Přeskočit na obsah

11 trestních oznámení

V havlíčkobrodské nemocnici zemřelo kvůli špatnému zdravotnickému postupu 11 lidí. Deset pacientů připravil o život lék heparin, v jednom případě byla příčina jiná. Zjistila to znalecká komise, kterou zřídil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Ministerstvo podalo 11 trestních oznámení na neznámého pachatele. Z vraždy osmi pacientů policie obvinila bývalého zaměstnance nemocnice Petra Zelenku.

Ministr uvedl, že zjištění komise předal policii a dá je také hejtmanu kraje Vysočina, aby z nich vyvodil důsledky. Poznamenal, že kdyby se něco podobného jako v Havlíčkově Brodě stalo v nemocnici řízené ministerstvem, "přijde tam o hlavu management". Ministr připomněl, že komise nezjišťovala vinu či nevinu Zelenky, to je úkol policie. Posuzovala, zda zdravotnické zařízení postupovalo správně.

Náměstek hejtmana Pavel Hájek řekl, že vedení nemocnice i zřizovatel, kterým je kraj Vysočina, se k výsledkům šetření znalecké komise podrobněji vyjádří až po prostudování písemné zprávy, kterou dosud nemají k dispozici. Nicméně na základě šetření vlastní krajské komise už byla přijata opatření, která zvýší bezpečnost pacientů a kvalitu péče ve všech pěti nemocnicích kraje, uvedl náměstek.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová uvedla, že odborníci posuzovali celkem 22 podezřelých případů. Ve třech z nich zdravotníci postupovali správně, v 19 byl medicínský postup nesprávný. Náměstkyně vzápětí ale řekla, že ve 20 případech z 22 komise vyslovila podezření na nesprávné podávání léků. "S největší pravděpodobností to byl ve většině případů heparin. Nicméně v jednom případě vyslovila důvodné podezření na neoprávněné podávání inzulínu," řekla Hellerová.

Podle ní v deseti případech existuje souvislost mezi smrtí pacientů a podáním heparinu, který omezuje srážlivost krve. Lidé tak zemřeli na krvácení. V 11. případě smrti byla příčina jiná, dodala náměstkyně. V osmi posuzovaných případech není podle odborníků souvislost mezi újmou na zdraví či úmrtím pacienta a zvoleným postupem. "Sice členové komise konstatovali nějaké pochybení, prodloužení léčby, ale nemělo to vliv na další léčbu pacienta a vývoj jeho onemocnění," dodala Hellerová.

Komise podle ministra nejčastěji shledala chyby při výběru diagnostických možností. V nemocnici nefungovala spolupráce mezi medicínskými obory, případně nebyla zachycena v dokumentaci. "Úroveň zdravotnické dokumentace byla velmi nízká," podotkl ministr. Chyběl i vnitřní předpis, jak postupovat při mimořádných událostech.

"Tento tragický případ je obrovským apelem na ostatní zdravotnická zařízení. Svým způsobem doložil, že ve zdravotnictví není vše, jak by mělo být," řekl ministr. Situace v Havlíčkově Brodě není ojedinělá. "Pokud chcete závěr, zda se dalo zabránit od samého začátku takovému postupu, tak se dá konstatovat, že nedalo. Tady je otázkou, kdy mohla nemocnice na tuto zvláštní situaci zareagovat," dodal ministr.

"Minimalizovat neúmyslné chyby personálu by měly nemocnice získáním národního stupně akreditované bezpečnosti. Příprava na akreditaci už začala," podotkl uvedl náměstek hejtmana Hájek. Ředitelé nemocnic pravidelně informují kraj o situaci ve svém zařízení. Vstupní pohovory zdravotníků, zejména na oddělení ARO a interny, se rozšířily o psychologické testy. Žadatelé musejí dokládat pracovní posudek. V nemocnicích jsou pravidelná školení sesterských týmů v zacházení s léčebnými přípravky a intenzivní kontrola spotřeby léčiv.

Julínek řekl, že doporučí odborné společnosti, aby vypracovala standardy léčení krvácivých stavů v intenzívní medicíně. Zavede v nemocnicích systém hlášení mimořádných událostí a důsledné kontroly zdravotnické dokumentace. Kvalitu a bezpečnost zvýší akreditace.

Policie obvinila Zelenku z vraždy osmi lidí a z pokusu o vraždu devíti dalších. K činu se přiznal. Komise podle Julínka prověřovala celkem 382 případů pacientů, s nimiž Zelenka v době svého působení v havlíčkobrodské nemocnici od roku 1999 do roku 206 přišel do styku. K 17 případům, které prověřuje policie, vybrala tak dalších pět.

Zelenkovi hrozí v případě prokázání viny doživotní trest. Jeho obhájce Jan Herout chce obhajobu postavit na tom, že Zelenka je duševně nemocný a nemohl prý ovládnout nutkání podat heparin.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…