sledovaných akcí (FN v Motole a FN U sv. Anny v Brně),

-   legislativní změny ve financování programů (vyhláška MF č. 560/2006 Sb., o účasti státního rozpočtu na financování programů reprodukce majetku, ve znění pozdějších předpisů),

pro něž bylo nutné přistoupit i ke změnám souvisejících závazně určených časových a věcných parametrů programu.

Program 235V110 je určen pro fakultní nemocnice a rozčleněn na následující podprogramy:

235V111

Pořízení, obnova a provozování ICT fakultních nemocnic

235V11A

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FNKV Praha

235V11B

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny VFN Praha

235V11C

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FN Praha 8 – Bulovka

235V11D

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FTNsP Praha 4

235V11E

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FN Praha 5 – Motol

235V11F

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FN Plzeň

235V11G

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FN Hradec Králové

235V11H

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FN Brno

235V11I

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FN U sv. Anny Brno

235V11J

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FN Olomouc

235V11K

Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny FNsP Ostrava

235V119

Racionalizační opatření pro snížení spotřeby energií fakultních nemocnic

Prostředky státního rozpočtu jsou vynakládány na podporu a rozvoj materiálně technické základny fakultních nemocnic. Snahou je zejména odstranit stavebně technické nedostatky a zlepšit technické vybavení. Realizací cílů programu bude dosaženo zkvalitnění poskytování zdravotní péče ve fakultních nemocnicích.

V oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT) je cílem pořízení hardware a software nemocničních informačních systémů.

V oblasti rozvoje a obnovy materiálně technické základny fakultních nemocnic jsou stanoveny následující cíle:

  • rekonstrukce stávajících budov s cílem odstranit stavební zanedbanost objektů, včetně obnovení jejich zastaralých, příp. odepsaných technologických zařízení, ve kterých jsou umístěna jednotlivá oddělení a provozy fakultních nemocnic a jejich vhodnější využití provedením nástavby, přístavby, úpravou vnitřních prostor a výměnou rozvodů vnitřních instalací,
  • odstranění havarijních stavů zařízení a budov,
  • výstavba nových objektů pro kliniky a oddělení fakultních nemocnic,
  • pořízení a obnova nezbytné zdravotnické techniky a strojů a zařízení.

Mezi nejvýznamnější akce, které jsou realizovány v tomto programu patří zejména:

Fakultní nemocnice v Motole – rekonstrukce a modernizace dětské části obj. A, B, D, D1

Dětská část Fakultní nemocnice v Motole je vrcholové pracoviště v České republice, které poskytuje specializovanou a superspecializovanou péči v oborech kardiochirurgie, transplantace, onkologie a neurochirurgie. Specializovaná a superspecializovaná zdravotní péče navazuje také zásadním způsobem na výchovu mediků a na vzdělávání lékařů v rámci celé České republiky. Dětská část Fakultní nemocnice v Motole (dále jen DFN), poskytuje léčbu komplexní, při které mnoho oborů velmi úzce spolupracuje.

Samotný projekt rekonstrukce a modernizace dětské části obj. A, B, D, D1 představuje odstranění havarijních stavů na lůžkovém křídle B a dále pokračují práce na modernizaci lůžkového křídla A a rekonstrukci a přístavbě operačního traktu D, D1. V lůžkovém křídle A budou umístěny standardní 20-ti lůžkové jednotky s přehledným uspořádáním a s max. třílůžkovými pokoji s možností pobytu matek u hospitalizovaných dětí. Stávající lůžkové jednotky projdou zásadní organizační změnou, jako u křídla C, kde na konci křídla budou vybudovány komunikační vertikály, které budou sloužit pro dopravu veškerého materiálu, prádla, stravy a odpadu. Zároveň budou sloužit jako únikové cesty.

Přístavba komplementu D1 (nové operační sály) je klíčem k řešení celé přestavby a rekonstrukce celého vyšetřovacího a léčebného bloku a tím i provozu celé dětské části nemocnice. V přístavbě D1 budou umístěny hlavní provozy, tj. centrální operační sály, KAR a JIP. Do stávající budovy D budou přemístěny pomocné provozy (šatny, filtry sklady apod.). Další důležitou rovinou přístavby D1 je svislá komunikace. Na tuto vertikální dopravu bude také napojen nový heliport, umístěný na střeše stávající části D. Tím bude dovršena přímá vazba traumacentra, centrálních operačních sálů, KAR, kardiocentra a heliportu.

Celkové náklady na rekonstrukci a modernizaci lůžkových křídel A, B a  rekonstrukci    a přístavbu operačního traktu D, D1 činí 3 154,108 mil. Kč. Akce byla zahájena v 07/2008     a její ukončení je plánováno v 12/2011. Akce je sledována vládou ČR.

Fakultní nemocnice U sv. Anny Brno – ICRC (Mezinárodní centrum klinického výzkumu)

Výstavbou Mezinárodního centra klinického výzkumu Brno vznikne generačně zcela nově koncipované klinicko-výzkumně-vzdělávací mezinárodní centrum na území České republiky. Propojením univerzitního kampusu Masarykovy univerzity, Kardiovaskulárního animálního výzkumného centra Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně, klinik Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s ICRC vznikne jedno z největších vědeckých pracovišť, zaměřených na lékařský a biomedicíncký výzkum na území Evropské unie. Projekt byl koncipován a bude provozován ve spolupráci s Mayo Clinic Rochester, Minnesota, USA.

Projekt ICRC Brno optimálně naplňuje záměry ČR v oblasti vědy, výzkumu, školství, zdravotnictví i rozvoje znalostní ekonomiky umožňující vznik stabilních průmyslových aktivit s vysokou přidanou hodnotou. Reflektuje rovněž závěry Lisabonských dohod zavazující členské země Evropské unie zvyšovat investice do výzkumu a vývoje. Vznikem tohoto kvalitativně zcela nového celku dojde současně k významnému zhodnocení předchozích investic vlády ČR do rozvoje výzkumné a zdravotnické infrastruktury.  Výsledným efektem bude signifikantní zvýšení úrovně biomedicínckého výzkumu v ČR i regionu centrální Evropy.

Celkové náklady na výstavbu ICRC včetně celkové modernizace fakultní nemocnice činí 2 853,745 mil. Kč. Akce byla zahájena v 06/2010 a její ukončení je plánováno v 12/2013. Akce je sledována vládou ČR.

Projekt ev. č. 23511F0502 Fakultní nemocnice Plzeň – onkologické centrum

Cílem je zajištění kvalitní specializované a superspecializované péče o nemocné se zhoubnými nádory v kraji s nejvyšší regionální incidencí rakovin. Onkologicko-radioterapeutické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni, jakožto onkologické pracoviště jmenované Ministerstvem zdravotnictví je jediným poskytovatelem komplexní onkologické péče pro celý Plzeňský kraj. Výstavba nového pavilonu radiační a klinické onkologie zajistí vytvoření komplexního onkologického centra se zajištěním podmínek pro léčbu pacientů odpovídající potřebám oblasti jak z hlediska kapacity, tak moderních diagnostických metod vyžadujících minimální manipulaci s nemocnými.

Celkové náklady na vybudování onkologického centra činí 1 019 mil. Kč. Akce byla zahájena v 11/2008 a její ukončení je plánováno v 08/2011.

Fakultní nemocnice Hradec Králové – neurologická klinika

Neurologická klinika je posledním pracovištěm akutní lékařské péče, které sídlí v odloučeném areálu tzv. „Staré nemocnice“. S proměnou oboru neurologie z převážně diagnostického neinvazivního oboru v obor s požadavkem na intenzivní péči a urgentní diagnostické a léčebné metody se odloučenost pracoviště od hlavního areálu nemocnice stává neudržitelnou a kritickou pro vybrané skupiny nemocných a zprostředkovaně i pro zdravotnický personál a management nemocnice. I když je organizace péče o tyto nemocné co nejlépe přizpůsobena stávajícím podmínkám, obsahuje řadu rizikových prvků, pro které je nemocnice předmětem oprávněné kritiky, jak zdravotnické záchranné služby, tak spolupracujících nemocnic Královéhradeckého kraje i laické veřejnosti, zejména pro narůstající problémy s centralizací iktových pacientů do jednoho střediska pro léčbu akutních stavů.

Celkové náklady na rekonstrukci a modernizaci neurologické kliniky činí 205,529 mil. Kč. Akce byla zahájena v 09/2009 a její ukončení je plánováno v 03/2011.

Investiční akce ev. č. 23511G0603 Fakultní nemocnice Hradec Králové – Fingerlandův ústav patologie a Ústav soudního lékařství

Podoba dnešního Fingerlandova ústavu patologie vznikala od roku 1926, kdy byla postavena 1. část, druhá část byla přistavěna v roce 1948 a nejnovější část pochází z roku 1967. V historické části jsou pitevny, chlazené prostory pro ukládání zemřelých, odběrové pracoviště Tkáňové ústředny (dále jen TÚ) a posluchárna. Stará část budovy je stavebně technicky zcela nevyhovující, jak disposičním uspořádáním, tak stavem konstrukcí poznamenaných kontinuálním pronikáním vlhkosti částečně i do nadzemní části. Ústav soudního lékařství (dále jen ÚSL) je nevhodně umístěn v části přízemí budovy teoretických ústavů Lékařské fakulty UK v Šimkově ulici v Hradci Králové. Pracoviště je nevhodně a nedostatečně dimenzováno, jeho provoz je ve zjevné kolizi s výukovým provozem kliniky. Pro stísněnost prostorů nelze řešit situaci rekonstrukcí objektu. Nová přístavba bude určena především pro ÚSL, některé části jsou však sdílené TÚ a Ústavem Patologie.

Celkové náklady na rekonstrukci Fingerlandova ústavu patologie a Ústavu soudního lékařství jsou ve výši 377,078 mil. Kč. Akce byla zahájena v 03/2010 a její ukončení je plánováno v 12/2013.

Fakultní nemocnice Olomouc – modernizace radioterapeutického pracoviště Onkologické kliniky – II. etapa

Modernizace radioterapeutického pracoviště Onkologické kliniky spočívá v instalaci nového lineárního urychlovače do prostoru ozařoven v I. podzemním podlaží Onkologické kliniky fakultní nemocnice. Jde o další modernizaci přístrojového vybavení Komplexního onkologického centra nemocnice, umožňující udržení dostupnosti radioterapeutické péče o nemocné z regionu Olomouckého kraje a přilehlých regionů. Modernizace povede ke zkvalitnění prováděné léčby zářením, umožní provádění nových typů výkonů a zajistí kontinuitu poskytované péče. Navrhované řešení využívá maximálně konstrukce stávajícího objektu ozařoven s monolitickou železobetonovou konstrukcí částečně zapuštěnou pod terén. Součástí úprav jsou dispoziční změny a provedení stínění konstrukcí proti ionizujícímu záření.

Přístrojové vybavení zdravotnickou technikou splňuje požadavky na kvalitu, kterou je nutné dodržet při provádění kurativní léčby zářením. Lineární urychlovač bude vybaven dvěma až třemi fotonovými svazky v rozpětí 4 – 18 MeV a čtyřmi elektronovými svazky o energiích v rozpětí 4 – 15 MeV, mnoholistovým kolimátorem a nástavcem s  tzv. „micromultileaf“ kolimátorem pro stereotaktickou radioterapii, zařízením pro portálové zobrazení umožňující průběžnou kontrolu nastavení, příslušným softwarem a licencemi nutnými pro provoz. Součástí dodávky je i nový ozařovací stůl s možností robotizované manipulace se stolní deskou stolu v 6-ti stupních volnosti (směrech) pro radiochirurgii s vysokou přesností a optimalizovanou rychlostí nastavení. Součástí dodávky je i plánovací systém pro stereotaktickou radioterapii.

Celkové náklady na akci činí  164 mil. Kč. Akce bude dokončena v letošním roce.

Fakultní nemocnice Ostrava – rekonstrukce traumatologie, urgentního příjmu a vybudování JIP a ARK

Podstatnou roli v integrovaném záchranném systému Moravskoslezského kraje sehrává fakultní nemocnice, která poskytuje urgentní medicínu zajišťovanou oddělením Urgentního příjmu a Traumatologickým centrem. Pracoviště Traumatologického centra má statut centra pro dospělé i děti, proto jeho charakter, vnitřní členění, technické zázemí a vybavení musí tento statut podporovat, tj. rekonstrukcí stávajících prostor v areálu vytvořit moderní pracoviště pro úrazovou medicínu, zajištění podmínek pro příjem hromadných úrazů a poskytnutí kvalitní péče akutních stavů pacientů.

Cílem rekonstrukce objektů je vytvořit po stavební a technologické stránce moderní pracoviště tvořící kvalitní zázemí a poskytující komplexní péči pro pacienty v polytraumatickém stavu v kvalitě dle požadavků hygienických norem a v odpovídajícím časovém úseku, tak aby byla zajištěna maximální péče pro pacienty a zajištění návaznosti na veškeré možné činnosti vedoucí k záchraně života pacientů.

Celkové náklady na rekonstrukci traumatologie jsou ve výši 417,177 mil. Kč. Akce byla zahájena v 10/2009 a její ukončení je plánováno v 06/2011.

Fakultní nemocnice Ostrava – vybavení pro pracoviště centra stereotaktické radiochirurgie a radioterapie

Významnou roli ve spektru poskytované péče ve fakultní nemocnici hraje Onkologická klinika. Pracoviště kliniky má statut komplexního onkologického centra, proto její technické a medicínské vybavení musí svou úrovní tento statut podporovat. Jedním z moderních pracovišť pro onkologickou péči o pacienty je i pracoviště stereotaktické radiochirurgie a radioterapie. Uvedením do provozu se toto pracoviště stane významným přínosem v léčbě onkologických pacientů, jejichž počet neustále narůstá. Pořízení vybavení pracoviště pro stereotaktickou radiochirurgii a radioterapii bude obsahovat  vlastní systém pro stereotaktickou radiochirurgii a radioterapii s příslušenstvím spolu s vybavením ozařovny, ovladovny, technického zázemí, chladícího systému, dozimetrie, plánovacího systému, verifikačního systému a systému komunikace mezi ovladovnou a ozařovnou – TV/audio systém.

Náklady na vybavení pracoviště centra stereotaktické radiochirurgie a radioterapie byly v objemu 190 mil. Kč. Akce byla v letošním roce ukončena.

V rámci strategických investic bylo do programu zařazeno 15 nových investičních akcí. Objem nákladů spojených se strategickými investicemi, včetně již stávajících 3 investičních akcí (FN Motol, FN U sv. Anny Brno a FN Plzeň), činí 9 299 mil. Kč.

Navrhovaná změna na financování programu ze státního rozpočtu do roku 2016 činí 15 890 mil. Kč. Program bude v letech 2011 – 2016 financován z prostředků státního rozpočtu výlučně v rámci objemu prostředků státního rozpočtu kapitoly Ministerstva zdravotnictví, a to v objemech obsažených ve vládním návrhu státního rozpočtu kapitoly pro rok 2011 a střednědobý výhled. Tento roční objem bude dodržen i v letech 2014 – 2016.

Účast státního rozpočtu na financování Programu stanovuje vláda ČR. Ostatní ukazatele, které budou předmětem závěrečného vyhodnocení Programu, již stanovilo v rámci svých kompetencí Ministerstvo financí č. j.: 14/12 996/2010-144 ze dne 27. října 2010.

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…