Každý občan je potřebuje. Praktici zahájili kampaň

Besedy ve všech krajích mají zlepšit povědomí o důležitosti primární péče. Zástupci praktických lékařů zahájili kampaň s názvem 11 milionů důvodů.
„Každý člověk v Česku je pro nás důvodem, proč kampaň spouštíme,“ zahájil novou osvětovou aktivitu předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Cílem kampaně je posílit primární péči a s tím souvisí podpora generační obměny.
„Jedním z cílů kampaně je oslovit mladé lékaře. Problém je, že systém rezidenčních míst počítá se 140 místy dotovanými ze státního rozpočtu, stejně jako loni, a to nestačí,“ uvedl Šonka a dodal: „Jsme na správné cestě, ale musíme zrychlit.“
Zástupci praktiků osloví kraje a zdravotní pojišťovny. Když příspěvek státu na rezidenční místa v primární péči stagnuje, mohly by se najít finance na další dotovaná místa pro mladé lékaře u nich.
„Nejde jenom o zvýšení počtu dotovaných rezidenčních míst. Zejména v pediatrii chybějí i finanční prostředky na proškolení nových lékařů a na jejich mzdy. Rezidenti oborů všeobecného praktického lékařství a praktického lékařství pro děti a dorost musejí mít stejné platové podmínky jako rezidenti v nemocnici,“ poukázala předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová.
Význam kvalitní a dostupné primární péče se stárnutím populace poroste, poznamenal doc. Svatopluk Býma, předseda Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP. Primární péče může významně zlepšit výsledky českého zdravotnictví v dosažených letech života ve zdraví, což je parametr, ve kterém za vyspělými zeměmi západní Evropy zaostáváme. „Primární péče je jediný obor, který je placen za to, aby lidé byli zdraví,“ upozornil. Dobře nastavený zdravotní systém by měl mít podobu pyramidy, kde praktičtí lékaři za zlomek celkových výdajů vyřeší 80 procent případů, ambulantní specialisté a malé nemocnice dalších 15 procent případů a velké nemocnice pět procent nejnáročnějších případů. „Systém, který propouští neindikované pacienty do vyšších pater, nejde ufinancovat,“ uvádí Býma.
V principu podobné to je i u praktických lékařů pro děti a dorost, s tém rozdílem, že v tomto oboru je demografická a personální situace horší. „Mladí lékaři o obor pediatrie mají zájem, potřebujeme je ale namotivovat, aby se více zapojovali do primární péče,“ uvedla Hülleová. Dosud volí práci v ordinacích primární péče jen polovina atestujících v pediatrii, další zůstávají v nemocnicích.
„Dluh je i na straně lékařských fakult, které tématu primární péče nevěnují dostatečnou pozornost,“ míní Alena Šebková, předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů ČLS JEP.
Na kapacitách dětských praktických lékařů se sice neprojevuje stárnutí populace jako u praktiků pro dospělé. Dětí naopak ubývá. Obor ovšem čelí jiným výzvám. Zejména rozmachu civilizačních nemocí, obezity, diabetu nebo duševních onemocnění a také žádoucímu přesunu medicíny z akutních lůžek do ambulantního sektoru.
Další zpravodajství z 19. kongresu primární péče 2025 čtěte v medisekci Kongres primární péče.