Zahájení průkopnické studie proti respiračním infekcím

V klinickém výzkumném centru Akademické nemocnice v Tours ve Francii začala klinická studie fáze I průkopnické inovativní terapie proti respiračním infekcím. Aerosolová terapie flagellin je v ní testována jako imunomodulační doplněk k antibiotické léčbě rezistentní bakteriální pneumonie.
FLAMOD je léčba, jejímž cílem je stimulovat vlastní obranyschopnost těla spíše než přímo cílit na bakterie. Má být používána jako doplněk k antibiotikům ke zvýšení účinnosti antibiotické léčby první volby. V rámci této studie bude FLAMOD, který je odvozen z přirozené bakteriální složky známé jako flagellin, podáván prostřednictvím aerosolu pomocí síťového rozprašovače Aerogenu, aby specificky stimuloval imunitní odpověď dýchacích cest. Výhodou tohoto způsobu podávání je, že umožňuje přímou a rychlou aktivaci plicní protiinfekční obrany bez spuštění systémové imunitní reakce.
„FLAMOD je jedinečný přístup k léčbě respiračních infekcí, přístup, který se zabývá stále rostoucím problémem rezistence vůči antibiotikům, což lze pozorovat u pacientů s bakteriální pneumonií rezistentní na léky,“ poznamenává hlavní řešitel projektu prof. Antoine Guillon ze sekce kritické péče Akademické nemocnice v Tours. Jak dodává, je nezbytné mít na paměti, že infekce dýchacích cest jsou třetí hlavní příčinou úmrtí na celém světě a představují přibližně tři miliony úmrtí ročně.
Dr. Valérie Gissotová, vedoucí Centra klinického výzkumu Akademické nemocnice v Tours, vysvětluje, že nejen inovativní strategie této léčby ji činí jedinečnou. „Vývoj léků se obvykle odehrává ve farmaceutickém průmyslu. V tomto případě od počátku myšlenky až po vývoj pro lidi spolupracovala síť výzkumníků a lékařů, kteří zůstali převážně v akademické sféře. To bylo možné pouze díky financování z Evropské unie,“ říká Dr. Gissotová.
Klinická studie fáze I s názvem NEBUFLAG představuje významný milník pro projekt FAIR financovaný EU, který probíhá posledních pět let a položil základy této průlomové klinické studie. „Projekt FAIR dosáhl pozoruhodného pokroku v přípravě cesty pro fázi I klinického hodnocení u lidí. Jsem nadšen obětavostí, kterou naši partneři prokázali při provádění působivých předklinických studií, modelování toxikologických dávek a vývoji jedinečných testů přizpůsobených klinickému hodnocení. Pokračující stratifikace pacientů s pneumonií v Nizozemsku bude mít zásadní význam pro rozvoj personalizované medicíny pro nejzranitelnější jedince,“ zdůraznil koordinátor projektu FAIR Dr. Jean-Claude Sirard.
Strategií FAIR je prozkoumat podávání hostitelem řízeného doplňkového terapeutika, jmenovitě flagellinu, do infikované tkáně, aby se zvýšila účinnost antibiotik první linie u pneumonie rezistentní na antibiotika. Přímá aplikace do dýchacích cest pomocí nebulizéru umožní stimulaci vrozené imunitní obrany plic, která je univerzální a má široké spektrum antimikrobiálních účinků. Tento přístup by měl zabránit systémovým nežádoucím výsledkům a soustředit terapeutický účinek na cílové místo infekce.
Konsorcium FAIR používá multidisciplinární přístup k tomu, aby posunulo použití flagellinu jako doplňkového léčiva pro pneumonii rezistentní na antibiotika, vědci používají složité modely in vitro a in vivo, aby lépe porozuměli molekulárním a buněčným ochranným znakům v krevních buňkách a respiračních tkáních během léčby, zatímco matematické modelování je použito k identifikaci markerů, které lépe předpovídají odpověď na standardní antibiotické terapie a posílení vrozené imunitní obrany.
Na translační úrovni, z laboratoře na kliniku, je bezpečnost podávání flagellinu řešena během fáze I klinické studie s použitím respirační cesty. FAIR také prověří přijatelnost doplňkové terapie pro pacienty a zdravotníky. A konečně použije zdravotně-ekonomické modelování k posouzení potenciálu této léčby a její nákladové efektivity, k určení, zda je tato léčba cenově dostupným doplňkem konvenční terapie u antimikrobiálně rezistentní (AMR) pneumonie v evropských zdravotních systémech.
Vzhledem k tomu, že pneumonie je převážně způsobena infekcí plic viry nebo bakteriemi, hlavním komplikujícím faktorem pro úspěšnou léčbu je vznik antimikrobiální rezistence, kdy se bakterie způsobující zápal plic stávají odolnými vůči antibiotikům používaným k léčbě a odstranění infekce. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že bakteriální infekce způsobené AMR se do roku 2050 stanou celosvětově hlavní příčinou úmrtí, a proto jsou zapotřebí účinná alternativní terapeutika. Za tímto účelem se konsorcium FAIR snaží prozkoumat terapie, které lze použít jako alternativu k antibiotické léčbě pneumonie.
Slibné výsledky z experimentálních a preklinických studií FAIR dále podporují potenciál FLAMOD při léčbě respiračních infekcí. Očekává se, že klinická studie fáze I NEBUFLAG skončí koncem roku 2026.