Možné clo na evropská léčiva znepokojuje výrobce. Dopad by pocítili i čeští exportéři

Spojené státy zvažují uvalení cel na farmaceutické produkty z Evropské unie. Tato možnost, která znovu přichází na přetřes v rámci amerických obchodních opatření vůči EU, vyvolává znepokojení i v České republice. Podle České asociace farmaceutického průmyslu (ČAFF) by případné clo mohlo výrazně zasáhnout tuzemské výrobce generik a biosimilars, kteří do USA každoročně vyvážejí stovky milionů balení léků. Dopady by se mohly projevit nejen v cenách léků, ale i ve stabilitě dodávek.
Z České republiky se každoročně exportuje do USA přibližně sedm miliard kusů tablet. Cla by se kromě hotových přípravků mohla týkat také účinných farmaceutických látek (API), které české firmy dodávají do USA ve stovkách kilogramů ročně. Podle ČAFF jsou pro řadu těchto látek firmy z EU nebo Číny jedinými dodavateli.
Dopad na dostupnost může být okamžitý
Asociace upozorňuje, že případná cla by nejvíce dopadla na segment generických a biosimilárních léčiv, jejichž obchodní model je založen na vysokých objemech a nízkých maržích. „Generika tvoří v USA přibližně 90 procent všech vydaných léčiv, přičemž jejich celková hodnota za posledních pět let klesla o 6,4 miliardy dolarů, a to navzdory rostoucímu objemu,“ uvádí ČAFF. Jakékoli navýšení nákladů se proto podle asociace může okamžitě promítnout do cen pro pacienty nebo do dostupnosti léčiv.
Dopad případného cla však podle ČAFF nespočívá pouze v přímém zdražení produktů. Výrobci budou stát před volbou, zda náklady přenést na konečné ceny, nebo clo absorbovat v rámci už tak nízkých marží. Pro řadu z nich to však nemusí být možné. „Znevýhodnění evropských výrobců na trhu v USA může vést k přesunu investic mimo EU a snížení ochoty investovat do nových výrobních kapacit v Evropě,“ varuje ČAFF.
Přesměrování dodávek původně určených pro USA na jiné trhy není jednoduché. „Řada léků vyráběných v Evropě pro USA má registraci pouze pro americký trh a pro Evropu schváleny nejsou. Získání potřebných povolení může trvat mnoho měsíců,“ upozorňuje ČAFF.
Citelná rána pro americké pacienty
Podle ČAFF by dopad případných cel nebyl jednostranný – významně by jej mohli pocítit také američtí pacienti. Cla by podle asociace mohla zvýšit ceny značné části generických léků, a tím i celkové náklady na zdravotní péči. V krajním případě by mohlo dojít i k omezení dostupnosti některých přípravků.
„Evropa také často pomáhá mírnit lékové nedostatky v USA. Například během pandemie covidu-19 dodávky z EU pomohly řešit nedostatek dexamethasonu. Podobně při výpadku výroby v USA kvůli hurikánu Helene, který zasáhl továrnu výrobce infuzních roztoků, byl tento výpadek saturován dodávkami z Evropy,“ připomíná ČAFF.
Závislost Spojených států na zahraničních dodavatelích je podle zástupců farmaceutického průmyslu stále velmi vysoká. Kdyby američtí výrobci vytlačili evropské dodavatele, nejsou podle ČAFF schopni kapacitně pokrýt výpadky v celém segmentu a okamžitě uspokojit potřeby amerického trhu.
Výrobci generik čelí dalším tlakům
Zástupci výrobců upozorňují, že potenciální americká cla přicházejí v době, kdy evropský farmaceutický průmysl čelí dalšímu zásadnímu nákladovému riziku – tentokrát ze strany připravované evropské legislativy v oblasti životního prostředí. Podle návrhu směrnice o čištění městských odpadních vod by mohli výrobci léčiv nést odpovědnost za financování čtvrtého stupně čištění, zaměřeného na odstraňování mikropolutantů.
Na toto riziko už dříve upozornila Medical Tribune. ČAFF varuje, že připravovaná legislativa by mohla dramaticky zvýšit náklady výrobců a zároveň selhává ve spravedlivém rozdělení zátěže. „Zavádí poplatek výhradně na léčiva a kosmetiku,“ uvádí asociace.
Evropská odveta může situaci zhoršit
Případná americká cla a s nimi související evropská odveta v podobě recipročních cel by podle zástupců farmaceutického průmyslu mohly narušit obchodní rovnováhu mezi dvěma klíčovými trhy. Dopady přitom nepocítí jen výrobci, ale především pacienti. Na evropské straně mohou celní opatření zkomplikovat dovoz surovin a obalových materiálů ze Spojených států. V kontextu přísné cenové regulace, typické pro většinu evropských trhů, se dodatečné náklady mohou stát faktorem ohrožujícím stabilitu dodávek.
„Pokud tyto dodatečné náklady nebudou moci být promítnuty do prodejních cen léků, může to destabilizovat dodavatelské řetězce a dostupnost některých léků v EU,“ uvádí ČAFF. Cla i další regulatorní tlaky podle ČAFF představují významné riziko pro stabilitu evropského farmaceutického průmyslu. „Zvýšení nákladů, tlak na marže a ztráta odbytu mohou vést k přesunům výroby mimo EU, což může v důsledku ovlivnit dostupnost léčiv pro pacienty,“ uvádí asociace. Systémová destabilizace dodavatelských řetězců je podle ní rizikem, kterému je třeba věnovat pozornost.